Naukowcy z Zespołu Fizyki Środowiska na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH sprawdzali stan powietrza w sezonie grzewczym. Od listopada 2015 do kwietnia 2016 na terenie Krakowa i okolic, Podhala oraz Górnego Śląska prowadzili badania po raz pierwszy w Polsce przy użyciu mobilnych platform pomiarowych, czyli pyłomierzy wyposażonych w GPS, zamontowanych na samochodach.
Do tej pory stan powietrza badały stacjonarne stacje pomiaru zanieczyszczeń, które podawały średnie wyniki z danej godziny w jednej lokalizacji. Mobilne pomiary umożliwiają oszacowanie rozkładu zanieczyszczeń na danym obszarze w momencie pomiaru, wzdłuż trasy, którą poruszał się pojazd, w wielu miejscach jednocześnie, a przede wszystkim precyzyjną lokalizację tzw. hot-spotów, czyli miejsc o najwyższym stężeniu zanieczyszczeń. Pozwala to nawet na wytypowanie grup budynków, gdzie np. spala się śmieci albo stary olej. -Badania prowadziliśmy w godzinach nocnych, kiedy ruch samochodów był minimalny, a jednocześnie w porze ogrzewania mieszkań-mówi dr Jakub Bartyzel z AGH.
Okazało się, że w Krakowie najwyższe stężenia pyłu PM10 odnotowano w dzielnicach domków jednorodzinnych-na Klinach, w Jugowicach, na Bronowicach, w okolicach ul. Tynieckiej, Skotnik i Starego Bieżanowa. Na Podhalu najgorsza sytuacja była w Zakopanem, Nowym Targu, Rabce i Makowie Podhalańskim. -Rekordowe stężenie pyłu-2000 µg/m3 przy normie 50 µg/m3 odnotowano 16 marca 2016 w Skale. Podwyższone wartości obserwowano również regularnie w Zabierzowie, Kryspinowie, Skawinie, Słomnikach i Wieliczce-wylicza dr Jakub Bartyzel. Na zawartość pyłów ogromny wpływ miało ukształtowanie terenu. Najgorsza sytuacja panowała w miejscowościach położonych w kotlinach górskich.
Krakowski Alarm Smogowy zwraca uwagę, że mimo programów wymiany pieców, sytuacja nie poprawia się, bo brakuje regulacji m.in. dotyczących jakości węgla spalanego w domowych paleniskach, jak i parametrów kotłów.-W 2013 roku wymieniono w Małopolsce 3 tys. tzw. kopciuchów, czyli kotłów węglowych do indywidualnego ogrzewania domów, ale jednocześnie zainstalowano 13 tys. nowych-mówi Anna Dworakowska z KAS.
Urząd Marszałkowski pracuje nad nowym programem ochrony powietrza w województwie. W listopadzie będzie prowadził na ten temat konsultacje z małopolskimi gminami i powiatami. W styczniu 2017 przedłoży zaktualizowany program Sejmikowi Województwa Małopolskiego.
Wyniki pomiarów prezentujemy w galerii. Kolor pomarańczowy oznacza dostateczną jakość powietrza (120 µg/m3). Od czerwonego (170 µg/m3) - złą jakość. Kolor czarny i fioletowy (powyżej 350 µg/m3) to wynik poza skalą przyjętą przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
