Gorlice. Ferie zimowe zapowiadają się atrakcyjnie. Pogoda...

  Gorlice. Ferie zimowe zapowiadają się atrakcyjnie. Pogoda już się do nich przygotowała

  Lech Klimek

  Gazeta Krakowska

  Gorlice. Ferie zimowe zapowiadają się atrakcyjnie. Pogoda już się do nich przygotowała
  Od tygodnia pada śnieg. Prognozy pogody mówią, że będzie go jeszcze więcej. To zapowiada wspaniałe i pełne zabawy ferie zimowe. Uczniowie szkół naszego powiatu zaczynają je już w poniedziałek.
  Gorlice. Ferie zimowe zapowiadają się atrakcyjnie. Pogoda już się do nich przygotowała
  Można z pełnym spokojem powiedzieć, że wszyscy już są przygotowani. Dzieci i młodzież do wypoczynku, a dorośli do zapewnienia im bezpiecznych ferii.

  W saniach przez zaspy  Stadnina Koni Huculskich Gładyszów w Regietowie czeka na spragnionych sanny.

  - Zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym na kuligi po okolicznych bezdrożach - zachęca Stanisław Ciuba, dyrektor stadniny. - Oczywiście miejsce w saniach znajdzie się też dla dorosłych. Każdy, kto choć raz miał okazję przeżyć u nas kulig, będzie wracał już zawsze. Tego jestem pewien - dodaje z uśmiechem.

  Kuligi w Regietowie odbywają się w saniach 5-osobowych zaprzężonych w konie huculskie. Jednocześnie na trasę może wyruszyć do 50 osób.

  - To musi być bezpieczna zabawa - mówi dyrektor. - Tak jest właśnie w dużych saniach. Nie dopinamy do nich małych saneczek, to stanowiłoby zagrożenie. Nasze koniki są bardzo dzielne i bez problemów pokonują zaspy, a woźnice to najwyższej klasy fachowcy. Sanna to dynamiczna zabawa, saneczki mogłyby się po prostu wywrócić - dopowiada.

  Po kuligu wszystkich czeka przyjemność z pieczenia kiełbasek w Karczmie Huculanka lub w szałasie. Po posiłku i odpoczynku okoliczne polany zachęcają do zabawy w śnieżki lub lepienia bałwana.

  Narty alpejsko i klasycznie  Kto lubi narciarstwo, będzie miał w czym wybierać. Działają już wyciągi w Małastowie i Sękowej. Obydwie trasy są sztucznie naśnieżane i ratrakowane. Stoki są niezbyt strome, więc z powodzeniem można tam wybrać się z dziećmi. Na jutro zapowiedziany jest start w Smerekowcu. Również tu nie zaskoczą nas ekstremalne zjazdy i można polecić tam wyjazd początkującym. W chwili zamykania tego wydania gazety nie mieliśmy żadnej informacji, dotyczącej uruchomienia wyciągu na Magurze Małastowskiej.

  Narciarze klasyczni również nie mogą narzekać. Do ich dyspozycji są Śnieżne Trasy przez Lasy. Ich część sportowa w Banicy i Krzywej była już przygotowana, ale ostanie opady śniegu sprawiły, że dopiero po ustabilizowaniu się pogody, wyjadą na nie ratraki. Trasy turystyczne jeszcze nie były ubijane, ale dla miłośników tego gatunku narciarstwa nie powinno to stanowić przeszkody.

  Można będzie też pod dachem  Oczywiście, nie trzeba całych ferii spędzić na świeżym powietrzu. Dla tych, którzy preferują zajęcia w cieple pomieszczeń, też się coś znajdzie.

  - Będziemy mieć naprawdę sporo atrakcji - mówi Janusz Zięba, dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury. - Wszystkie nasze świetlice przygotowały ciekawe programy. Znalazło się w nich coś zarówno dla najmłodszych, jak i tych starszych. Bardzo ciekawie zapowiadają się warsztaty Zebra Pola Zaprasza - dodaje.

  To cykl spotkań artystycznych w GCK, podczas których dzieci i młodzież uczestnicząc w zajęciach plastycznych, muzycznych, teatralnych i tanecznych poszerzają swoją wiedzę i umiejętności. By się na nie zapisać, należy skorzystać ze specjalnej strony internetowej, a instrukcje można znaleźć na stronie GCK. Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach zaprasza wszystkie dzieci podczas ferii zimowych na kreatywne zajęcia do biblioteki głównej i filii Magdalena. Będzie to Zimowa Akademia Wyobraźni.

  Szczegóły i terminy zajęć można znaleźć na plakatach i stronach internetowych instytucji kultury nie tylko z Gorlic, ale też z innych gmin powiatu.

  Warto wiedzieć  Ferie zimowe 2019

  Pierwszy termin ferii zimowych w 2019 roku przypada 14-27 stycznia. Wtedy wolne od zajęć szkolnych będą mieli uczniowie z placówek w pięciu województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim, wielkopolskim.

  W następnym tygodniu ferie zimowe w roku 2019 rozpoczną mieszkańcy dwóch województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

  Przerwa zimowa w tych dwóch województwach obowiązywać będzie w dniach 21 stycznia-3 lutego.

  Pod koniec stycznia rozpocznie się tura dla kolejnych czterech województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

  W tych województwach tegoroczna przerwa zimowa będzie obowiązywać w dniach 28 stycznia-10 lutego.

  Aż do lutego (11-24) będą musieli czekać na ferie zimowe mieszkańcy pięciu województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

  NASZE NAJLEPSZE MATERIAŁY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:  FLESZ: 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - Czy będzie kolejny rekord?  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce