https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

I Konwencja Krajowa partii Porozumienie w Krakowie. Partia Jarosława Gowina przedstawia rządowy plan deglomeracji. Co ze Śląskiem?

Stefan Kowlaski
Wicepremier Jarosław Gowin
Wicepremier Jarosław Gowin Piotr Sawczuk
I Konwencja krajowa partii Porozumienie Jarosława Gowina Gowina odbywa się w Krakowie w niedzielę 13 stycznia 2019. Jarosław Gowin zapowiedział, że będzie dziś mowa także o rządowym planie deglomeracji, czyli wyprowadzenia instytucji państwa z Warszawy i utworzenie ich siedzib w innych miastach Polski. I tak się stało. Zarysy programu dekoncentracji przedstawił prezydent Chełma Jakub Banaszek

Decentralizacja struktury administracyjnej państwa, mająca służyć wyprowadzeniu jego instytucji z Warszawy - tak, by nie kumulować tam siedzib wszystkich urzędów centralnych, to plan Jarosława Gowina.

Wicepremier Gowin ma zaprezentować plan deglomeracji 13 stycznia na konwencji partii Porozumienie w Krakowie.

Konwencja partii Porozumienie odbywa się w Hali 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych w Krakowie (Aleja Marszałka Ferdinanda Focha 40). Konwencja rozpoczęła się o godzinie 12:00.

[AKTUALIZACJA GODZ. 12.15]

Podczas otwierającego konwencję wystąpienia Jarosław Gowin zgodnie z oczekiwaniami zapowiedział przedstawienie dziś idei deglomeracji.

Ten program opiera się na dwóch filarach - stwierdził wicepremier Gowin. - Pierwszy to zaangażowanie lokalnych środowisk, ich umiłowanie swojej małej ojczyzny. Drugi to dążenie do zabezpieczenia bezpieczeństwa członkom wspólnoty samorządowej.

Wskazał także na negatywne zjawisko, jaki stanowi emigracja. - Mamy plan, jak to powstrzymać - powiedział.

- Prezydent Banaszek będzie mówił o idei deglomeracji, dekoncentracji, przeniesienia szeregu ważnych instytucji poza Warszawę.
To jest proces, który musi być rozłożony na wiele lat. Dzisiaj zainicjujemy debatę na ten temat, do której chciałbym zaprosić wszystkich - zapowiedział Gowin.

O celach i realizacji programu dekoncentracji mówił prezydent Chełma Jakub Banaszek.

- Mamy podział na Polskę A i B, mamy również inne podziały - zaczął. Jak stwierdził, kolejny podział zachodzi między metropoliami, które przyciągają mieszkańców, a małymi i średnimi miastami, jak np. Zamość czy Biała Podlaska. - Musimy to zmienić - zaznaczył.

Banaszek wyjaśnił, że istnieje grupa miast, które potrzebują wsparcia, by przyciągnąć inwestorów, zapewnić mieszkańcom atrakcyjną i godziwa pracę. - Wprowadzimy nowe zachęty dla przedsiębiorców oraz młodych osób, by wracały do małych i średnich miast - mówił.

- Deglomerację trzeba przeprowadzić mądrze - dodał Jakub Banaszek. - Nie możemy powstrzymać rozwoju Warszawy.

- Mamy listę 122 miast - oświadczył - Powołujemy zespół do spraw dekoncentracji, złożony z analityków, samorządowców. Zespół ten ma przygotować listę instytucji, jakie zostałyby przeniesione z Warszawy do innych miast.

- Dziś inicjujemy debaty, inicjujemy zespół. Mam nadzieję, że zmienimy sytuację małych i średnich miast - powiedział prezydent Chełma.

Deglomeracja a województwo śląskie?

Deglomeracja na szczeblu instytucji rządowych miałaby więc służyć rozwojowi małych i średnich miast. W tym kontekście miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej metropolii w ogóle nie zostały wspomniane w wystapieniu. Jednak Jakub Banaszek nadmienił o możliwości przeniesienia w inne miejsce m.in. siedziby Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska czy jednostek samorządowych. Co do tych ostatnich, stwierdził, iż "powinny funkcjonować w dawnych miastach wojewódzkich".

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
Coś słabo jak już na prawicy podbierają pomysły Biedroniowi :D
G
Gość
I KARZDE WIYNKSZE CYTY Z KLIKUnasto TYSIENCZNOM POLACKO KOm DElegaTURom.
L
LEJE W pisUAR
I konwencja partii Kameleona , to jest prywatne zebranie , więc Kameleon razem z Brochą powinni za to zapłacić z własnej kieszeni ,dodatkowo jeszcze za limuzynę którą uszkodzili jadąc na ten SPĘD
O
Obywatel
Deglomeracja....czego to już nie wymyślą te Gowiny i Morawieckie.A po ile będzie prąd po tej reformie?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska