Spis treści
Na spacer w woj. małopolskim
We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 10 tras na spacer w woj. małopolskim, które inni już sprawdzili. Wybierz najlepszą dla siebie.
Zanim wyruszysz, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 10 maja w woj. małopolskim ma być od 5°C do 13°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 0% do 85%. W niedzielę 11 maja w woj. małopolskim ma być od 6°C do 12°C. Nie powinno padać.
🌳 Trasa spacerowa: Szlakiem przodków po Dębnie. SpacerowM!K
- Początek trasy: Koszyce
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 0,55 km
- Czas trwania spaceru: 11 min.
- Przewyższenia: 12 m
- Suma podejść: 12 m
- Suma zejść: 0 m
Spacerowiczom trasę poleca Szlaki_Malopolski
Trasa stworzona w ramach projektu "Pierścień św. Kingi".
Poznaj średniowieczny rodowód Bochni, Starego Sącza, Krościenka n. Dunajcem, Dębna i Wieliczki. Zwiedzaj zabytki i pomniki przeszłości, posłuchaj legend i opowieści związanych nie tylko z osobą św. Kingi. Jeśli interesujesz się historią – zajrzyj do Vademecum średniowiecznego.
Postać księżnej Kingi to symbol średniowiecznego rozkwitu Małopolski, reform i przedsięwzięć, które do dziś są widoczne w Małopolsce (np. odkrycie złóż soli kamiennej, lokacja wielu małopolskich miast). W ramach projektu odbiorcy mieli okazję wziąć udział w szeregu wydarzeń inspirowanych średniowieczem: interaktywnych grach terenowych, pokazach, warsztatach i wycieczkach.
Zapraszamy na wycieczkę po Dębnie – miejscu, którego niezwykły urok już wieki temu doceniły znamienite rody szlacheckie.
Spacer zaczynamy na zamku, który jest najbardziej znanym zabytkiem w tej okolicy.
Czas spaceru: 45 minut
Opracowanie: Julita Kwaśniak
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Bystra - Kozia Górka - Bystra
- Początek trasy: Andrychów
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 4,1 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 50 min.
- Przewyższenia: 198 m
- Suma podejść: 314 m
- Suma zejść: 320 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Tusha
Krótki spacer bardzo łatwym szlakiem z Bystrej na Kozią Górkę.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Trail #4
- Początek trasy: Oświęcim
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 19,25 km
- Czas trwania spaceru: 6 godz. i 25 min.
- Przewyższenia: 72 m
- Suma podejść: 307 m
- Suma zejść: 307 m
Spacerowiczom trasę poleca Artlomiej
TRASA: Parking koło szpitala / Wilkoszyn / Jeziorki / Knepowa Góra / Byczyna / Bory / Góra Grodzisko / Równa Górka / Park leśny Chrząstówka
ASFALT: ok. 1,2 km
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Spacer poznawczy po Zdroju 2016/11/16 16:44
- Początek trasy: Chełmek
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 5,92 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 24 min.
- Przewyższenia: 38 m
- Suma podejść: 379 m
- Suma zejść: 362 m
Ireneusz poleca tę trasę
Parkiem po Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój.
Park zdrojowy pochodzi z XIX w. i ostatnio przeszedł rewitalizację. W zrewitalizowanym Parku Zdrojowym stanęły tablice informacyjne i elementy małej architektury.
„Budynek pijalni wód leczniczych” – został wzniesiony w 1862 r., w stylu architektury parkowej. Charakteryzuje się drewnianą konstrukcją ryglową, wielobocznymi oknami o drobnym, pajęczynowym podziale i czterospadowym dachem, którego połacie są wygięte esowato. Pierwotnie był zdobiony perłowymi inkrustacjami. Mieścił się w nim marmurowy basen, z którego można było czerpać solankę. Pijalnia była połączona z domem zdrojowym krytym deptakiem o długości 88 m. Obecnie mieści się w nim kawiarnia.
„Hotel Prezydent” - pochodzący z 1880 r., wybudowany w stylu neobarokowym dawny hotel jest jednym z kilku obiektów uzdrowiskowych, które po II wojnie światowej zachowały swój pierwotny kształt. Po burzliwych kolejach losu, na pierwszym piętrze mieści się w nim administracja uzdrowiska. Na parterze działa kawiarnia „Uzdrowiskowa”, która na poczet swej działalności, w okresie letnim wykorzystuje stylowy, drewniany taras widokowy.
„Pawilon Zdrojowy „Wrzos” – daw. Hotel Zdrojowy, pochodzi z 1874 r. Charakteryzuje się drewnianą konstrukcją muru pruskiego. Na dzień dzisiejszy, oprócz pokoi sanatoryjnych, mieści się w nim sala koncertowa oraz siedziba uzdrowiskowej biblioteki.
Pierwotnie Kurthotel (dawna nazwa pawilony „Wrzos”) wzbogacony był od strony południowej o efektowną drewnianą werandę rozebraną w latach powojennych. Jest on jedynym, zachowanym obiektem wybudowanym w drewnianej konstrukcji muru pruskiego (duży fragment charakterystycznej elewacji z cegły został zasłonięty dobudowaną ścianą, w miejscu dawnych podcieni).
„Pawilon Spójki Brackiej ‘’Górnik’’ – powstał w 1897 r. jako ostatni z sanatoryjnych obiektów. Potężna, dwupiętrowa konstrukcja została wzniesiona z czerwonej cegły na podmurówce kamiennej. Już początkiem XX w., każdego roku odzyskiwało w nim zdrowie po 400 górników i osób z ich rodzin. Po II wojnie światowej pełnił różne funkcje. Do 2009 r. mieściła się w nim Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II. Obecnie jest siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury, Biblioteki oraz Gminnego Zespołu Oświaty.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Dolinki Krakowskie
- Początek trasy: Skała
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 13,44 km
- Czas trwania spaceru: 5 godz. i 31 min.
- Przewyższenia: 172 m
- Suma podejść: 204 m
- Suma zejść: 246 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Faramka
Spacer po Dolinkach Krakowskich: Kobylany - Dolina Będkowska - Bębło - Będkowice - Dolina Kobylańska. Trasa idealna na spacer (również z dzieciakami) lub na przejażdżkę rowerową.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Zakopane City
- Początek trasy: Zakopane
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 12,37 km
- Czas trwania spaceru: 4 godz. i 7 min.
- Przewyższenia: 136 m
- Suma podejść: 226 m
- Suma zejść: 186 m
Remik poleca tę trasę na spacer
Trasę zaczynamy przy Rondzie Wjazdowym do Zakopanego. Dalej kierujemy się na północ drogą Chramcówki. Po lewej stronie możemy zwiedzić Teatr Witkacego. "Założyciele to absolwenci Wydziału aktorskiego i reżyserii dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Działalność teatru liczy już 25 lat i jest jednym z bardziej znanych w Małopolsce.
Idąc dalej na północ dojdziemy do Dworca autobusowego oraz Dworca PKP. Visa
vis dworca autobusowego, w niewielkim bukowym parku znajduje się pomnik upamiętniający Józefa Kurasia "Ognia" i jego podkomendnych, poległych w walce z hitlerowskim i komunistycznym zniewoleniem w latach 1943-1950. Dalej na ulicy Jagiellońskiej po lewej stronie mamy teraz zbocze wzgórza Antałówka, u podnóża którego usytuowano osiedle mieszkaniowe, po prawej - liczne drewniane wille, usytuowane wśród wysokich drzew dawnego pierwotnego lasu. Większość z nich pochodzi z początków XX wieku i w większym czy większym stopniu nawiązuje do stylu zakopiańskiego. Na tej ulicy znajduje się wiele pensjonatów do wynajęcia.
Pod adresem Jagiellońska 16 znajduje się willa "Konstantynówka" , wybudowana w 1900 r. wg projektu samego Witkacego. Przed I wojną światową dom ten należał do Anieli Zagórskiej, kuzynki Josepha Conrada. Wielki pisarz tutaj właśnie mieszkał podczas swojego ostatniego pobytu w Polsce, od sierpnia do października 1914 r. Na tej samej parceli, nieco w głębi mieszczą się kolejno najpierw hotel "Warszawianka", a dalej - galeria Władysława Hasiora.
Kolejną atrakcją jest Aqua Park Zakopane, usytuowany po przeciwnej stronie ulicy.
Następnie idziemy ul. Chałubińskiego, mijamy rondo i znajdujemy się na ul. Bronisława Czecha
Po prawej stronie rozciąga się wielka polana Bogówka, sięgająca aż po zbocza Krokwi. Dobrze widoczny jest zespół mniejszych skoczni narciarskich usytuowanych w północnym stoku. Średnią Skocznię wybudowano w latach w 1961-62 przed Mistrzostwami Świata FIS, później obok stanęły treningowe skocznie Mała i Maleńka. Wszystkie trzy są pokryte igielitem, co umożliwia organizację zawodów także latem.
Mijamy ul. Żeromskiego i dochodzimy do terenów, zajmowanych przez Centralny Ośrodek Sportowy. Po lewej stronie ulicy Czecha widzimy ośrodek "Zakopane", w którym często odbywają się zgrupowania sportowe i obozy kondycyjne. Po prawej stronie - zespół stadionów (lekkoatletyczny i piłkarski oraz lodowy), korty tenisowe, hala sportów siłowych.
Następnie podążamy spacerową ulicą Józefa Piłsudskiego, potem Makuszyńskiego, Grunwaldzką, Orkana, Stolarczyka, Kościeliską.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: trzy stawy
- Początek trasy: Chełmek
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 7,1 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 35 min.
- Przewyższenia: 42 m
- Suma podejść: 735 m
- Suma zejść: 743 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Sylas
Trasa przyjemna, znana cześć asfalt, część ścieżki.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Wąwóz Homole (zjazd krzesełkami)
- Początek trasy: Stary Sącz
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 4,49 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 47 min.
- Przewyższenia: 234 m
- Suma podejść: 1 334 m
- Suma zejść: 1 327 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Flubi
Wycieczka piesza z dziećmi. Parking w Jaworkach (duży) i mniejszy 300 m dalej przy wejściu do wąwozu. Wejście do wąwozu bezpłatne. Na górze można coś zjeść (pani w bufecie raczej nie poleca) i zrobić dobie fotkę z góralem w delirce. Wyciąg krzesełkowy zjeżdża do szosy ok. kilometr od parkingu.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Trail #7
- Początek trasy: Oświęcim
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 21,06 km
- Czas trwania spaceru: 7 godz. i 1 min.
- Przewyższenia: 52 m
- Suma podejść: 291 m
- Suma zejść: 290 m
Artlomiej poleca tę trasę
Dookoła Zbiornika Dziećkowice.
TRASA: Jeleń Centrum / wzdłuż Przemszy / Jeleń Dąb / Leśna Góra (Chełmek ?, Libiąż ?) / Stawy Chełmek / Wzgórze Skała (Chełmek) / Smutna Góra (Chełm Śląski) / wzdłuż brzegu Zbiornika Dziećkowice / Góra Gąsiorowa (Imielin)
ASFALT: ok. 3,8 km
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: XRUN Kornatka 19.02.2017
- Początek trasy: Dobczyce
- Stopień trudności: 3.0
- Dystans: 15,14 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 31 min.
- Przewyższenia: 236 m
- Suma podejść: 643 m
- Suma zejść: 657 m
XRUN poleca tę trasę
Trasa bardzo urozmaicona. Trasa mimo około 15 km długości zawiera w sobie całą kwintesencję biegów górskich. Nawierzchnia również jest zróżnicowana - od utwardzonych dróg leśnych po błotniste ścieżki z luźnymi kamieniami. Zawody zebrały bardzo dobre recenzje wśród uczestników.
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!
Czy spacerowanie przynosi efekty?
Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.
Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.
WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.
Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.
Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.
Aktywny relaks w Małopolsce – co warto tam zwiedzić?
Małopolska – jeden z najpiękniejszych i najbardziej cenionych przez turystów regionów Polski. Swoją popularnością województwo cieszy się jednak zupełnie zasłużenie, bowiem to właśnie tam znajduje się historyczna stolica Polski – Kraków, oraz najwyższe krajowe góry – Tatry, pełne malowniczych szlaków i zapierających dech w piersiach dolin.
Część woj. małopolskiego położona jest na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, przez którą przebiega pełen zabytkowych zamków Szlak Orlich Gniazd.
Podczas wypoczynku w Małopolsce nie można też zapomnieć o wizycie w ważnym miejscu pamięci, czyli byłym nazistowskim obozie, obecnie Muzeum Auschwitz-Birkenau, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W planie wycieczki powinien znaleźć się również czas na wizytę w Wieliczce i Bochni (mieszczą się tam wyjątkowe kopalnie soli) oraz miejscu o dużym znaczeniu religijnym – Kalwarii Zebrzydowskiej. Zobacz ciekawostki o małopolsce.
