Inwestorem wyczekiwanego przedsięwzięcia będzie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Otrzymaliśmy od tej instytucji gwarancję, że w jej budżecie na rok 2019 zostaną zabezpieczone pieniądze na ujarzmienie Tusznicy. Przetarg na wykonanie inwestycji, zaplanowanej do 2022 roku, ma zostać ogłoszony za kilka miesięcy - powiedział nam wójt Kłaja Zbigniew Strączek.
Na wykonanie prac, które pozwolą zabezpieczyć Targowisko i okoliczne miejscowości przed powodzią potrzeba ogromnych sum. W latach 2012-2016, kiedy powstawała koncepcja, a potem dokumentacja tej inwestycji, mówiono o kwocie rzędu 25-30 mln zł. Jednak przy obecnej sytuacji na rynku budowlanym koszty mogą być wyższe.
Problem z Tusznicą pojawił się w 2010 roku. Potok wylewał wtedy pięciokrotnie, uszkadzając setki domów, zalewając pola i drogi. Od tego czasu mieszkańcy tej okolicy „żyją w cieniu Tusznicy”, wystarczy bowiem nawet kilkanaście minut intensywnego deszczu, by niewielki strumień wystąpił z brzegów i zagroził budynkom. Do podtopień dochodzi tam często, na szczęście już o mniejszej skali niż w 2010 roku.
Tusznica stanowi tak wielkie zagrożenie dopiero od czasu wybudowania autostrady między Krakowem a Targowiskiem, ponieważ do tego strumienia jest odprowadzana większość wód z trasy A4. Zdaniem mieszkańców to właśnie autostrada jest odpowiedzialna za ogromne zagrożenie powodziowe w tym rejonie. Inwestycja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad spowodowała, że w tej okolicy przybyło w sumie 40 hektarów asfaltu, a cała woda z drogi szybkiego ruchu z ogromną siłą wpływa (13 przepustami) do lokalnego potoku.
Plan ujarzmienia Tusznicy opracowano we współpracy z hydrologami. Inwestycja obejmie regulację strumienia i wybetonowanie jego koryta na długości około 3 km. Na potoku wymienione zostaną także wszystkie mosty (obecne powodują piętrzenie się przy nich wody), co sprawi, że masy wody z autostrady popłyną szybciej do Raby.
Ponadto w Dąbrowie powstanie zapora z suchym polderem (tzw. suchy zbiornik retencyjny). Prace związane z tą inwestycją zaplanowano na terenie kilku sołectw, m.in. także w Łysokaniach, Brzeziu i Szarowie.
KONIECZNIE SPRAWDŹ: