FLESZ - Ceny samochodów mocno w górę

W ubiegłym roku otwarcie kąpieliska w Brzegach prolongowano na kolejny sezon, jak tłumaczono - przede wszystkim z powodu opóźnień w budowie tam infrastruktury rekreacyjnej. Jeszcze w lutym tego roku władze Wieliczki zapowiadały, że gminny ośrodek wypoczynkowy z kąpieliskiem zostanie uruchomiony na lato.
- Nie będą ukrywał, że po ostatnim tragicznym wypadku w żwirowni w Brzegach (16 maja 2022 utonął tam 28-letni mieszkaniec powiatu wielickiego – red.) długo rozważaliśmy, czy otwierać tam kąpielisko. Ostatecznie zdecydowaliśmy o zawieszeniu tego projektu, bo na dziś nie ma możliwości uruchomić tam profesjonalnego, w pełni bezpiecznego tego typu miejsca - powiedział nam w czwartek burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.
Dodał, że kwota, za którą wykonano w dawnej żwirowni w Brzegach pierwszą infrastrukturę rekreacyjną była zbyt mała, by powstało strzeżone kąpielisko.
- Z szacunków wynika, że potrzeba na to minimum 4 mln zł. Na dziś gminy nie stać na wyłożenie tych pieniędzy, na razie nie widzimy też możliwości pozyskania ich ze źródeł zewnętrznych. Próbowaliśmy również szukać prywatnego inwestora, który stworzyłby w Brzegach profesjonalne kąpielisko na wzór takich ośrodków funkcjonujących w dawnych żwirowniach w okolicy, w Nieznanowicach, Zabierzowie Bocheńskim czy na granicy Brzegów i Krakowa, ale nie było do tego chętnych – twierdzi Artur Kozioł.
Dawna żwirownia w Brzegach, gdzie znajdują się zachwycające stawy i wyspy jest od dawna licznie odwiedzana latem przez plażowiczów. Od lat obowiązuje tam jednak zakaz kąpieli. Do niedawana brakowało tam także jakiejkolwiek infrastruktury rekreacyjnej.
Stawy w Brzegach, gdzie żyją m.in. perkozy, rybitwy i inne patki wodne, są nie tylko urodziwe, ale i cenne przyrodniczo. Teren dawnej żwirowni ma w sumie prawie 30 ha, a część tego obszaru (10,04 ha) jest pod szczególną ochroną od lipca 2002 roku – jako użytek ekologiczny.
Budowę w Brzegach gminnego ośrodka wypoczynkowego ze strzeżonym kąpieliskiem Wieliczka zapowiedziała w 2016 roku, a związane z tym przedsięwzięciem prace rozpoczęto cztery lata później.
Na cele rekreacyjne zagospodarowano teren mający ok. 12 arów. Powstały: pływający pomost, mający 70 mkw. (zaprojektowany jako przystań dla łódek, pontonów i rowerów wodnych), ogrodzony plac zabaw tuż nad wodą, prowizoryczne przebieralnie, niewielka piaszczysta plaża (po południowo-wschodniej stronie), oświetlenie (sześć lamp solarnych), dojścia i droga dojazdowa, ławki i inna mała architektura.
Prace te, wykonane w latach 2020-2021, kosztowały 466 tys. zł. Część tej kwoty pokryła dotacja (318 tys. zł) z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, z puli dla Lokalnej Grupy Działania Powiatu Wielickiego (dzięki czemu planowane kąpielisko miało być bezpłatne).
- W tym roku planujemy wykonać w strefie rekreacji w Brzegach jeszcze jeden pomost (na części akwenu, znajdującej się za przebieralniami – red.), a więc ostatnie prace objęte pozwoleniem na budowę dla pierwszego etapu tworzenia ośrodka. Gotowa jest także fajna koncepcja dla drugiego etapu tej inwestycji (w jej ramach zaproponowano tam m.in. powiększenie terenu pod rekreację, budowę na stawach tzw. podestów stałych, montaż kolejnych 14 lamp solarnych – red.). Na jej realizację będziemy szukać funduszy zewnętrznych, z zapowiedzi wynika, że na tworzenie terenów zielonych i rekreacyjnych powinny być duże pieniądze m.in. z nowych programów unijnych - mówi nam wiceburmistrz Wieliczki ds. inwestycji Piotr Krupa.
- Co zjeść, podróżując po Małopolsce? Oto regionalne przysmaki!
- Relaksujący weekend? Tylko na termach. Oto najlepsze baseny w Małopolsce!
- Wieliczka. Wracają niedzielne kursy autobusów. Jedna linia do likwidacji
- Miodobranie 2021 w Wieliczce. Słodki czas w centrum miasta [ZDJĘCIA]
- Będą nowe połączenia MPK do Krakowa: dla Niepołomic i Wieliczki
- Pociągi nie dojadą z Krakowa do Wieliczki. Szykują się duże zmiany