https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Kłaj. Zapora pomoże uniknąć podtopień w Targowisku i innych wioskach

Jolanta Białek
Tak wyglądało Targowisko latem 2013 r. Tusznica wzbiera gwałtownie nawet podczas średnio intensywnych opadów
Tak wyglądało Targowisko latem 2013 r. Tusznica wzbiera gwałtownie nawet podczas średnio intensywnych opadów OSP Targowisko
Zagwarantowano pieniądze na zabezpieczenie przed powodzią wiosek na obszarze zlewni rzeki Tusznicy. Prace ruszą w 2019 roku. Mieszkańcy Targowiska i okolicznych miejscowości czekają na to od niemal dekady.

Inwestorem wyczekiwanego przedsięwzięcia będzie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Otrzymaliśmy od tej instytucji gwarancję, że w jej budżecie na rok 2019 zostaną zabezpieczone pieniądze na ujarzmienie Tusznicy. Przetarg na wykonanie inwestycji, zaplanowanej do 2022 roku, ma zostać ogłoszony za kilka miesięcy - powiedział nam wójt Kłaja Zbigniew Strączek.

Na wykonanie prac, które pozwolą zabezpieczyć Targowisko i okoliczne miejscowości przed powodzią potrzeba ogromnych sum. W latach 2012-2016, kiedy powstawała koncepcja, a potem dokumentacja tej inwestycji, mówiono o kwocie rzędu 25-30 mln zł. Jednak przy obecnej sytuacji na rynku budowlanym koszty mogą być wyższe.

Problem z Tusznicą pojawił się w 2010 roku. Potok wylewał wtedy pięciokrotnie, uszkadzając setki domów, zalewając pola i drogi. Od tego czasu mieszkańcy tej okolicy „żyją w cieniu Tusznicy”, wystarczy bowiem nawet kilkanaście minut intensywnego deszczu, by niewielki strumień wystąpił z brzegów i zagroził budynkom. Do podtopień dochodzi tam często, na szczęście już o mniejszej skali niż w 2010 roku.

Tusznica stanowi tak wielkie zagrożenie dopiero od czasu wybudowania autostrady między Krakowem a Targowiskiem, ponieważ do tego strumienia jest odprowadzana większość wód z trasy A4. Zdaniem mieszkańców to właśnie autostrada jest odpowiedzialna za ogromne zagrożenie powodziowe w tym rejonie. Inwestycja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad spowodowała, że w tej okolicy przybyło w sumie 40 hektarów asfaltu, a cała woda z drogi szybkiego ruchu z ogromną siłą wpływa (13 przepustami) do lokalnego potoku.

Plan ujarzmienia Tusznicy opracowano we współpracy z hydrologami. Inwestycja obejmie regulację strumienia i wybetonowanie jego koryta na długości około 3 km. Na potoku wymienione zostaną także wszystkie mosty (obecne powodują piętrzenie się przy nich wody), co sprawi, że masy wody z autostrady popłyną szybciej do Raby.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

f
fanka zbysia
Cóż Zbyszek ma pomysł :) Betonowanie tusznicy i to być może kiedyś będzie itd. Niech wybetonują będzie to genialny pomysł wtedy z falą popłyną jego pomysły na zagospodarowanie raby. Dolina Stronczyska jakby można ją nazwać pójdzie z falą.
Cóż zbyszek i jego doradcy słyną z takich pomysłów jak chodnik do stanisławic (na peryferia gminy) zamiast np. przy drodze targowisko kłaj. Albo genialne latarnie w kłaju to jest hit :P w ramach rewitalizacji oświetlony trakt do Tesco. Tylko szkoda że nikt nie pomyslał ze to są lampy dekoracyjne a nie drogowe. Szaleństwo chodnikowe pod kościołem w szarowie itd
Śmiesznych wykonań coraz więcej.
m
mieszkaniec fan zbycha
Otrzymaliśmy od tej instytucji gwarancję, że w jej budżecie na rok 2019 zostaną zabezpieczone pieniądze na ujarzmienie Tusznicy. Przetarg na wykonanie inwestycji, zaplanowanej do 2022 roku, ma zostać ogłoszony za kilka miesięcy - powiedział nam wójt Kłaja Zbigniew Strączek.
Chłopak mówi między wierszami a mianowicie:
1. mamy listopad więc kończą się prace nad budżetem - więc albo cos tam jest albo nie, gwarancję daje się przy zakupie sprzetu AGD
2. ujarzmiać można byka za rogi a nie rzekę
3. przetarg będą ogłaszać za kilka miesięcy dobrze a co z pozwoleniami na budowę czy są jeszcze ważne?
4. Tusznica należy do Gospodarstwa Państwowego Wody Polskie więc przed wyborami tak to tłumaczył Dobry Gospodarz teraz mówi że WFOŚ coś będzie robił gdzie jest sedno sprawy?
5. Jak ktoś pisze że woda szybciej popłynie do Raby to aż się boję jaka będzie fala i co z nią spłynie
Przypominam Dobremu Gospodarzowi że Niemcy odchodzą od betonowania rzek na rzecz naturalnych rozlewisk
W przypadku wody chodzi o to żeby nie zalewała a nie żeby płynęła z impetem
Czy dobry był na lekcjach biologii geografii i fizyki
I znając artystów z UG pewnie betonowe korytka kolejowe założą
W bajki już nikt nie wierzy
A do 2022 prosimy Cię Panie racz zachować nas od deszczu Mieszkańcy
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska