Jego rzeźby stoją w europejskich metropoliach: Paryżu, Rzymie, Mediolanie, Londynie, Krakowie.
Igor Mitoraj był synem deportowanej polskiej robotnicy przymusowej i pochodzącego z Polski francuskiego jeńca wojennego. Po zakończeniu wojny przyjechał z matką do jej rodziców w Polsce. Dzieciństwo i młodość spędził w małopolskiej miejscowości Grojec. W 1963 roku wstąpił na ASP w Krakowie, gdzie studiował malarstwo pod kierunkiem Tadeusza Kantora. Od 1968 tworzył we Francji i Włoszech. W 2013 powrócił do Polski. Zmarł 6 października 2014 w Paryżu.
Agnieszka Stabro śledzi losy osobiste i artystyczne najsłynniejszego polskiego rzeźbiarza, poczynając od narodzin w 1944 roku w niemieckim Oederan przez dramatyczne dzieciństwo i lata młodzieńcze, w tym studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, czas spędzony w Paryżu, aż po włoski okres w życiu Mitoraja – w najważniejszym dla niego miejscu z wyboru, miasteczku Pietrasanta w Toskanii.
Autorka podążyła śladami Igora Mitoraja, by w miejscach, które były znaczące w jego życiu, szukać odpowiedzi na pytania o źródła rzeźbiarskiego geniuszu.
Spotkanie wokół książki „Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu” odbędzie się 18 stycznia o godz. 18.00 w Pałacu Potockich, Rynek Główny 20. Wstęp wolny.
Pierwsze szkolenie WOT w 2023 roku
