Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Sądecczyźnie ruszyła policyjna akcja zima. Funkcjonariusze apelują o zwracanie uwagi na osoby bezdomne. Twój telefon może uratować życie

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Policjanci apelują o zgłaszanie przypadków, gdy zauważymy bezdomnych potrzebujących pomocy. - Nie bądźmy obojętni i reagujmy w takich sytuacjach. Wystarczy jeden telefon, aby uratować czyjeś życie - mówią funkcjonariusze.
Policjanci apelują o zgłaszanie przypadków, gdy zauważymy bezdomnych potrzebujących pomocy. - Nie bądźmy obojętni i reagujmy w takich sytuacjach. Wystarczy jeden telefon, aby uratować czyjeś życie - mówią funkcjonariusze. archiwum
Na Sądecczyźnie ruszyła policyjna akcja "Zima". Na zgon z powodu wychłodzenia organizmu szczególnie narażeni są osoby bezdomne oraz będące pod wpływem alkoholu. Mając na względzie ich ochronę przed zgubnymi skutkami niskich temperatur funkcjonariusze od 1 listopada br. do końca marca 2023 roku będą prowadzić działania prewencyjne. Apelują także, aby reagować.

Policjanci apelują o pomoc dla bezdomnych

W ramach tej akcji policjanci będą kontrolować miejsca gromadzenia się osób bezdomnych, zwłaszcza w porze wieczornej i nocnej. Sprawdzą między innymi dworce, przystanki komunikacyjne, ogródki działkowe, pustostany i klatki schodowe. W przypadku napotkania takich osób, funkcjonariusze doprowadzą je do schroniska lub noclegowni, gdzie otrzymają fachową pomoc oraz przekażą im informacje o środkach higieny i posiłkach, z których mogą skorzystać w ośrodkach pomocy społecznej lub innych placówkach.

Aby można było nieść pomoc osobom zagrożonym wychłodzeniem organizmu, odpowiednie służby muszą posiadać informacje o miejscach ich przebywania.

- Pamiętajmy, że pomóc może każdy. Dlatego nie bądźmy obojętni i reagujmy na widok osoby bezdomnej przebywającej w miejscach, w których może ulec zamarznięciu (tj. dworce, klatki schodowe, opuszczone budynki mieszkalne, ogródki działkowe itp.), a także na osoby leżące na chodnikach, ławkach w parkach czy na przystankach. Nasze zainteresowanie może uratować komuś życie - mając wiedzę o osobie potrzebującej, wystarczy powiadomić odpowiednie służby: policję, straż miejską, czy też pogotowie ratunkowe - informuje Aneta Izworska z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Gdy widzimy człowieka, któremu grozi śmierć z wychłodzenia, reagujmy – wystarczy telefon pod numer alarmowy 112 lub 986.

Poinformowanie policji, że ktoś potrzebuje pomocy i wsparcia jest możliwe także za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy na mapie zaznaczyć zagrożenie w kategorii „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, określając miejsce jego występowania. Można również dodać opis, precyzując zgłoszenie. Policjanci pojawią się we wskazanym miejscu i zweryfikują każde takie zgłoszenie.

Gdzie szukać pomocy?

W każdym województwie przygotowane są miejsca, w których osoby potrzebujące pomocy mogą się ogrzać i przenocować w mroźne dni oraz zjeść ciepły posiłek. Na stronach internetowych Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie umieszczono wykazy placówek świadczących pomoc na terenie województwa, a także uruchomiona została specjalna infolinia, gdzie można uzyskać potrzebne informacje.

W Nowym Sączu pomoc można otrzymać w Domu Brata Alberta – Wspólnocie Emaus przy ulicy Szwedzkiej 18.

987 – całodobowy telefon informacyjny

Wykaz placówek udzielających tymczasowego schronienia
TUTAJ

Rejestr miejsc udzielania tymczasowego schronienia
TUTAJ

Nowy Sącz. Mieszkaniec grzmi o Parku Strzeleckim: takie rzeczy nie mogą się tutaj dziać!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska