Podobnie będzie w najbliższych latach. W Regionalnym Programie Województwa Małopolskiego 2014-2020 przewidziano w sumie 170 mln euro na rewitalizację przestrzeni publicznej w regionie.
Pieniądze te będą wydane na poprawę warunków życia w miejscowościach powyżej 5 tys. mieszkańców. Zyskają przede wszystkim ci, którzy opracują konkretne lokalne programy rewitalizacji, a dofinansowanie będzie przyznawane w drodze konkursu. Warto sięgać po pieniądze, bowiem na rewitalizację małopolskich miast zapisano 90 mln euro. Z kolei na odnowę obszarów wiejskich przewidziano 35 mln euro.
Rewitalizacja z łacińskiego oznacza dosłownie: przywrócenie do życia, ożywienie. Chodzi zatem o zastosowanie takich rozwiązań urbanistycznych i planistycznych, które tak przekształcą publiczną przestrzeń, by zdecydowanie podniosła się w niej jakość życia mieszkańców. Niektóre działania rewitalizacyjne prowadzą do ożywienia zdegradowanych obszarów, np. poprzemysłowych. Wówczas chodzi o znalezienie dla nich nowego zastosowania i doprowadzenie do stanu, w którym tereny te zmieniają swoją funkcję.
Koronnym przykładem może być Kraków - tu poprzemysłowa dzielnica Zabłocie już zmienia swój charakter: wyrastają nowoczesne bloki mieszkalne, biurowce, działa Krakowska Akademia im. A.F. Modrzewskiego i prawobrzeżna dzielnica stolicy Małopolski staje się miejscem niemal kultowym, a już na pewno atrakcyjnym dla inwestorów.
Podobny cel przyświeca projektowi "Kraków - Nowa Huta Przyszłości", władze miasta zamierzają wystąpić z wnioskiem o unijne dofinansowanie dla tego innowacyjnego przedsięwzięcia.
Na rewitalizację poprze-mysłowych terenów miejskich przeznaczono w małopolskim RPO 15 mln euro.
Wielu odnowa centrum miejscowości kojarzy się najczęściej z poprawą ogólnego wyglądu miejsca. Estetyka ma bez wątpienia olbrzymie znaczenie, ale na efekt końcowy składa się wiele czynników.
Na dofinansowanie z wojewódzkiego programu regionalnego mogą liczyć więc ci, którzy złożą wnioski dotyczące przede wszystkim:
- przebudowy, rozbudowy, modernizacji i adaptacji obie-któw infrastrukturalnych z przeznaczeniem na cele społeczne,
- działań prowadzących do ożywienia gospodarczego rewitalizowanych obszarów,
- zagospodarowania przestrzeni na cele publiczne lub społeczne,
- modernizacji, renowacji budynków użyteczności publicznej poprawiających ich estetykę zewnętrzną,
- modernizacji, renowacji części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych.
A najważniejsza jest diagnoza lokalnych problemów najpilniejszych do rozwiązania w danej miejscowości. I tak, w ramach rewitalizacji głównych ośrodków miejskich w Małopolsce stosowne działania będą podjęte w siedmiu największych miastach województwa, których znaczenie określono w Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011-2020. Chodzi o: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim, Chrzanów, Olkusz, Nowy Targ.
Uporządkowaniu przestrzeni publicznej w regionie sprzyjać ma również fundusz wspierający proces rewitalizacji miast i odnowę obszarów wiejskich, za pomocą określonych instrumentów finansowych. Na utworzenie tego specjalnego funduszu zapisano w małopolskim programie regionalnym 30 mln euro.
Kontakt
Więcej na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Główny Punkt Informacyjny: Kraków - tel.: 12 616 0 616, e-mail: [email protected]
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna
