https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gigantyczny znak N i napis "JP II" w lesie koło Bukowna pomiędzy Krakowem a Katowicami. Jak powstały? W jakim celu?

Paweł Mocny
Wideo
od 16 lat
Wielu turystów odwiedzających powiat olkuski nie wie o jednej z najbardziej nietypowych atrakcji Bukowna. Drzewa na terenach dawnej kopalni piasku zostały posadzone w taki sposób, że układają się w wielki napis JP II. Jest to dzieło leśniczego z Nadleśnictwa Chrzanów. Napis upamiętniający Jana Pawła II nie jest jedynym takim dziełem w bukowieńskich lasach. Niedaleko niego znajdują się bowiem dwa inne znaczniki geograficzne.

Wyjątkowy widok w Bukownie

Wielu turystów odwiedzających powiat olkuski nie wie o jednej z najbardziej nietypowych atrakcji Bukowna. Nic dziwnego, bo widać ją jedynie z lotu ptaka. Mowa tu o ogromnym napisie JP II uformowanym z drzew.

„Pomnik” powstał w 2006 roku z inicjatywy leśniczego Nadleśnictwa Chrzanów. Wówczas instytucja zajmowała się zalesieniem terenów po działalności kopalni piasku. Znacznik jest naprawdę duży. Zajmuje on około 30 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Pomieściłby on zatem aż 23 baseny olimpijskie lub cztery pełnowymiarowe boiska do gry w piłkę nożną.

Około dwa kilometry dalej znajduję się inne dzieło. Jest to wielka strzałka z wpisaną literą N. Jej grot skierowany jest w kierunku północy.

Swoim rozmiarem niemal trzykrotnie przewyższa znacznik JP II. Zajmuje ona bowiem około 110 tysięcy metrów kwadratowych. To tyle ile zajęłoby około 15 pełnowymiarowych boisk do gry w piłkę nożną. Mówi się, że wskaźnik nazywany „Kompasem z Bukowna” jest największym na świecie znakiem geodezyjnym. Strzałka jest starsza od napisu JP 2. Powstała ona w 2000 roku. Tworzą ją sosny, brzozy i dęby czerwone.

W bukowiańskich lasach jest jeszcze trzeci wzór ułożony z drzew. Znajduje się on tuż przy ulicy Borowskiej. Znak geodezyjny przedstawia kwadrat wpisany w kwadrat. Z całej trójki jest on najmniejszy. Zajmuje bowiem 10 tysięcy metrów kwadratowych.

W Polsce znajdują się inne znaki uformowane dzięki odpowiedniemu nasadzeniu drzew. Jedna z nich, lilijka ZHP znajduję się w lesie nieopodal Cieliczanki w województwie Podlaskim. Druga będzie dobrze widoczna dopiero za jakiś czas. Mowa tu o posadzonym w 2019 roku „Leśnym Orle” w lesie pod Grabowem (woj. Podlaskie).

"Kompas z Bukowna"
"Kompas z Bukowna" Paweł Mocny

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Maciek Rafi
Ja tu widzę Z czyli oznaczenie rosyjskich najeźdźców i jeszcze na dodatek pokazuje kierunek ataku. O lesie w Bukownie to pisało się już 2 lata temu, więc temat stary, odświeżony.
K
Karol
jessu, co za ciemnota. Ten nawiedzony leśniczy sadził drzewa na prywatnym terenie ? bo jeżeli nie, to powinno się go pociągnąć do odpowiedzialności o niegospodarność. Kto z przełożonych wyraził zgodę na straty w drzewostanie, czy to samowola nawiedzonego oszołoma religijnego ?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska