Gmina Jodłownik otrzymała 240 tys. złotych wsparcia. Pieniądze trafiły też do innych miejscowości, łącznie to ponad milion złotych

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Z powodu zniszczeń popowodziowych oraz ciężkiej sytuacji w jakich znaleźli się mieszkańcy gmin w powiecie limanowskim Małopolski Urząd Wojewódzki jeszcze w poniedziałek wypłacił środki w formie zasiłku celowego. Do godz. 12 wnioski złożyły m.in. gmina i miasto Mszana Dolna, gmina Jodłownik i Tymbark. Pieniądze już wpłynęły na ich rachunek i trafią do potrzebujących.

WIDEO: "Zalało cały dom, tragedia", "Czegoś takiego nie widziałem". Podtopienia w Małopolsce

Źródło: TVN24/x-news

Joanna Paździo, rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego jeszcze w poniedziałek przed południem informowała o wsparciu finansowym dla gmin, które ucierpiały w skutek ostatnich ulew i wezbrań rzek oraz potoków. Pieniądze trafiły do gminy Raciechowice. Do godziny 12 wpłynęły wnioski m.in. z gmin najbardziej dotkniętych klęską żywiołową z powiatu limanowskiego. Pieniądze trafiły już do gminy Mszana Dolna – 50 tys. zł, gminy Tymbark – 30 tys. zł,miasta Mszana Dolna – 20 tys. zł oraz do gminy Jodłownik w wysokości 240 tys. zł, oraz do innych gmin położonych w Małopolsce.

-Łącznie 22 czerwca przekazaliśmy na rachunki bankowe 10 gmin kwotę 1 068 000 zł- informuje Paździo.

Osoby, rodziny, które poniosły straty, mogą uzyskać wsparcie. W tym celu należy kontaktować się z właściwym gminnym ośrodkiem pomocy społecznej.

-Wszystkie poszkodowane gminy zostały przez nas poinformowane telefonicznie (zarówno Wójt, jak i ośrodek pomocy społecznej) o konieczności pilnego przesłania wstępnego wniosku o środki finansowe. Ośrodki Pomocy Społecznej otrzymały też od nas e-mail z procedurą i wzorem wniosku niezbędnego do pełnego rozliczenia otrzymanych środków- tłumaczy rzeczniczka.

Pomoc w formie zasiłku celowego na zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb w związku z koniecznością usuwania skutków zdarzeń mających znamiona klęski żywiołowej przyznawana jest w kwotach do 6 tys. złotych. Na remont budynku lub lokalu mieszkalnego jest to kwota do 20 tys. złotych, natomiast na odbudowę budynku wsparcie może wynieść do 200 tys. złotych. W przypadku budynków gospodarczych służących zaspakajaniu niezbędnych potrzeb osoby/rodziny wysokość pomocy wynosi maksymalnie do 100 tys. zł, niezależnie od liczby uszkodzonych obiektów.

-Gminy mogą starać się o pomoc z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Po sporządzeniu listy uszkodzonych budynków samorząd przygotowuje wniosek o dotację na wypłatę zasiłków dla osób/rodzin poszkodowanych i kieruje go do wojewody- mówi rzeczniczka wojewody.

Kompletne i prawidłowo przygotowane wnioski wojewoda przekazuje do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Gminy mogą również wypłacać zasiłki ze środków własnych, a następnie wnioskować o zwrot tych środków z budżetu państwa.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie