https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Nowe oblicze ożywionych miast

.
Rewitalizacja centrum Nowego Targu, Mszany Dolnej z odnowionym rynkiem, odnowa centrum wsi Nowe Brzesko, któremu przywrócono małomiasteczkowy charakter, kompleksowa rewitalizacje Parku Zdrojowego w Rabce-Zdroju, Parku Miejskiego w Zakopanem i przebudowa placu Niepodległości w zimowej stolicy Polski to tylko nieliczne przykłady odnowy miast i miasteczek przeprowadzonej do tej pory z europejskich funduszy.

Podobnie będzie w najbliższych latach. W Regionalnym Programie Województwa Małopolskiego 2014-2020 przewidziano w sumie 170 mln euro na rewitalizację przestrzeni publicznej w regionie.

Pieniądze te będą wydane na poprawę warunków życia w miejscowościach powyżej 5 tys. mieszkańców. Zyskają przede wszystkim ci, którzy opracują konkretne lokalne programy rewitalizacji, a dofinansowanie będzie przyznawane w drodze konkursu. Warto sięgać po pieniądze, bowiem na rewitalizację małopolskich miast zapisano 90 mln euro. Z kolei na odnowę obszarów wiejskich przewidziano 35 mln euro.

Rewitalizacja z łacińskiego oznacza dosłownie: przywrócenie do życia, ożywienie. Chodzi zatem o zastosowanie takich rozwiązań urbanistycznych i planistycznych, które tak przekształcą publiczną przestrzeń, by zdecydowanie podniosła się w niej jakość życia mieszkańców. Niektóre działania rewitalizacyjne prowadzą do ożywienia zdegradowanych obszarów, np. poprzemysłowych. Wówczas chodzi o znalezienie dla nich nowego zastosowania i doprowadzenie do stanu, w którym tereny te zmieniają swoją funkcję.

Koronnym przykładem może być Kraków - tu poprzemysłowa dzielnica Zabłocie już zmienia swój charakter: wyrastają nowoczesne bloki mieszkalne, biurowce, działa Krakowska Akademia im. A.F. Modrzewskiego i prawobrzeżna dzielnica stolicy Małopolski staje się miejscem niemal kultowym, a już na pewno atrakcyjnym dla inwestorów.

Podobny cel przyświeca projektowi "Kraków - Nowa Huta Przyszłości", władze miasta zamierzają wystąpić z wnioskiem o unijne dofinansowanie dla tego innowacyjnego przedsięwzięcia.

Na rewitalizację poprze-mysłowych terenów miejskich przeznaczono w małopolskim RPO 15 mln euro.
Wielu odnowa centrum miejscowości kojarzy się najczęściej z poprawą ogólnego wyglądu miejsca. Estetyka ma bez wątpienia olbrzymie znaczenie, ale na efekt końcowy składa się wiele czynników.

Na dofinansowanie z wojewódzkiego programu regionalnego mogą liczyć więc ci, którzy złożą wnioski dotyczące przede wszystkim:
- przebudowy, rozbudowy, modernizacji i adaptacji obie-któw infrastrukturalnych z przeznaczeniem na cele społeczne,
- działań prowadzących do ożywienia gospodarczego rewitalizowanych obszarów,
- zagospodarowania przestrzeni na cele publiczne lub społeczne,
- modernizacji, renowacji budynków użyteczności publicznej poprawiających ich estetykę zewnętrzną,
- modernizacji, renowacji części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych.

A najważniejsza jest diagnoza lokalnych problemów najpilniejszych do rozwiązania w danej miejscowości. I tak, w ramach rewitalizacji głównych ośrodków miejskich w Małopolsce stosowne działania będą podjęte w siedmiu największych miastach województwa, których znaczenie określono w Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011-2020. Chodzi o: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim, Chrzanów, Olkusz, Nowy Targ.

Uporządkowaniu przestrzeni publicznej w regionie sprzyjać ma również fundusz wspierający proces rewitalizacji miast i odnowę obszarów wiejskich, za pomocą określonych instrumentów finansowych. Na utworzenie tego specjalnego funduszu zapisano w małopolskim programie regionalnym 30 mln euro.

Kontakt

Więcej na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Główny Punkt Informacyjny: Kraków - tel.: 12 616 0 616, e-mail: [email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Wybrane dla Ciebie

Szokujące wyznanie żony piłkarza Cracovii. "Był nikim, znienawidzony przez kibiców"

Szokujące wyznanie żony piłkarza Cracovii. "Był nikim, znienawidzony przez kibiców"

Większe bezpieczeństwo cyfrowe klientów. TAURON wdraża blockchain

Większe bezpieczeństwo cyfrowe klientów. TAURON wdraża blockchain

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska