Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Już ponad setka osób skorzystała z pomocy nowopowstałego ośrodka interwencji kryzysowej, choć działa on od zaledwie trzech miesięcy

Halina Gajda
Halina Gajda
Powiat gorlicki ma wreszcie swój działający całodobowo ośrodek interwencji kryzysowej. Ze wsparcia można skorzystać w sytuacji, gdy dochodzi do przemocy, coraz trudniej dogadać się z dzieckiem albo partnerem czy małżonkiem, pojawiła się nagła choroba, w domu zaczyna rządzić alkohol, albo w wyniku zdarzeń losowych.

Ośrodek ma swój hostel. Miejsca w nim wystarczy dla dziewięciu osób. Od kilku dni ośrodek jest miejscem schronienia dla jednej z rodzin, która wreszcie jest spokojna, nie zastanawia się, co niedobrego znów będzie się dziś działo. Nie jest może wymarzonym miejscem do życia, ale daje schronienie i poczucie bezpieczeństwa.
- Nikt niepowołany tu nie wejdzie, bo drzwi są zamknięte, a cały obiekt monitorowany - mówi Barbara Dziuban, kierownik ośrodka. - To nie miejsce na stałe, ale co najwyżej na trzy miesiące. W tym czasie pomagamy stanąć na nogi, obejmujemy wsparciem psychologicznym, prawnym, socjalnym itp.
Ośrodek działa dopiero od trzech miesięcy. Poza wsparciem hostelowym udzielił pomocy już ponad setce osób. Każdy, kto przekracza próg ośrodka, niesie inną historię, ma inne potrzeby.
- Z każdym trzeba rozmawiać inaczej. Jedni potrzebują swoistej terapii wstrząsowej, uświadomienia powagi problemu, konkretnych wskazówek. Innych trzeba prowadzić delikatnie, żeby nie przestraszyć. Ma do dyspozycji kilka pokoi. Zza zamkniętych drzwi nie słychać słów, które padają w środku. W pokojach są szafki, kwiatki w oknach, pośrodku okrągły stół i kubełkowe fotele. Jest nawet kącik dla dzieci z zabawkami, kredkami, blokami do rysowania.
- Chodziło nam o to, by nie było biurka, krzesła i całego tego urzędowego zaplecza - tłumaczy Barbara Dziuban.
Ośrodek oferuje poradnictwo psychologiczne, prawne, psychoterapię, mediacje rodzinne. Obecnie organizuje również grupy wsparcia dla osób chorych onkologicznie i ich rodzin, kobiet doświadczających przemocy, a także warsztaty edukacyjne dla rodziców.
Można zadzwonić i umówić się albo przyjść z ulicy. Każdy na pewno zostanie wysłuchany - Gorlicki Ośrodek Interwencji Kryzysowej, ul. Słoneczna 7.

FLESZ: Koniec papierowego L4. Twoje zwolnienie w internecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska