https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Gdzie w Małopolsce oddycha się najgorzej? [MAPY]

Joanna Dolna
Kolor pomarańczowy oznacza dostateczną jakość powietrza (120 µg/m3). Od czerwonego (170 µg/m3)  - złą jakość. Kolor czarny i fioletowy (powyżej 350 µg/m3) to wynik poza skalą przyjętą przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
Kolor pomarańczowy oznacza dostateczną jakość powietrza (120 µg/m3). Od czerwonego (170 µg/m3) - złą jakość. Kolor czarny i fioletowy (powyżej 350 µg/m3) to wynik poza skalą przyjętą przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
Smog nie jest problemem wyłącznie krakowskim. W całym regionie są miejscowości, gdzie stężenie groźnego dla zdrowia pyłu PM10 jest wyższe niż w stolicy Małopolski-wynika z nowatorskich badań Akademii Górniczo-Hutniczej przeprowadzonych na zlecenie Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Naukowcy z Zespołu Fizyki Środowiska na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH sprawdzali stan powietrza w sezonie grzewczym. Od listopada 2015 do kwietnia 2016 na terenie Krakowa i okolic, Podhala oraz Górnego Śląska prowadzili badania po raz pierwszy w Polsce przy użyciu mobilnych platform pomiarowych, czyli pyłomierzy wyposażonych w GPS, zamontowanych na samochodach.

Do tej pory stan powietrza badały stacjonarne stacje pomiaru zanieczyszczeń, które podawały średnie wyniki z danej godziny w jednej lokalizacji. Mobilne pomiary umożliwiają oszacowanie rozkładu zanieczyszczeń na danym obszarze w momencie pomiaru, wzdłuż trasy, którą poruszał się pojazd, w wielu miejscach jednocześnie, a przede wszystkim precyzyjną lokalizację tzw. hot-spotów, czyli miejsc o najwyższym stężeniu zanieczyszczeń. Pozwala to nawet na wytypowanie grup budynków, gdzie np. spala się śmieci albo stary olej. -Badania prowadziliśmy w godzinach nocnych, kiedy ruch samochodów był minimalny, a jednocześnie w porze ogrzewania mieszkań-mówi dr Jakub Bartyzel z AGH.

Okazało się, że w Krakowie najwyższe stężenia pyłu PM10 odnotowano w dzielnicach domków jednorodzinnych-na Klinach, w Jugowicach, na Bronowicach, w okolicach ul. Tynieckiej, Skotnik i Starego Bieżanowa. Na Podhalu najgorsza sytuacja była w Zakopanem, Nowym Targu, Rabce i Makowie Podhalańskim. -Rekordowe stężenie pyłu-2000 µg/m3 przy normie 50 µg/m3 odnotowano 16 marca 2016 w Skale. Podwyższone wartości obserwowano również regularnie w Zabierzowie, Kryspinowie, Skawinie, Słomnikach i Wieliczce-wylicza dr Jakub Bartyzel. Na zawartość pyłów ogromny wpływ miało ukształtowanie terenu. Najgorsza sytuacja panowała w miejscowościach położonych w kotlinach górskich.

Krakowski Alarm Smogowy zwraca uwagę, że mimo programów wymiany pieców, sytuacja nie poprawia się, bo brakuje regulacji m.in. dotyczących jakości węgla spalanego w domowych paleniskach, jak i parametrów kotłów.-W 2013 roku wymieniono w Małopolsce 3 tys. tzw. kopciuchów, czyli kotłów węglowych do indywidualnego ogrzewania domów, ale jednocześnie zainstalowano 13 tys. nowych-mówi Anna Dworakowska z KAS.

Urząd Marszałkowski pracuje nad nowym programem ochrony powietrza w województwie. W listopadzie będzie prowadził na ten temat konsultacje z małopolskimi gminami i powiatami. W styczniu 2017 przedłoży zaktualizowany program Sejmikowi Województwa Małopolskiego.

Wyniki pomiarów prezentujemy w galerii. Kolor pomarańczowy oznacza dostateczną jakość powietrza (120 µg/m3). Od czerwonego (170 µg/m3) - złą jakość. Kolor czarny i fioletowy (powyżej 350 µg/m3) to wynik poza skalą przyjętą przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
k
Nie wiem skąd wzięli 1400, ale tak - normalnie da się to określić i widać, że od smogu. Można to zauważyć po tym jak wyglądają płuca denata i ile we krwi miał "dodatków", które nie powinne się tam znaleźć. Do tego smog sprzyja rozwojowi nowotworów. Tego akurat nie widać, bo na nowotworze nie będziesz mieć napisane, że od smogu, ale były przeprowadzane badania w UK, ktore porównywały ilość zgonów w miastach ze smogiem, do tych bez.

Trzeba też zauwazyć, że jest kilka rodzaju smogu. Ten, który mamy w Krakowie, to głównie smog z pieców węglowych opalanych paliwem niskiej jakości - on się charakteryzuje szarą zawiesiną w powietrzu. Poza tym sa też inne rodzaje smogu, jak np. charakterystyczny smog z silników diesla - żółta mgiełka nad miastem. Każdy z nich powoduje coś innego i często zdarza się, że ludzie, którzy powtarzają zasłyszane informacje o smogu, tak na prawdę mówią o czymś zupełnie innym, niż to, co dotyczy "aktualnego" smogu.
o
olo
Mam pytanie. Z czego jest wzięta na plakat ta liczba 1400 zgonów jako efekt smogu? To jakoś widać na denacie, że od smogu, czy jak? Czy też komuś się tak wydaje?
I
INT
Jak widzę jak teraz są ustawiane światła na skrzyżowaniach to smog mnie wcale nie dziwi. Osobno skręt w lewo, w prawo, cuda wianki a w efekcie stoi sznur aut i dymi na prawie pustym skrzyżowaniu. Panowie z ZIKiT - kierowcy naprawdę potrafią bezpiecznie skręcić w lewo na skrzyżowaniu. Widać to jak gdzieś popsują się światła , skrzyżowanie sie opróznia bez ofiar. Ale jak światła działają to nieraz wszyscy mają czerwone - i samochody i piesi , bo gdzieś zapaliła sie strzałka lewoskrętu ale tam NIKOGO nie ma. NIGDY Trochę pomyślćie, symulacje to nie wszystko
o
od kiedy Żywiec to Śląsk?
od kiedy Żywiec to Śląsk?
P
PP
A Pan Szkaradek to co teraz powie , gdzie ten plakat antyklimatyczny. Pamiętamy.
p
powietrze
Najgorsze powietrze w Polsce i Europie jest w ŻYWCU. Tak stwierdziła oficjalnie Światowa Organizacja Zdrowia WHO. Nie jest to więc Małopolska tylko ŚLĄSK !!!
ś
św.NH
Wystarczą dwie awarie na miesiąc a Nowej Hucie i jesteśmy zatruci na sto lat, dopiero teraz wychodzi plugawe kłamstwo o smrodzie z łęgu i Skawiny. Wy żule na ruski gaz z Majchi Ganfg.
G
Gie
Dlaczego mierzono jakość powietrza tylko zimą? Gdyby zmierzono poza sezonem grzewczym można by ustalić jaki wpływ na smog mają piece a jaki samochody. Dlaczego badania przeprowadzano tylko w porze nocnej? Tę samą trasę powinno się pokonać rano, popołudniu i późnym wieczorem. Na tych mapkach brakuje też informacji o pogodzie a konkretnie o wietrze. Kolejne badanie mające na celu udowodnić że całe zło krakowskiego powietrza to wyłącznie piece.
K
KR003H
Ostatnio na Andersa rozwalił się jeden debil po północy na torowisku, wcześniej szalał po Bora. Dobrze że nikogo nie zabił. Od jakiegoś czasu 2 debili , jeden w gtr czerwonym , drugi czarne bmw e36 jezdzą po 22 ponad 200km/h ale policja też pewnie ich nie widziała i nie słyszała. Zobaczymy jak oni spowodują wypadek przy tych prędkościach. Bo policji na Bora na pewno nie zobaczymy bo i po co jak połapią sobie na ograniczeniach do 40km/h.
k
k
ograniczenie do 40
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska