Decentralizacja struktury administracyjnej państwa, mająca służyć wyprowadzeniu jego instytucji z Warszawy - tak, by nie kumulować tam siedzib wszystkich urzędów centralnych, to plan Jarosława Gowina.
Wicepremier Gowin ma zaprezentować plan deglomeracji 13 stycznia na konwencji partii Porozumienie w Krakowie.
Konwencja partii Porozumienie odbywa się w Hali 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych w Krakowie (Aleja Marszałka Ferdinanda Focha 40). Konwencja rozpoczęła się o godzinie 12:00.
[AKTUALIZACJA GODZ. 12.15]
Podczas otwierającego konwencję wystąpienia Jarosław Gowin zgodnie z oczekiwaniami zapowiedział przedstawienie dziś idei deglomeracji.
Ten program opiera się na dwóch filarach - stwierdził wicepremier Gowin. - Pierwszy to zaangażowanie lokalnych środowisk, ich umiłowanie swojej małej ojczyzny. Drugi to dążenie do zabezpieczenia bezpieczeństwa członkom wspólnoty samorządowej.
Wskazał także na negatywne zjawisko, jaki stanowi emigracja. - Mamy plan, jak to powstrzymać - powiedział.
- Prezydent Banaszek będzie mówił o idei deglomeracji, dekoncentracji, przeniesienia szeregu ważnych instytucji poza Warszawę.
To jest proces, który musi być rozłożony na wiele lat. Dzisiaj zainicjujemy debatę na ten temat, do której chciałbym zaprosić wszystkich - zapowiedział Gowin.
O celach i realizacji programu dekoncentracji mówił prezydent Chełma Jakub Banaszek.
- Mamy podział na Polskę A i B, mamy również inne podziały - zaczął. Jak stwierdził, kolejny podział zachodzi między metropoliami, które przyciągają mieszkańców, a małymi i średnimi miastami, jak np. Zamość czy Biała Podlaska. - Musimy to zmienić - zaznaczył.
Banaszek wyjaśnił, że istnieje grupa miast, które potrzebują wsparcia, by przyciągnąć inwestorów, zapewnić mieszkańcom atrakcyjną i godziwa pracę. - Wprowadzimy nowe zachęty dla przedsiębiorców oraz młodych osób, by wracały do małych i średnich miast - mówił.
- Deglomerację trzeba przeprowadzić mądrze - dodał Jakub Banaszek. - Nie możemy powstrzymać rozwoju Warszawy.
- Mamy listę 122 miast - oświadczył - Powołujemy zespół do spraw dekoncentracji, złożony z analityków, samorządowców. Zespół ten ma przygotować listę instytucji, jakie zostałyby przeniesione z Warszawy do innych miast.
- Dziś inicjujemy debaty, inicjujemy zespół. Mam nadzieję, że zmienimy sytuację małych i średnich miast - powiedział prezydent Chełma.
Deglomeracja a województwo śląskie?
Deglomeracja na szczeblu instytucji rządowych miałaby więc służyć rozwojowi małych i średnich miast. W tym kontekście miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej metropolii w ogóle nie zostały wspomniane w wystapieniu. Jednak Jakub Banaszek nadmienił o możliwości przeniesienia w inne miejsce m.in. siedziby Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska czy jednostek samorządowych. Co do tych ostatnich, stwierdził, iż "powinny funkcjonować w dawnych miastach wojewódzkich".
Czytaj również:
: Marcin Krupa o deglomeracji. Wmocnienie wizerunku Katowic
Wywróćmy ten stolik. Opinia o deglomeracji Pawła Siennickiego, redaktora naczelnego "Polski", warszawiaka
Zasada o deglomeracji: Warszawa ma się dzielić. Katowice?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Sylwester z Polsatem na Stadionie Śląskim
Dni wolne w 2019 roku