https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju i kolejka sprzed 87 lat. Ówczesny cud techniki nadal zachwyca, ale wkrótce czeka go chwilowy przestój

Joanna Mrozek
Kolej na Górę Parkową ma już ponad 87 lat. Zobacz archiwalne zdjęcia
Kolej na Górę Parkową ma już ponad 87 lat. Zobacz archiwalne zdjęcia Narodowe Archiwum Cyfrowe
Kolej na Górę Parkową w Krynicy-Zdroju była drugą koleją górską w Polsce i pierwszą typu linowo-terenowego. Przyniosła Krynicy-Zdroju popularność i przyczyniła się do wzrostu ruchu turystycznego. Nadal jest wielką atrakcją uzdrowiska. Wkrótce czeka ją przegląd techniczny, ostatnia szansa, aby z niej skorzystać, bo zostanie zamknięta na kilka tygodni. Jak powstał ten cud techniki 87 lat a jak wygląda obecnie?

Spis treści

87 lat kolejki na Górę Parkową

Kolej linowo-terenową na Górę Parkową uruchomiono 8 grudnia 1937 r. Inicjatorem przedsięwzięcia była Liga Popierania Turystyki, na czele której stał ówczesny wiceminister komunikacji, inżynier Aleksander Bobkowski. To dzięki jego zaangażowaniu rok wcześniej otworzono pierwszą kolej górską w Polsce – prowadzącą na szczyt Kasprowego Wierchu. Był również pomysłodawcą m.in. wybudowania wyciągu saniowego w Kotle Gąsienicowym oraz kolei na Gubałówkę.

Realizacja krynickiej inwestycji kosztowała 625 tys. ówczesnych złotych, a bilet dla jednego pasażera można było kupić za 80 gr. W ciągu pierwszych 10 dni od otwarcia z nowej atrakcji skorzystało prawie 3,5 tys. osób, a w ciągu roku wagonem na szczyt Góry Parkowej wjechało już ponad 145 tys. turystów. Zachęcona powodzeniem inwestycji, Liga Popierania Turystyki w 1938 r. rozpoczęła pracę nad uruchomieniem podobnego urządzenia na Gubałówce.

Kolej na Górę Parkową obecnie

Stacja dolna kolei znajdowała się w pobliżu dawnego toru saneczkowego, a górna na szczycie Góry Parkowej, na wysokości 741 m n.p.m. Dwa wagoniki, mijające się pośrodku, trasę o długości 645 metrów pokonują w niecałe trzy minuty. Podróż niezmiennie przebiega przez malowniczy Park Zdrojowy, założony w 1810 r., który do dziś zachował pierwotny układ ścieżek.

Przejażdżka na Górę Parkową przypomina podróż w czasie do przedwojennej Krynicy. Po niemal dwóch latach remontu kolejka działa w nowej odsłonie. Zarówno dolna, jak i górna stacja oraz wagoniki przeszły gruntowny remont. Teraz w połączeniu z nowoczesnymi multimediami przenoszą w czasie do lat 30. XX wieku.

Będzie przegląd techniczny

Został już tylko tydzień, by odwiedzić Górę Parkową i wyjechać na nią kolejką. Od 28 października do 8 listopada będzie trwał sezonowy przegląd techniczny.

- W tym czasie będziemy konserwować i sprawdzać naszą kolej- w końcu dzięki temu służy nam już 87 lat! Obecnie trwają u nas prace związane z budową wieży widokowej, ale wszystkie dotychczasowe atrakcje są czynne- zapoznaj się z mapką by sprawniej poruszać się po terenie i móc wszędzie dotrzeć - informują w mediach społecznościowych.

Mapka dojścia z kolei do polany
Narodowe Archiwum Cyfrowe

PKL inwestuje w Krynicy-Zdroju. Trwa budowa nowych atrakcji

Wieża widokowa na Górze Parkowej, polana muzyki i świateł, strefa rekreacji dla rodzin z dziećmi a w przyszłości multimedialne centrum podróży w czasie. To plany Polskich Kolei Linowych na najbliższe lata. Cześć inwestycji powstanie na działkach gminnych, które ta wydzierżawi spółce na 30 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska