https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Instytut Pamięci Narodowej przyznał nagrody Kustoszy Pamięci Narodowej. Ich wręczenie w czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie [LAUREACI]

Piotr Subik
Bogusław Nizieński
Bogusław Nizieński Fot. Gabriel Piętka/MSZ
Po raz siedemnasty Instytut Pamięci Narodowej przyznał Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”. Do grona laureatów dołączyły trzy osoby i dwie instytucje, których szczególna aktywność na polu upamiętniania historii Narodu Polskiego i wyróżniająca się działalność na rzecz zachowania świadectw losów Polaków w XX w. zyskały najwyższe uznanie w oczach Kapituły Nagrody. Wręczenie nagród odbędzie się w czwartek, 10 maja na Zamku Królewskim w Warszawie.

Nagroda Kustosz Pamięci Narodowej została ustanowiona w  2002 r. przez pierwszego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leona Kieresa. Pomysłodawcą tego wyróżnienia był ówczesny dyrektor krakowskiego oddziału IPN prof. Janusz Kurtyka, prezes IPN w latach 2005–2010. Nagroda ma charakter honorowy.

W roku 2018 tytuł Kustosza Pamięci Narodowej został Bogusławowi Nizieńskiemu, Marlenie Piekarskiej-Olszówce, Annie Rastawickiej, a także Polskiemu Teatrowi Ludowemu we Lwowie i Stowarzyszeniu Huta Pieniacka.

Sędzia Bogusław Nizieński to prawnik, działacz podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej i opozycji antykomunistycznej w okresie PRL. Człowiek, który przez całe swoje życie pozostał wierny idei wolnej Polski.

Marlena Piekarska-Olszówka jest prezesem Fundacji „Willa Jasny Dom”, która od lat, kierując się ideą szerzenia prawdy o powojennej historii Polski, popularyzuje wiedzę na temat antykomunistycznego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej.

Anna Rastawicka jest propagatorką nauczania Prymasa Tysiąclecia, przez lata należącą do grona osób z jego najbliższego otoczenia, działającej na rzecz utrwalenia duchowego dziedzictwa, nauczania i zachowania pamięci o kard. Stefanie Wyszyńskim.

Z kolei Polski Teatr Ludowy we Lwowie od 60 lat kontynuuje narodową tradycję teatralną na dawnych Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej i popularyzuje bogaty dorobek polskiej kultury, zarówno wśród polskich, jak i ukraińskich odbiorców.

Natomiast Stowarzyszenie Huta Pieniacka upamiętnia ofiary zbrodni dokonanej 28 lutego 1944 roku przez ukraińskich nacjonalistów na polskich mieszkańcach położonej 85 km na wschód od Lwowa wsi Huta Pieniacka.

Do tej pory Kapituła wyróżniła tytułem Kustosza Pamięci Narodowej łącznie 78 osób i instytucji, w tym gronie znaleźli się m.in. gen. Janusz Brochwicz-Lewiński „Gryf”, Julien Bryan, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Tadeusz Kukiz, prof. Władysław Bartoszewski, Kazimierz Piechowski, śp. Prezydent Lech Kaczyński, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Związek Polaków na Białorusi, Stowarzyszenie „Memoriał”.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska