"Czy zza bezdomności widać, że ... córka to mój największy skarb?"
To pytanie z pewnością zadawał sobie niejednokrotnie pan Piotr – ojciec kilkuletniej Stefanii i zarazem osoba doświadczająca bezdomności. Bo choć pan Piotr samodzielnie wychowuje córkę i robi wszystko, by była szczęśliwa, jego wizerunkiem w pewnym momencie życia zawładnęła bezdomność. Pan Piotr jest jedną z blisko 1600 osób korzystających ze wsparcia Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. I jedną z wielu osób, które pod bezdomnością kryją swoje niepowtarzalne relacje, talenty oraz pasje.
W dwudziestym, jubileuszowym roku działania, Dzieło pragnie odstereotypizować wizerunek osób najuboższych i pokazać to, co kryje się pod bezdomnością: życiorysy łudząco podobne do historii „domnych” osób. Ma w tym pomóc wystawa na krakowskich Plantach, której otwarcie odbędzie się 15 kwietnia.
Ukryte pod bezdomnością
- Ukochana rodzina, wymarzona praca, wyjątkowa pasja - wydawałoby się, że każdy z nas ma „coś”, co nas tworzy. Czy jednak myślimy w tym kontekście o osobach bezdomnych? Pod bezdomnością, zwłaszcza tą uliczną, łatwo „zgubić” wnętrze człowieka. Często zwracamy uwagę na powierzchowność takich osób: ich niechlujny wygląd, nieprzyjemny zapach. Tymczasem osoby bezdomne, zupełnie tak jak my, mają swoje rodziny, prace czy pasje! - mówi Justyna Nosek z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.
Tacy, jak my
Robert, Marcin, Izabela, Teresa i Piotr – to imiona pięciu osób korzystających ze wsparcia Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Każdą z nich coś wyróżnia: pan Robert uwielbia czytać książki i wie niemal wszystko o krakowskich fortach. Przyznaje, że to właśnie jego pasje pomogły mu przetrwać najtrudniejszy okres zmagań z bezdomnością. Pan Marcin natomiast, kocha grać na instrumentach – ukończył szkołę muzyczną, gra na akordeonie i fortepianie. Pani Iza, nim trafiła do Dzieła, była nauczycielką. Szczerze przyznaje, że pracę z dziećmi kochała całym sercem.
- Wymienione wyżej osoby łączy kilka rzeczy: wszystkie doświadczyły bezdomności i zgłosiły się po pomoc do Dzieła. Każda z nich jest też bohaterem Dziełowej wystawy, którą między 15 kwietnia a 1 maja można podziwiać na krakowskich Plantach - dodaje Justyna Nosek.
Przygotowana przez Dzieło wystawa składa się z pięciu prawdziwych świadectw osób w kryzysie bezdomności i dedykowanych im ilustracji, stworzonych przez graficzkę, Aleksandrę Nowicką-Wszołek. Całość można oglądać na krakowskich Plantach (fragment pomiędzy ul. Poselską a ul. Podzamcze, naprzeciwko Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie).
Wielka akcja Lasów Państwowych : #sadzimMY
