FLESZ - Czym jest długi COVID-19?
- Myśląc po conradowsku, wypłyńmy na szerokie morze i bądźmy obecni nie tylko w zamkniętych salach. Mam nadzieję, że mamy na tyle szerokie łącza, że publiczność będzie ogromna - mówi Izabela Błaszczyk, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. To szczególnie ważne, dlatego że tegoroczna edycja Festiwalu Conrada jest inna niż wszystkie dotąd.
Wydarzenie, które od 11 lat gromadzi w Krakowie autorów i autorki z całego świata, po raz pierwszy przybrało formę internetową. To konsekwencja rozwijającej się pandemii i związanych z nią ograniczeń. Organizatorzy wydarzenia - Krakowskie Biuro Festiwalowe, Miasto Kraków oraz Fundacja Tygodnika Powszechnego - podjęli taką decyzję ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację w kraju i bezpieczeństwo uczestników. Ale o wyjątkowości tej edycji świadczy również pierwsze zorganizowane spotkanie przedstawicieli rynku wydawniczego, którzy w tym roku wezmą udział w Kongresie Książki - rozmowach dotyczących branżowych wyzwań. Choć w innej formule niezmiennie za to odbędą się spotkania z gośćmi festiwalu, warsztaty, dyskusje wokół przewodniego hasła festiwalu, pasmo filmowe oraz finałowa gala - w sumie ponad 70 wydarzeń.
- Nie składamy broni, jesteśmy z wami - zwrócił się do uczestników festiwalu na konferencji prasowej Robert Piaskowski. - Uważamy, że literatura to przestrzeń, która daje odporność nie tylko na tę trudną sytuację, ale na wszystkie trudne sytuacje doświadczane w naszym życiu - powiedział Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury i przypomniał o nagrodzie, którą rok temu Festiwal odebrał na gali Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali - za umiejętność mierzenia się z trudnymi tematami, stworzenie przestrzeni solidarności, empatii, odkrywanie ważnych głosów i oddziaływanie na rynek książki. - Taki program, mimo trudnej sytuacji pandemicznej, zapowiada się także w tym roku. Kreatywność rodzi się tam, gdzie są ograniczenia - dodał.
Tym razem więc Conrad Festival jest dostępny dla wszystkich, niezależnie od szerokości geograficznej czy języka. Tradycyjnie w głównym paśmie tygodniowego programu znalazły się spotkania wybitnymi twórcami, a wśród nich z Sigrid Nunez, Markiem Bieńczykiem, Royem Jacobsenem, Karlem-Markusem Gaussem, Magdaleną Tulli czy Elif Shafak. Prowadzący je wezmą na warsztat hasło przyświecające tej edycji i będą rozmawiać m.in. o możliwościach literatury i granicach jej oddziaływania, o tym, jak literatura jest w stanie zasłaniać przed światem i czy w ogóle można sobie na to pozwolić, o jej sprawczości w czasach niepokoju i problemach, które w czasie pandemii wybrzmiewają mocniej.
- Z Elif Szafak będziemy rozmawiać o życiu na styku różnych światów, kultur i języków. O tym, co widzimy i czego nie potrafimy dostrzec - zapowiedział sobotnie spotkanie z turecko-brytyjską poetką dr Grzegorz Jankowicz, Dyrektor Programowy Festiwalu Conrada. Tego samego dnia z Wiktorem Jarofiejewem Zbigniew Rokita porozmawia o niewidzialnej Rosji, natomiast Adeline Dieudonné w nawiązaniu do swojej powieści w piątek 24 października będzie mówić o przemocy w domu.
- Organizacja takiego festiwalu jak Conrad - którego fundamentem są rozmowy o problemach świata za pomocą języków, w które wyposaża nas literatura - jest nawet ważniejsza w czasie pandemicznym niż była wcześniej. A to dlatego, że taka rozmowa pozwala nam być razem, mimo obostrzeń, ograniczeń. Po drugie dlatego, że taka rozmowa pozawala nam również negocjować między sobą znaczenia, a to jest kluczowa sprawa dla rozumienia rzeczywistości wewnętrznej i zewnętrznej, i wreszcie po trzecie: rozmowa tego rodzaju pozwala nam ze sobą lepiej współpracować, a to w czasie kryzysu jest niezbędne - podkreślił Grzegorz Jankowicz. - Jako organizatorzy uważamy, że rozmowa o świecie, jego zjawiskach, problemach jest najlepsza, gdy używamy do tego literatury, dlatego że ona pozwala nam wypracować dystans do rzeczywistości.
Czytelnicy wirtualnie będą mogli także wziąć udział w tematycznych dyskusjach, spotkaniach tradycyjnego już pasma lekcji czytania czy cyklu "Światy literackie". Jak co roku równolegle z głównym programem będą się odbywać wydarzenia towarzyszące, a wśród nich transmitowane spotkania z pisarzami w krakowskich księgarniach, wspomniany Kongres Książki czy cykl Word2Picture zbliżający rynek wydawniczy z filmowym. Festiwal zakończy w niedzielę o godz. 20 Gala Nagrody Conrada, podczas której zostanie wręczona Nagroda Conrada za najlepszy debiut prozatorski poprzedniego roku. W tym roku ceremonię uświetnią wykłady mistrzowskie Elif Shafak i Andrzeja Ledera.
Wydarzenia w ciągu całego tygodnia będzie można śledzić na platformie Play Kraków, kanale YouTube KBF oraz Facebooku KBF i Tygodnika Powszechnego.
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
