Poznaj zapomniane schrony po dywizjonie Obrony Powietrznej w Hutkach!
W marcu 1962 roku na podstawie zarządzenia szefa Sztabu Generalnego oraz rozkazu dowódcy Korpusu Obrony Powietrznej zaczęto formować dywizjony rakietowe dywizji śląskiej. Powstawały one na bazie rozformowanego 96. Oraz 89. Pułku artylerii przeciwlotniczej. Jednym z nich był 20. Dywizjon techniczny Obrony Powietrznej.
Już w listopadzie 1961 roku natomiast rozpoczęło się szkolenie kadry i żołnierzy służby zasadniczej. W kwietniu 1962 szkolenie zakończyło się egzaminami. Kurs był realizowany na potrzeby nowo formowanych dywizjonów, wśród których był ten znajdujący się w Hutkach.

Jego pierwszym dowódcą został major Anatol Szyrkowiec, który uczestniczył w pierwszym strzelaniu bojowym na poligonie w Aszułuku (były Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich). Zasadniczym sprzętem bojowym dywizjonu było oprzyrządowanie rakiet PZR SA-75 "Dźwina".
Do rozformowania dywizjonu, które miało miejsce w 1988 roku jego dowódcami byli: major Jerzy Szczepanik, pułkownik Jan Lach, kapitan Krzysztof Jankowski, podpułkownik Kazimierz Żelaśkiewicz oraz major Ryszard Żuk.
Główne obiekty dywizjonu już nie istnieją. Pozostało po nim jednak kilkanaście bardzo wyraźnych śladów. Największym z nich jest budynek, w którym niegdyś znajdowały się koszary. Obecnie funkcjonuje tam Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Ojców Opiekunów Kamilianów. W samym lesie można natomiast zobaczyć pozostałości po asfaltowych drogach, schrony, zbiorniki przeciwpożarowe oraz obiekty techniczne.

Większość obiektów znajdujących się w lesie jest w opłakanym stanie. Te, które się nie zawaliły są zalane. Nie brakuję w nich także dużych ilości piasku, liści i gałęzi.
Wycieczkę pieszą albo rowerową w to miejsce można zacząć na parkingu przy zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Stamtąd należy przejść około 400 metrów, aby dotrzeć do pierwszych zabudowań będących pozostałościami dywizjonu.
Odwiedzając to miejsce należy mieć na uwadze, że Hutki to jeden z obszarów, na którym znajdują się zapadliska.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Te projekty zostaną zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Olkusza 2024
- Na os. Słowiki w Olkuszu odsłonięto tablicę z obrazem osiedla. Koszt to 18 tys. zł
- Jak wątpliwe wizytówki Olkusza zmieniły się w chętnie odwiedzane parki
- Blisko 300 nowych żołnierzy złożyło uroczystą przysięgę na Rynku w Olkuszu
- Czy wycinki drzew na „Czarnej Górze” w Olkuszu były konieczne?
- Jarosław Rak lubi nowe wyzwania, dlatego przejął piłkarzy KS PKM Olkusz
