Gibała kontra Majchrowski. Były poseł wytyka grzechy...

  Gibała kontra Majchrowski. Były poseł wytyka grzechy prezydentowi

  Zdjęcie autora materiału
  Piotr Ogórek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Łukasz Gibała rusza z akcją, której na celu jest odwołanie prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego
  1/5
  przejdź do galerii

  Łukasz Gibała rusza z akcją, której na celu jest odwołanie prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego ©Anna Kaczmarz / Polska Press

  Były poseł chce odwołać w referendum Jacka Majchrowskiego. Musi zdobyć 60 tys. podpisów. Wierzy, że porwie za sobą krakowian i uwolni miasto od zabetonowania, kolesiostwa i arogancji.

  Sonda

  Jak zagłosowałbyś w referendum w sprawie odwołania Jacka Majchrowskiego?

  Łukasz Gibała chce usunąć z urzędu prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Choć nie mówi tego jeszcze wprost, to jasne jest, że myśli o zajęciu jego miejsca. Pierwszym krokiem ku temu ma być odwołanie obecnego włodarza miasta w referendum. Wczoraj stowarzyszenie Logiczna Alternatywa (LA), któremu Gibała szefuje, złożyło u komisarza wyborczego wniosek o zorganizowanie referendum i rozpoczęło akcję zbierania 60 tys. podpisów. Mają na to czas do 20 lipca.

  Grzechy prezydenta

  - To jest patologia - tak o rządach Majchrowskiego mówi Gibała. Główne grzechy rządzącego Krakowem już 14. rok prezydenta to zdaniem byłego posła: betonowanie miasta, kolesiostwo i arogancja. Te rzeczy nasiliły się zwłaszcza w ostatnich dwóch latach.

  Grzech pierwszy to zabudowywanie korytarzy przewietrzania, skwerów, terenów zielonych, niszczenie „płuc Krakowa”, wycinka 16 tys. drzew w zeszłym roku i betonowe osiedla jak zamknięte getta.

  - Trudno nie mieć wrażenia, że deweloperzy rządzą w mieście, a interes jednego dewelopera jest ważniejszy niż tysiąca mieszkańców. Nie możemy na to dłużej pozwalać. Mieszkańcy mówią dość, a my mówimy sprawdzam - mówi Gibała.


  Autor: Piotr Ogórek


  Autor: Piotr Ogórek

  Czytaj także: Gibała: Majchrowski to zły prezydent. Trzeba go szybko zmienić

  Kolesiostwo to kolejny grzech. - Najważniejsze stanowiska w mieście pełnią znajomi prezydenta, często niemający odpowiedniego wykształcenia, niekompetentni. Symbolem był Jan Tajster, nad którym wisi 13 zarzutów prokuratorskich. A mimo to Jacek Majchrowski powołał go na dyrektora Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w zeszłym roku - przypomina były poseł.

  Trzeci grzech to arogancja. - Jej symbolem jest budżet obywatelski, gdzie prezydent wciąż nie zrealizował większości zwycięskich projektów. W ten sposób zmarnował naszą energię i pracę - mówi Adrianna Siudy, wiceprzewodnicząca LA.

  Gibała przekonuje, że krakowianie chcą zmiany prezydenta. - Podczas akcji „Robimy tlen”, gdzie rozdawaliśmy sadzonki, byliśmy zaskoczeni, jak wielu z nich jest za odwołaniem Jacka Majchrowskiego - mówi.

  Rok temu, podczas tygodniowego urzędowania Jana Tajstera, pojawiały się głosy ws. referendum odwoławczego, ale w końcu do niego nie doszło. Ostatni raz prezydenta w referendum próbował odwołać Mirosław Gilarski w 2013. Wtedy radny niezależny, dzisiaj w klubie PiS. Trzy lata temu wymaganej liczby podpisów nie udało się zebrać.

  Radni bierni

  - Zawsze byłem zwolennikiem zmiany prezydenta. Moment na referendum jest jednak niefortunny. Głównie przez zbliżające się Światowe Dni Młodzieży. Nadzień dzisiejszy to strzał kulą w płot - ocenia Gilarski.

  Stonowani wobec inicjatywy referendalnej są politycy PO i PiS.

  - Referendum trzeba było zrobić przy okazji afery Tajstera i w trakcie wyborów parlamentarnych. Wtedy byłaby frekwencja. Teraz szkoda czasu - mówi Włodzimierz Pietrus, szef klubu PiS w Radzie Miasta. Uważa, że Gibała nie zbierze podpisów, a nawet jeśli, to potem przy głosowaniu zabraknie frekwencji.

  Sceptyczna jest też PO. - Jesteśmy w koalicji z prezydentem, więc byłoby dziwne, gdybyśmy powiedzieli, że popieramy referendum - mówi Aleksander Miszalski, szef krakowskiej PO.

  Politolodzy nie przekreślają szans referendum, ale zwracają uwagę na zły termin. - Lepiej byłoby koło Wszystkich Świętych, kiedy jest największy smog. Teraz są inne problemy na głowie. Nikt jednak nie powiedział, że król jest nagi i takie rzeczy mogą się nie udać. Ale będzie o to trudno - mówi Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  - To mocna inicjatywa. Ostateczność, ale może przynieść efekt. Jeżeli jest inicjator, który chce to zrobić, to musi mieć daleko idącą pewność, że mu się uda - uważa z kolei Andrzej Piasecki z Uniwersytetu Pedagogicznego.

  Politolog zwraca uwagę, że Gibała nie ma jednak zaplecza politycznego, więc jego inicjatywa może być przedwczesna.- Żeby była bardziej realna, potrzeba innego terminu, najlepiej jesiennego, i zaplecza ludzkiego - dodaje.

  Prezydent krytyczny

  Suchej nitki na pomyśle Gibały nie zostawia prezydent Jacek Majchrowski.

  - Referendum jest narzędziem, które pozwala odwołać władze miasta wybrane w demokratycznych wyborach w sytuacjach nadzwyczajnych. Teraz mamy do czynienia z awanturnictwem politycznym - mówi rzeczniczka prezydenta Monika Chylaszek.

  Przypomina, że prezydent został wybrany przez krakowian, a za Gibałą stoi seria porażek.- Nie znamy jego pomysłów na rzeczywiste zarządzanie miastem. Jak mogliśmy przeczytać w jednej z gazet, są to raczej pomysły PR-owe - dodaje.

  Gibała liczy, że ok. 200 osób zgłosi się do pomocy przy zbieraniu podpisów pod wnioskiem o referendum. Jeśli im się uda, to po 20 lipca komisarz wyborczy ma miesiąc na weryfikację. Potem wyznacza termin referendum (najpewniej początek października). Musi w nim wziąć udział 120 tys. uprawnionych, aby było ważne. Jeśli odwołają prezydenta, to w ciągu trzech miesięcy odbędą się nowe wybory. Czy wystartuje w nich Łukasz Gibała? - O tym zdecydują członkowie LA. Jeśli mnie wskażą, to wystartuję, bo wiem, jak rozwiązać problem kolesiostwa, betonowania i arogancji władza - mówi.

  W wyborach na prezydenta Krakowa w 2014 r. w I turze Łukasz Gibała był trzeci (11,1 proc. głosów).

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (24)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  uuu

  kin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Referendum nadeszło w samą porę !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  żenada

  cool (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  i tyle w tym temacie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gibała na zdjęciu

  pokazuje (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  jak badał per rectum grzechy Dżeka M

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mam pytanie

  bigi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  wszędzie tylko narzekania, to kto go do uja pana wybrał. Gibała też dobry, jak był przy korycie to żarł i siedział cicho. Dziś wielki przyjaciel mieszkańców. A uj z taką demokracją jak mi pokazują...rozwiń całość

  wszędzie tylko narzekania, to kto go do uja pana wybrał. Gibała też dobry, jak był przy korycie to żarł i siedział cicho. Dziś wielki przyjaciel mieszkańców. A uj z taką demokracją jak mi pokazują listę ze swoimi pachołkami i każą głosować.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Opinia

  Mati (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Jestem za referendum !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  majchrowszczyzna

  ram (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  smród, korki, dbanie o interesy kolesi (Trzmiel) przestrzenny niedorozwój - czyli majchrowszczyzna...temu panu już dziękujemy!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A cp SDM ma wspolnego z referendum?

  kk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  Przeciez ono jeśli będzie to w okolicach poznej jesieni.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  haha

  haha (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  Kraków bez majchrowskiego? on ma takie układy, że i tak wygra. klery zaczną gadać w kościele, żeby nie głosować przeciwko niemu to owieczki nawet nie pójdą do referendum i dalej będą psioczyć....rozwiń całość

  Kraków bez majchrowskiego? on ma takie układy, że i tak wygra. klery zaczną gadać w kościele, żeby nie głosować przeciwko niemu to owieczki nawet nie pójdą do referendum i dalej będą psioczyć. majcher to mafia razem z urzędem... zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  racja

  racja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Racja, majcher jest jak szarańcza. Wszystko niszczy i nie da się go pozbyć...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odwolac

  angi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  Dość ! Jak można rządzić 14 lat i nic dobrego nie wnieść do Krakowa ? Smutno oglądać kolejne wyrządzone krzywdy. Odwołajmy Majchrowskiego, potrzebujemy świeżej krwi, i nowych pomyslów !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dość z nimi!

  yolka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

  Pora wywalić Tajstera, Rapciaka, Kandefer i Majchrowskiego. 4 niepotrzebne osoby. A urzędników trzeba przesiać...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Gazety Krakowskiej

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Gazety Krakowskiej

  Szukamy maluchów na okładkę

  Szukamy maluchów na okładkę "Gazety Krakowskiej" [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych!

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych!

  Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu

  Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu