"Osoba, której działalność budzi tyle kontrowersji, nie powinna być związana, nawet symbolicznie, z tak ważną instytucją kultury, jak MOCAK" - pisała z końcem stycznia posłanka Razem Daria Gosek-Popiołek, apelując do Jacka Majchrowskiego o odwołanie biznesmena z Rady Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.
Wprawdzie prezydent nie odwołał kontrowersyjnego polityka z Rady Muzeum MOCAK, ale ten nie będzie już w niej zasiadał. To decyzja samego Janusza Palikota, który - jak informuje Jacek Majchrowski w odpowiedzi na pismo Darii Gosek-Popiołek - sam zrezygnował z tej funkcji. Prezydent Krakowa zapowiada podjęcie z najbliższym czasie stosownych zarządzeń w sprawie zmiany składu Rady Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.
"To dobra wiadomość, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że miasto, nawet w sytuacji, gdy doniesienia o kontrowersjach wokół Palikota dochodzą ze wszystkich stron, umywa ręce. Bo zasiadanie w Radzie MOCAK-u to tylko symbol, natomiast nadal nierozwiązana pozostaje sprawa pracowników, którzy czekają na zaległe wynagrodzenia i drobnych inwestorów, którzy czują się oszukani przez biznesmena" - podsumowuje posłanka Razem.
Z podobnym apelem dotyczącym odwołania biznesmena wystąpił w ostatnim czasie także radny miejski Łukasz Wantuch. W odpowiedzi na jego interpelację w sprawie darowizn polityka prezydent Majchrowski informował:
"Pan Janusz Palikot w ciągu minionych lat nie dokonał żadnych darowizn ani kontrybucji finansowych na rzecz Muzeum sztuki współczesnej MOCAK w Krakowie, jak i innych krakowskich instytucji kulturalnych. Nie dokonał ich również przez firmy ani podmioty z nim związane".
Biznesmen i były parlamentarzysta Janusz Palikot zasiada w Radzie Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK od grudnia 2022 rok, powołany przez prezydenta Jacka Majchrowskiego na wniosek dyrektorki instytucji Marii Anny Potockiej.
"W Radzie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK będę zajmować się szukaniem połączenia kultury i biznesu, bo robię to od zawsze" - wyjaśniał nam wówczas Janusz Palikot.
Także magistrat podkreślał, że Janusz Palikot jest jednym z mecenasów, wspierających działalność Muzeum Sztuki współczesnej w Krakowie.
Krakowscy radni niemalże od samego początku zasiadania Palikota w Radzie MOCAK-u chcieli odwołania biznesmena z tej funkcji, zazwyczaj było to pokłosiem jego kontrowersyjnych wypowiedzi.
Obok Janusza Palikota w Radzie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK znaleźli się: prof. Dorota Folga Januszewska, była Prezydent Polskiego Oddziału ICOM, wicedyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie oraz członkini i przewodnicząca drugiej kadencji rady MOCAK-u; prof. Jerzy Hausner z Uniwersytetu Ekonomicznego; Piotr Krajewski - główny kurator WRO, który zasiadła także w pierwszej kadencji Rady Muzeum Sztuki Współczesnej; filozof i publicysta Janusz Majcherek; Katarzyna Olesiak - dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urząd Miasta Krakowa; biznesmen Jacek Prusek, malarka Beata Stankiewicz a także dyrektorka Międzynarodowego Centrum Kultury - Agata Wąsowska-Pawlik.
