Prawnik radzi
W ostatnim czasie przepisy regulujące kwestię wycinki drzew ulegały zmianom, a w związku z tym obecnie nie wszyscy mają świadomość, że głośne swego czasu przepisy, upraszczające procedurę już nie obowiązują, choć nadal właściciel, w określonych przypadkach, może rozporządzać należącą do niego roślinnością bez żadnego zezwolenia. Usuwanie drzew i krzewów na podstawie zezwolenia jest obecnie zasadą, od której przewidziano jednak liczne wyjątki.
0dpowiadając na pytanie Czytelnika, wskazać należy, że w przypadku, w którym usunięcie rosnącego na jego działce drzewa nie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, lecz wynika z osobistych planów, nie będzie wymagane uprzednie uzyskanie żadnego zezwolenia. O planowanej wycince Czytelnik nie będzie musiał również powiadamiać żadnego organu, jednak przy poniższym zastrzeżeniu.
Zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa, będzie wymagane w przypadku drzew o dużych rozmiarach, których obwód pnia na wysokości 5 cm przekracza: 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego; 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego; 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew.
W zgłoszeniu, które kierować należy do właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, należy zawrzeć imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości, z której drzewo ma być usunięte, oraz rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości.
Po dokonaniu oględzin, ale nie później niż w terminie 14 dni od tego dnia, organ może, w drodze decyzji administracyjnej, wnieść sprzeciw. Usunięcie drzewa może nastąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie.
Na koniec wskazać należy, że usunięcie drzewa bez wymaganego zgłoszenia wiązać może się z nałożeniem administracyjnej kary pieniężnej, której wysokość uzależniona jest od rodzaju lub gatunku drzewa.
Kontakt: [email protected]
ZOBACZ KONIECZNIE
FLESZ: Zysk dla budżetu dzięki nowym oznaczeniom energooszczędności. W co zamieni się A+++?
