Nowoczesna hala produkcyjno-magazynowa firmy „Instbud” z Nieznanowic powstaje przy ulicy Przemysłowej, na terenie mającym prawie pięć hektarów. W obiekcie o powierzchni około 6000 mkw. będą m.in.: część produkcyjna, pomieszczenia badań i rozwoju, magazyn materiałów, baza serwisowa i zaplecze administracyjne.
Działający w branżach budowlanej i komunikacyjnej „Instbud” jest na rynku od 1981 roku. Obiekty w strefie przemysłowej w Gdowie pozwolą firmie rozwinąć działalność, m.in. ruszyć z produkcją z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Nowy zakład ma być wybudowany do czerwca, a jego otwarcie i uruchomienie produkcji jest planowane na początku 2019 roku. Ma pracować tam wtedy 50-60 osób.
Gdowski obszar dla inwestorów znajduje się przy ulicy Przemysłowej od 2008 roku. To 42-hektary, z których część (niecałe 6 ha) ma status Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Mimo to latami nie działo się tam właściwie nic. Jedynie firma „Chomik” otworzyła kilka lat temu w sąsiedztwie strefy swój biurowiec.
Większość działek w strefie gospodarczej należy do osób prywatnych. Gmina miała tam niespełna 5 ha gruntu, na którym buduje się teraz „Instbud”. Natomiast ok. 12 ha (m.in. w SSE) to własność Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (dawniej - Agencja Nieruchomości Rolnych).
Wójt Gdowa Zbigniew Wojas mówi, że gmina czeka teraz z niecierpliwością, by KOWR ogłosił przetarg na sprzedaż swych gruntów przy ul. Przemysłowej. - Jest siedem lokalnych firm, które chcą wybudować tam swe zakłady produkcyjne oraz centra logistyczne. Jest również jeden poważny inwestor, chcący wykupić wszystkie działki w SSE. Jeśli ten przetarg zostanie szybko ogłoszony, to za 2-3 lata większość naszej strefy powinna być wreszcie zagospodarowana - twierdzi wójt Wojas.
Jedną z przyczyn dotychczasowego śladowego zainteresowania firm gdowskimi terenami przy ul. Przemysłowej był na pewno brak tam odpowiedniej infrastruktury. Długo jedynym „wabikiem” dla inwestorów pozostawała droga (400 m) do strefy wybudowana przez gminę w 2008 roku.
Teraz są tam już także kanalizacja i wodociągi a gmina wykonuje kolejną drogę. Mający ok 1 km trakt łączący strefę z obwodnicą Gdowa ma być gotowy pod koniec tego roku.
ZOBACZ KONIECZNIE:
[a]WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 13. "Cymbergaj"
Follow https://twitter.com/dziennipolski