Oświęcimski Budżet Obywatelski w rękach mieszkańców
Członkowie Stowarzyszenia Polska 2050 nie tylko przygotowali gotowy projekt uchwały, ale powołali także „Komitet Inicjatywy Uchwałodawczej w celu podjęcia uchwały Rady Miasta Oświęcim w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami gminy Miasto Oświęcim w formie Oświęcimskiego Budżetu Obywatelskiego”. Dokonali także stosownego zgłoszenia do przewodniczącego Rady Miasta Oświęcim. Spełnili tym samym wszystkie wymogi formalne dotyczące obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.
- To pierwsza obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w Oświęcimiu. Dzięki temu narzędziu chcemy dać mieszkańcom naszego miasta realny wpływ na podejmowanie decyzji co do części wydatków miejskiego budżetu. Budżet obywatelski pozwoli mieszkańcom wcielać w życie ich własne pomysły na konkretne działania lub inwestycje w mieście – mówi Aleksander Siuta, działacz Stowarzyszenia Polska 2050 i pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej.
Inicjatywy obywatelskie wymagają spełnienia określonych wymogów. Jednym z nich jest zebranie odpowiedniej liczby podpisów mieszkańców miasta. Musi być ich przynamniej 300. Na specjalnie utworzonym facebookowym profilu „Oświęcimski Budżet Obywatelski-projekt” komitet informuje, gdzie i kiedy można złożyć swój podpis pod projektem uchwały. Na profilu można również zapoznać się z treścią uchwały i Regulaminem Oświęcimskiego Budżetu Obywatelskiego.
Mieszkańcy sami proponują zadania do budżetu obywatelskiego
Jak dodaje Monika Szymeczko, członkini Stowarzyszenia Polska 2050 w ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy miasta mogą sami proponować zadania odpowiadające na ich potrzeby i decydować w głosowaniu, które z nich będą realizowane przez miasto w kolejnym roku.
- Konsultacje z mieszkańcami w tej formie są obowiązkowe w miastach na prawach powiatu, ale z powodzeniem funkcjonują też w innych miastach Małopolski np. w Chrzanowie – zaznacza Monika Szymeczko.
Przedstawiciele Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej będą też dyżurować w pierwszą i ostatnią środę lipca w Centrum Aktywności Społecznej w Oświęcimiu przy ul. Dąbrowskiego 15, w godzinach 18 – 19. Każdy dorosły mieszkaniec Oświęcimia będzie mógł zapoznać się tam z projektem uchwały i regulaminem budżetu obywatelskiego oraz złożyć swój podpis pod inicjatywą.
- Będzie nas można także spotkać 15 lipca na oświęcimskim Rynku. Przy okazji Kina Letniego planujemy zbiórkę podpisów pod inicjatywą w godzinach od 18 do 19 – dodaje Monika Szymeczko.
Druga inicjatywa w sprawie budżetu obywatelskiego w Oświęcimiu
Wielkim zwolennikiem utworzenia budżetu obywatelskiego w Oświęcimiu jest także radny niezależny Jan Adamaszek, który od kilku miesięcy zbiera podpisy poparcia wśród mieszkańców.
- Nie traktuję inicjatywy Stowarzyszenia Polska 2050 jako konkurencji, bo nie uzurpuję sobie prawa do tego, że to ja mam realizować taki pomysł w Oświęcimiu. Bardzo się cieszę, bo w ilości jest siła - mówi Jan Adamaszek.
Tymczasem prezydent miasta Janusz Chwierut uważa, że w Oświęcimiu funkcjonuje budżet obywatelski, choć w trochę innej niż przewidziana ustawą formie. Według niego taką rolę spełniają Społeczne Inicjatywy Rad Osiedli. - W ramach tej inicjatywy mieszkańcy Oświęcimia mogą zgłaszać swoim reprezentantom - Radom Osiedli - ważne dla nich do realizacji inwestycje lub zadania bieżące - przekonywał prezydent w odpowiedzi na wniosek radnego Adamaszka dotyczący udostępnienia billboardów miejskich do popularyzacji budżetu obywatelskiego.
Na doświadczeniach Chrzanowa
Sam projekt budżetu obywatelskiego dla Oświęcimia w dużym stopniu opiera się na chrzanowskich doświadczeniach. – W Chrzanowie budżet obywatelski funkcjonuje od 2018 roku. Z powodzeniem zrealizowaliśmy już sześć edycji. To znakomite narzędzie aktywizujące mieszkańców. Daje im realny wpływ na decyzje inwestycyjne gminy. Dzięki temu zrealizowaliśmy już wiele fajnych pomysłów mieszkańców takich jak ścieżki rowerowe, place zabaw, psi park czy boiska sportowe – wylicza Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa i działacz Polski 2050.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Rejsy wycieczkowe Wisłą z Oświęcimia do Krakowa. Niepowtarzalne widoki
- Zmiany personalne w diecezji biesko - żywieckiej. Gdzie nowi proboszczowie i księża?
- Zajęcia studentów uczelni w Oświęcimiu mrożą krew w żyłach. Zdjęcia
- Spływ "Trzy Zapory" z medalistą olimpijskim i finałem nad Sołą w Oświęcimiu
- Rajd Rowerowy w Brzeszczach. W pomarańczowym peletonie jechało 700 rowerzystów!
- Kolejny krok do "małego atomu" pod Oświęcimiem. Krok od wydania decyzji środowiskowej
