FLESZ - Jest szczepionka na malarię!

Grypa: zakażenie dróg oddechowych
Zarażenie grypą następują drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt. Grypa jest wywoływana przez wirusy trzech kategorii: A, B i C1. Grypa atakuje szybko. Standardowo już po ok. 24-48 godzinach od kontaktu z wirusem możemy odczuć pierwsze objawy walki z nim. Wtedy warto pamiętać, że osoba chorująca najlepiej przez 5 dni powinna unikać zbędnego kontaktu z innymi ludźmi, np. ograniczyć wizyty gości, ponieważ w tym czasie będzie zarażać innych.
Objawy grypy. Jak rozpoznać grypę?
Grypa wywołuje szereg objawów, które dotyczą zarówno układu oddechowego, jak i ogólnego stanu i samopoczucia chorego. Do najczęstszych objawów grypy należą:
- wysoka temperatura, często powyżej 39 stopni Celsjusza,
- dreszcze,
- płynny katar,
- nudności,
- biegunka,
- bóle stawów i mięśni,
- ból głowy.
W przypadku grypy mogą wystąpić wszystkie z wyżej wymienionych objawów charakterystycznych dla tej choroby. Można również mieć nieliczne objawy jak np. bardzo wysoką temperaturę oraz katar i wtedy ciężej skojarzyć je z typową grypą. Tym bardziej trzeba udać się wtedy do lekarza, w celu sprawdzenia stanu zdrowia.
Grypa: czynniki zwiększające ryzyko zachorowania
Aby uchronić się przed zachorowaniem na grypę, należy przestrzegać podstawowych zasad higieny, a także być szczególnie ostrożnym w miejscach publicznych, jeśli wiemy, że zachorowania na grypę w danym momencie są częstsze.
Do czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na grypę należą:
- Brak prawidłowej higieny rąk
- Kontakt z chorą osobą lub skażonymi przedmiotami
- Przebywanie w dużych grupach ludzi
- Dotykanie skażonymi rękami twarzy, a przede wszystkim nosa, ust i oczu
Grypa a przeziębienie: jak odróżnić zwykłe przeziębienie od grypy i koronawirusa? Objawy grypy a objawy przeziębienia i COVID-19
Ze względu na podobieństwo objawów, często przeziębienie można pomylić z grypą i na odwrót. Na szczęście jest kilka niuansów, które pozwalają odróżnić te dwie dolegliwości.
- Grypa zwykle ma gwałtowny początek – objawy pojawiają się bardzo szybko i z dużą intensywnością, natomiast objawy przeziębienia narastają stopniowo
- Grypie towarzyszą często bóle mięśni i stawów – podczas przeziębienia jest to rzadkie
- Podczas przeziębienia jednym z najbardziej dokuczliwych objawów jest katar – w przypadku grypy nie jest to główny i dominujący objaw
- Grypie towarzyszy wysoka gorączka, często z dreszczami – w przypadku przeziębienia nie jest ona tak gwałtowna.
Natomiast główną różnicą pomiędzy grypą a zakażeniem koronawirusem jest objaw związany z węchem i smakiem. W przypadku grypy niedrożność nosa połączona z katarem i utrudnionym oddychaniem jest chwilowa. Zakażenie koronawirusem wiąże się natomiast z długotrwałą utratą węchu i smaku, która występuje niezależnie od innych objawów i może utrzymywać się nawet kilka miesięcy po zachorowaniu.
- Popularne leki wycofane z aptek w Polsce. Jest nowa lista od GIF WRZESIEŃ 2022
- Najlepszy Dom Świata stoi pod Krakowem! Zobacz, jak wygląda!
- Linia tramwajowa do Górki Narodowej jak w San Francisco. Ale bez pętli?
- Kiedyś Wawel zasłaniał tajemniczy budynek. Teraz jego istnienie byłoby oburzające
- Samochody pojechały już S7. Odcinek od węzła Widoma do węzła Szczepanowice otwarty!
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym