Hokej. GKS Tychy wyrównał stan półfinału play-off, pokonując u siebie po raz drugi Tauron/Re-Plast Unię. Oświęcimianie w odwrocie?

Czwarty mecz hokejowego półfinału: GKS Tychy - Tauron/Re-Plast Unia Oświęcim 2:0. Lucyna Nenow/ Polska Press
W tysko-oświęcimskiej półfinałowej batalii obowiązuje zasada własnego lodowiska. GKS Tychy, po dwóch porażkach w Oświęcimiu, u siebie odrobił pracę domową i - przy wyniku remisowym 2:2 w rywalizacjo toczonej do czterech zwycięstw - przyjedzie Oświęcimia z zamiarem przejęcia inicjatywy w tej rywalizacji. Czy podopieczni Nika Zupancicia na to pozwolą?

Czwarty mecz półfinałowej serii ułożył się pomyślnie dla oświęcimian. Tyszanie złapali dwie kary, więc przyjezdni przez 94 sekundy grali w podwójnej przewadze. Nie potrafili jej zamienić na gole. Takie zmarnowane szanse lubią się zemścić, ale tyszanie, przed pierwszą przerwą, nie potrafili otworzyć wyniku.

Blisko szczęścia miejscowi byli w pierwszej akcji drugiej odsłony. Po uderzeniu Olli Kaskinena krążek minimalnie minął słupek bramki strzeżonej przez Kevina Lindskouga. Potem Christian Mroczkowski sprawdził czujność oświęcimskiego bramkarza, ale ten znowu spisał się bez zarzutu.

W odpowiedzi Michael Cichy znalazł się sam przez Tomaszem Fuczkiem, ale napastnik oświęcimian przegrał ten pojedynek (30 min). Z kolei Pawło Padakin trafił w poprzeczkę tyskiej bramki (34 min).

Wreszcie po wznowieniu wygranym przez Filipa Komorskiego, Jan Szturc huknął bez przyjęcia, zaskakując bramkarza oświęcimian.

Na przełomie drugiej i trzeciej tercji oświęcimianie zaczęli łapać kary. O ile osłabienie wynikające z odsiadki Dariusza Wanata udało się przetrzymać, to już odpoczynek Filipa Pangiełowa-Judłaszewa przyniósł miejscowym drugiego gola i komfort kontrolowania meczu.

GKS Tychy - Tauron/Re-Plast Unia Oświęcim 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Bramki: 1:0 Szturc – Komorski 37, 2:0 Dupuy – Jeziorski 43, 2:1 Denyskin – Padakin 49.

GKS Tychy: Fuczik – Pociecha, Kaskinen; Szturc, Komorski, Sedivy – Bizacki, Jaśkiewicz; Jeziorski, Starzyński, Gościński – Nilsson, Younan; Dupuy, Boivin, Mroczkowski – Ubowski, Ciura; Marzec, Galant, Juhola.

Re-Plast Unia: Lindskoug – Djukov, Jerofeev; Denyskin, Dziubiński, Padakin, Jakobsons, Pangiełow-Judłaszew; Ahopelto, Cichy, Szczechura – Bezuszka, P. Noworyta; S. Kowalówka, Krzemień, Da Costa – M. Noworyta; Laakso, Wanat, Sołtys.

Sędziowali: Paweł Kosidło (Opole), Marcin Polak (Bytom). Kary: 8 – 6 minut. Widzów: 3000. Stan play-off (do 4 zwycięstw): 2:2. Kolejny mecz w sobotę (18 marca 2023), w Oświęcimiu.