FLESZ - Oto najciekawsze aukcje WOŚP
Jeszcze w połowie 2020 roku sieć 5G w Krakowie nie była oferowana przez wszystkich operatorów. W 2021 roku dostęp do 5G w Krakowie oferują już wszyscy z wielkiej czwórki – T-Mobile, Plus, Orange i Play.
Dostęp do 5G na dużym obszarze Krakowa oferuje m.in. Play i T-Mobile. W obu przypadkach jednak nie całe miasto jest w zasięgu 5G. Wyłączone są obrzeża, w tym spore fragmenty Nowej Huty. Według zapewnień T-Mobile od połowy 2020 roku zasięgiem technologii objętych zostało 6 mln osób w 46 miejscowościach.
Play z 5G dociera do 53 miejscowości, a Kraków jest na tej liście od początku. 5G od Play działa na częstotliwości 2100 MHz współdzielonej ze standardem 4G.
Orange w Krakowie działa na dość wąskim obszarze, bez sporych rejonów Nowej Huty, Podgórza, Dębnik, czy Bronowic.
Najgorzej z dostępnością 5G w Krakowie jest w przypadku Plusa. Choć ta sieć oferuje transfer danych nawet do 600 Mb/s, to na pełną skalę obecna jest w siedmiu miastach – Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Kraków ma wkrótce do nich dołączyć. Na chwilę obecną dostęp do 5God Plusa w Krakowie jest mocno rozproszony i trudno mówić o pokryciu nim większości miasta, jak w przypadku pozostałych operatorów.
Emocje wokół 5G
Sieć 5G budzi sporo emocji. Z jednej strony ma licznych entuzjastów nowych technologii, którzy cieszą się z rozwoju nauki i możliwości, jakie daje. Inni obawiają się możliwego negatywnego wpływu na zdrowie, zwłaszcza w związku z większymi częstotliwościami i gęstym rozmieszczeniem stacji bazowych sieci 5G.
Jak informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej, każda nowa technologia oceniana jest ze względu na wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo obywateli. Znajduje to także odzwierciedlenie w inicjatywie bezpiecznego dostarczania sieci 5G w Polsce.
Zgodnie z zaleceniem Rady Unii Europejskiej narażenie ludzi na pola elektromagnetyczne w Unii Europejskiej powinno być zawsze co najmniej 50 razy mniejsze niż poziomy wskazane w wytycznych Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP) jako mające wpływ na zdrowie. Sieć 5G generuje mniejsze poziomy narażenia niż istniejące sieci 4G i pozostają one znacznie poniżej zalecanych na świecie ograniczeń.
Nieprawdziwe są informacje, które w jakikolwiek sposób łączą budowę sieci 5G z wystąpieniem aktualnej pandemii koronawirusa. Zgodnie z oświadczeniem WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) wirusy nie mogą przenosić się drogą fal radiowych. Co więcej, wirus rozprzestrzenia się także w krajach, które nie posiadają działających sieci 5G. Niemożliwe jest, by sieci komórkowe, w tym 5G, miały jakikolwiek wpływ na rozprzestrzenianie się wirusa.
Czym w ogóle jest 5G?
5G to następca poprzednich generacji – 2G, 3G i 4G. System drugiej generacji 2G, czyli GSM, w praktyce umożliwiał tylko prowadzenie rozmów telefonicznych oraz wysyłanie sms-ów. Transmisja danych na dobre pojawiła się dopiero przy 3G. 4G umożliwiło już znaczne przyspieszenie transmisji danych, głównie dzięki o wiele szerszemu pasmu.
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Budowa S7 w Krakowie pomiędzy Mistrzejowicami i Nową Hutą [WIZUALIZACJE, MAPY]
- Zarobki w wojsku. Tyle zarabiają teraz żołnierze od szeregowego do generała
- Ciepło, ale oszczędnie. 9 porad, jak obniżyć rachunki za ogrzewanie
- Tak wyglądał krakowski Kazimierz zaledwie 60 lat temu
