Gorączka czarnego złota w Małopolsce. Tu wydobywano ropę naftową! 13.03.2023

Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
Zbieracze ropy naftowej.
Zbieracze ropy naftowej. NAC
Mało osób o tym pamięta, ale najstarszy na świecie szyb naftowy znajduje się w Polsce we wsi Siary pod Gorlicami! Został wykopany ręcznie w 1852 i dał początek wydobyciu ropy naftowej w kopalni „Pusty Las” założonej przez księcia Stanisława Jabłonowskiego. Z kolei jedną z najstarszych rafinerii na świecie - znajdujący się w Gorlicach Glimar w Gliniku Mariampolskim - uruchomiono w 1884 roku. Rafineria ta działała aż do 23 grudnia 2004. Zobaczcie, jak dawniej na terenie obecnej Małopolski wydobywano ropę naftową.

W 1853 roku aptekarz Ignacy Łukasiewicz dokonał destylacji ropy naftowej, umożliwiając stosowanie jej w lampach i do napędu maszyn. To za jego sprawą w 1854 r. u zbiegu obecnych ulic Węgierskiej oraz Kościuszki w Gorlicach zapłonęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa. W związku z tym odkryciem - jeszcze przed końcem XIX stulecia - Galicja stała się trzecim światowym wydobywcą czarnego złota.

Jak grzyby po deszczu zaczęły na ziemi gorlickiej powstawać szyby naftowe. Najwięcej w Siarach, Sękowej, Libuszy, Lipinkach, Wójtowej, Ropie, Męcinie Wielkiej, Ropicy Ruskiej i Krygu, gdzie odkryto najobfitsze złoża ropy naftowej.

"Poszukiwania złóż ropy naftowej i ich eksploatacja gruntownie zmieniła krajobraz Małopolski Wschodniej z wiejskiego na przemysłowy. W krótkim czasie szyby naftowe zapełniły okoliczne pola" - czytamy w pracy "Rozwój i upadek przemysłu naftowego w Galicji" autorstwa Krzysztofa Lorenza, Jarosławy Szwed-Lorenz i Stanisława Ślusarczyka.

Kolebka światowego przemysłu naftowego

W 1881 r. powiat gorlicki był na pierwszym miejscu wśród wszystkich powiatów wydobywających ropę naftową, a produkcja roczna wynosiła 73 tys. cetnarów metrycznych ropy. Było też czynnych w tym czasie na ziemi gorlickiej 13 destylarni ropy naftowej, a wśród nich największa w owym czasie rafineria w Libuszy należąca do Adama Skrzyńskiego.

W 1883 roku w Gorlickiem było około tysiąca szybów, przy których pracowało trzy tysiące ludzi. Rafineria w Gliniku Mariampolskim była jedną z trzech największych rafinerii galicyjskich. W 1885 roku Spółka "Bergheim i Mac Garvey" rozbudowała destylarnię i przekształciła ją w duży zakład przeróbki ropy naftowej. Rozwój przedsiębiorstwa trwał do listopada 1914 r., kiedy to w wyniku działań wojennych i ciężkiego ostrzału zostało w znacznej części zniszczone. Odbudowa rafinerii rozpoczęła się w 1915 r., a już w 1928 r. rafineria weszła w skład koncernu "Małopolska", który przetwarzał około 40% ropy zużywanej w Polsce.

Rafineria ropy naftowej
NAC

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie