Okazuje się, jak podaje Onet powołując się na tureckie źródła, że Fenerbahce nie zareagowało pozytywnie na możliwość gry w Polsce. Turcy proponują, aby wyjazdowe spotkanie z Dynamem Kijów rozegrać 19 lipca w Kiszyniowie. Dzięki porozumieniu z władzami Mołdawii tureccy kibice mogliby bowiem polecieć na mecz jedynie z dokumentami tożsamości, bez paszportów.
Jeśli Turkom uda się przeforsować swój punkt widzenia (Dynamo ma obecnie bazę w sąsiadującej z Mołdawią Rumunii), kibicom w Krakowie przejdzie koło nosa nie lada gratka.
Zacznijmy od tego, że w kadrze Fenerbahce jest piłkarz, który ma na swoim koncie tytuł mistrza świata. Mowa o Mesucie Özilu, który wraz z reprezentacją Niemiec wygrał mundial w Brazylii w 2014 roku, a wcześniej został medalistą mistrzostw w Republice Południowej Afryki (2010). Były pomocnik Schalke, Werderu Brema, Arsenalu i Realu Madryt popadł jednak w konflikt z władzami Fenerbahce i został zawieszony. Dziś nie wiadomo, czy Özil wkrótce opuści Stambuł, czy postawi na kasowanie należnych mu z tytułu kontraktu trzech milionów euro rocznie bez wychodzenia na boisko.
Inną gwiazdą Fenerbahce jest Luiz Gustavo, 34-letni Brazylijczyk mający za sobą występy w takich klubach, jak Corinthians, Bayern Monachium, VfL Wolfsburg i Olympique Marsylia. Jego reprezentacyjny dorobek to zdobycie Pucharu Konfederacji w 2013 roku.
Najbardziej pamiętny mecz, w którym Özil i Luiz Gustavo wspólnie zagrali, tyle że po dwóch stronach barykady, odbył się podczas mistrzostw świata w Brazylii. Wówczas w Belo Horizonte w półfinale Brazylia przegrała z Niemcami 1:7.
Obaj najlepsze lata mają już za sobą, natomiast z zawodników najwyżej obecnie wycenianych w składzie tureckiej drużyny znajduje się 24-letni bramkarz Altay Bayindir, który ma na koncie cztery występy w reprezentacji Turcji, a jego "papierowa" wartość wynosi 16 mln euro. Niewiele tańszy jest powracający z wypożyczenia do Los Angeles urugwajski napastnik Diego Rossi (14,5 mln euro) oraz 25-letni Koreańczyk Min-jae Kim (14 mln).
Z kolei 32-letni Ekwadorczyk Enner Valencia jest przede wszystkim znany z występów w Premier League, jako napastnik Evertonu i West Ham United. Rywalizujący z nim o miejsce na środku ataku Mergim Berisha ma za sobą występy w reprezentacji Niemiec.
W składzie Dynama, który w zimie miał jeszcze międzynarodowy skład, są obecnie jedynie Ukraińcy, w tym reprezentanci kraju. Kilka tygodni temu rozegrali oni towarzyski mecz z Legią na stadionie w Warszawie, wygrywając 3:1. Poniżej skład drużyny z tamtego spotkania (obecnie niejasny jest los wypożyczonych wiosną do Lecha i Legii Kędziory i Verbicia).
Dynamo Kijów: Buszczan (62. Bojko) – Karawajew (46. Krawczenko), Popow (72. Kędziora), Syrota (72. Bol), Dubinczak (46. Wiwczarenko) – Cyhankow (80. Brażko), Sydorczuk (63. Andrijewskyj), Szaparenko (63. Szepelew), Bujalśkyj (69. Harmasz), Antiuch (46. Verbić; 69. Kułacz) - Wanat (46. Biesiedin).
Sprawa ustalenia miejsca rozegrania meczu 19 lipca nie jest przesądzona, a nawet jeśli teraz Fenerbahce postawi na swoim, temat zorganizowania go w Polsce może wrócić w razie awansu Dynama do kolejnej rundy eliminacji Ligi Mistrzów.
AKTUALIZACJA 22.06: Możliwe jest i takie rozwiązanie, że Ukraińcy swoją bazą uczynią Łódź. Taka informacja pojawiła się na Twitterze.
Dodamy, że inny przedstawiciel Ukrainy w Lidze Mistrzów - Szachtar Donieck wybiera pomiędzy Warszawą a Lublinem. Z kolei rozgrywanie pucharowych meczów na południu Polski rozważa SK Dnipro-1 z Dnipropietrowska.
- Byli piłkarze Wisły zmienili kluby. JESIEŃ 2022
- Wisła. Transfery, kontrakty, zmiany kadrowe 15.07.2022
- Gorące lato 2022. Kto przyjdzie, kto odejdzie z Cracovii?
- Piłkarze Cracovii i Wisły Kraków na wakacjach [ZDJĘCIA]
- Żony i dziewczyny piłkarzy Wisły Kraków [ZDJĘCIA]
- Żony i partnerki piłkarzy Cracovii [ZDJĘCIA, 2022]
