21-latka raszynianka do Madrytu pojechała świeżo po obronie tytułu w Stuttgarcie, gdzie zainaugurowała tegoroczne zmagania na kortach ziemnych. W pierwszej rundzie miała tak zwany wolny los, w drugiej wygrała z Austriaczką Julią Grabher (nr 92) 6:3, 6:2, w trzeciej z Amerykanką Bernardą Perą (nr 28) 6:3, 6:2, a w 1/8 finału po bardzo trudnym boju z Rosjanką Jekateriną Aleksandrową (nr 16) 6:4, 6:7(3), 6:3.
Drugie zwycięstwo Świątek nad Martić
Iga z lat starszą Martić zmierzyła się po raz drugi w karierze i odniosła drugie zwycięstwo. Tym razem potrzebowała zaledwie godziny i dziewięć minut, bez większego problemu rozprawiając się z 33. w rankingu WTA Chorwatką. W pierwszym secie Petra zdobyła zaledwie jeden punkt.
Kolejna Rosjanka na drodze do finału w Madrycie
Licząc od French Open 2020 Mutua Madrid Open to dziesiąty w tourze WTA turniej na korcie ziemnym, w której startuje Świątek. Wygrała sześć z nich (French Open 2020 i 2022, Rzym 2021 i 2022 oraz Stuttgart 2022 i 2023). Łącznie ze środowym zwycięstwem może się w nich pochwalić meczowym bilansem 45-3.
W czwartkowym półfinale Świątek zmierzy się z Rosjanką Kudiermietową (nr 13), która niespodziewanie w 1/4 finału pokonała światową „trójkę” Amerykankę Jessicę Pegulę 6:4, 0:6, 6:4.
Drugą parę półfinałową stworzyły Greczynka Maria Sakkiri (nr 9) z Białorusinką Aryną Sabalenką (nr 2).
