Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Trawnik jak dywan? To możliwe, ale bez pracy nie ma kołaczy. To pora, by założyć najpiękniejszy zieleniec w okolicy [FOTO]

Lech Klimek
Pierwszy, konieczny etap pracy przy trawniku to przekopanie podłoża - mówi Łukasz Grelak
Pierwszy, konieczny etap pracy przy trawniku to przekopanie podłoża - mówi Łukasz Grelak Lech Klimek
Trawnik to prawdziwa wizytówka naszego domu. Chyba każdy, kto nas odwiedzi, zatrzyma na nim swoje oko. Dopiero w drugiej kolejności goście przyglądają się pozostałym roślinom. Trawnik to też miejsce zabaw dzieci, czy naszych czteronożnych pupili. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w letnie popołudnie urządzić sobie na nim piknik.

Warto już na etapie projektowania domu zaplanować jego wielkość i przyszłe funkcje.

- Zadbany, intensywnie zielony trawnik, to świetna ozdoba każdego ogrodu - mówi z przekonaniem Łukasz Grelak, z firmy Gardenlook. - Warto jednak pamiętać, że jest to najbardziej pracochłonna część w naszym ogrodzie - dodaje.

Dobrze wyglądający trawnik to taki strzyżony co najmniej raz w tygodniu. Można oczywiście robić to częściej, jeśli nasza trawa będzie rosła zbyt intensywnie.

- Istnieje wprawdzie ostatnio kult niskiego strzyżenia, na wysokość 2-3 centymetrów, ale w naszym klimacie lepiej rosną trawy skracane do 4-6 centymetrów - podkreśla specjalista. - Można oczywiście zrobić wyjątek, dla doskonale nawadnianego trawnika ozdobnego, czyli dywanowego, po którym się nie chodzi - zaznacza.

To właśnie koszenie jest dla posiadaczy trawnika najbardziej czasochłonną czynnością. Pomijając etap początkowy. Mowa tu o zakładaniu naszego zielonego dywanu.

- Aby prace pielęgnacyjne zajmowały nam jak najmniej czasu i były niezbyt męczące, warto przemyśleć kilka spraw - mówi Łukasz Grelak. - Ta podstawowa to oczywiście jaki kształt ma mieć powierzchnia oraz co nie mniej istotne, w jaki sposób będzie wykorzystana - dopowiada.

Zawsze jednak na samym początku mamy przygotowanie podłoża. Trawnik założony na nieoczyszczonym, niewyrównanym i nieużyźnionym podłożu będzie gorzej rósł i częściej wymagał napraw, na przykład dosiewania przerzedzonej darni czy ciągłego zwalczania mchu. Konieczne więc będzie ponoszenie dodatkowych kosztów i pracy. Dlatego jego zakładanie trzeba rozpocząć od starannego przygotowania terenu pod trawnik.

- Pierwsza rzecz to dokładne oczyszczenie z pozostałości po budowie - opowiada pan Łukasz. - Teren, na którym powstaje trawnik, powinien mieć wyrównaną powierzchnię, ale nie musi być płaski. Zielone pagórki i doliny urozmaicają kompozycję ogrodu - podpowiada.

Bardzo ważne jest, by nasz trawnik przekopać. Na mniejszych można to zrobić ręcznie przy pomocy szpadla, na większych znacznie efektywniejsze jest użycie choćby glebogryzarki. Jeśli jest taka konieczność, warto wykorzystać pług.

Jeżeli trawnik, ma być również przydomowym placem zabaw, pamiętajmy, aby część, na której mają stać trampolina, bądź basen, wypoziomować, a pod nimi zrobić konstrukcję, aby były stabilne - przypomina specjalista. -Do tego typu ogrodu musimy też dobrać odpowiednio mocną mieszankę traw, którą można będzie też nisko kosić. Koszenie, ułatwią nam nisko osadzone, płaskie obrzeża w prostych liniach - zaznacza.

Inaczej sprawa ma się z trawnikiem reprezentacyjnym, pokazowym. Na takim teren kształtujemy według koncepcji całego ogrodu, a do wysiewu wybieramy mieszankę traw ozdobnych, gazonowych.

- Mieszanki te, wymagają częstszego podlewania, więc warto również pomyśleć o systemie automatycznego nawadniania - podpowiada Łukasz Grelak.

FLESZ: Co zabija Polaków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska