Do użytku oddano go 20 lat temu. Przez cały ten czas nie przeprowadzano na nim większych prac remontowych. Teraz nadszedł czas na zmiany. Wielki remont zakończy się... za dwa lata.

Kryty basen w Gorlicach nosi już wyraźne ślady użytkowania. Widzi to każdy, kto z niego korzysta.

- Niecki basenów są jeszcze w dobrym stanie - stwierdza Karolina Borowska, gorliczanka, której dzieci dwa razy w tygodniu biorą tu lekcje pływania. - Najbardziej zużycie widać choćby w toaletach, wielkie zacieki na sufitach nie wyglądają zachęcająco. Poważny problem to też odprowadzenie wody z tych pomieszczeń, gdzie są prysznice i szatnie. Co tu kryć ona tam po prostu stoi, jakby nie znajdując ujścia - dodaje.

Koszty koniecznego remontu przekraczały samodzielne możliwości miasta. Konieczne było znalezienie dofinansowania choćby częściowego, by udźwignąć te prace.

- Wniosek złożyliśmy na wiosnę tego roku - mówi Rafał Kukla, burmistrz Gorlic. - Dość długo kazano nam czekać na wynik, ale teraz okazało się, że z ministerstwa sportu i turystyki dostaniemy 1 476 800,00 zł, remont pływalni będzie można w końcu rozpocząć - dodaje z uśmiechem.

To oczywiście nie wszystko, kwota 2 279 512 zł musi zostać zabezpieczona w budżecie miasta na lata 2019-2020, bo w takim okresie przyznane zostało ministerialne dofinansowanie.

- Zakres prac, jaki zawarliśmy w naszym wniosku, jest naprawdę szeroki - dodaje burmistrz. - To między innymi wymiana posadzek w szatniach. Będą też nowe płytki w sanitariatach oraz nowe sufity podwieszane - dodaje.

Wymienione zostaną też częściowo skorodowane przewody wentylacyjne. Będzie nowa instalacja ogrzewania podłogowego oraz centralnego ogrzewania w obrębie niecki basenów i sanitariatów.

- Wymienimy też instalację elektryczną w maszynowni - podkreśla Rafał Kukla. - Bardzo ważna będzie też modernizacja technologii uzdatniania wody - zaznacza.

Co więcej, jako roboty niezbędne do wykonania, ale nie współfinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki wykonany zostanie remont konstrukcji pod zjeżdżalnią oraz remont schodów i balustrad, prowadzących na nią.

Równolegle z pracami z wniosku konieczne jest przeprowadzenie prac związanych z jego termomodernizacją. Chodzi o wymianę konstrukcji i oszklenia fasady, wymianę szyb i uszczelek, docieplenie fundamentów, remont pokrycia dachu i jego docieplenie. Większość tych robót może zostać sfinansowana ze środków pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Prace remontowe to oczywiście sporo utrudnień dla tych, którzy korzystają z możliwości pływania na naszym krytym basenie.

- To niestety nieuniknione - mówi Mariusz Duszowicz, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gorlicach, odpowiedzialny za pracę basenu. - Myślę, że taki minimalny okres to cztery miesiące. W momencie, gdy będzie zmieniana elewacja, niestety nie będzie można wejść do budynku. Oczywiście układanie nowych płytek czy też zmiany technologii uzdatniania wody będą skutkować wyłączeniem basenu z użytkowania - dodaje.

W tej chwili na terenie basenu nauką pływania dzieci i młodzieży zajmuje się około 20 instruktorów z kilku szkół. Pod ich opieką w umiejętnościach pływackich szkoli się prawie dwieście głównie młodych ludzi.

- Właśnie ze względu na nich chciałbym, żeby ta część prac, która będzie wymagała zamknięcia basenu, odbywała się w czasie wakacji - mówi dyrektor. - Okres od czerwca do września powinien w zupełności wystarczyć na ich przeprowadzenie. W tym czasie cześć szkół zawiesza działalność, a pozostali mogliby korzystać z odkrytego basenu - dopowiada.

W ratuszu już ruszyły przygotowania do opracowania koniecznej dokumentacji.

- Mam nadzieję, że wszystko pójdzie sprawnie - podkreśla Rafał Kukla. - Chcielibyśmy z początkiem roku rozpocząć procedury przetargowe i jak najszybciej ruszyć z pracami - kończy.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Koniec papierowego L4. Twoje zwolnienie w internecie