Zgodnie z Ustawą o muzeach, do kompetencji rady muzeum należy m.in. nadzór nad wypełnianiem przez muzeum jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa, przede wszystkim zaś nad realizacją celów placówki. Rada powołana jest także do tego, by oceniać działalność muzeum na podstawie sprawozdań składanych przez dyrektora.
Kadencja członków rady muzeum trwa cztery lata, w gronie osób nadzorujących prace placówki muzealnej może się znaleźć od 5 do 15 osób.
18 marca Jacek Majchrowski powołał nowy skład Rady Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W gronie 15 osób znaleźli się m.in. Monika Bednarek – dyrektorka Muzeum KL Plaszow, Katarzyna Mieczkowska – dyrektorka Muzeum Narodowego w Lublinie, Jacek Stawiski – dyrektor Żydowskiego Muzeum Galicja, prof. dr hab. Stanisław Waltoś – Członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej
Akademii Umiejętności, Uniwersytet Jagielloński oraz były pełnomocnik prezydenta miasta ds. kultury, a obecnie dyrektor Narodowego Centrum Kultury. W tym gronie zasiadać będą również Robert Makłowicz i ks. Dariusz Raś.
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa od ponad 120 lat opisuje, dokumentuje i opowiada Kraków. Instytucja składa się z 19. oddziałów, wśród których znajduje się m.in. Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Rynek Podziemny, Wieża Ratuszowa, Barbakan, Muzeum Nowej Huty, Rydlówka czy najnowszy oddział - Muzeum Ruchu Harcerskiego w Forcie "Borek". Główna siedziba zarządzanego przez Michała Niezabitowskiego muzeum mieści się w Krzysztoforach.
Empatia transmitowana społecznie?
