Pięć kilometrów cichej, niezmąconej tafli wody, snującej się od Uścia Gorlickiego po dawnych terenach wysiedlonej stąd łemkowskiej wsi, aż do zapory wodnej, która przegrodziła dolinę Ropy w najwęższym jej miejscu. Między Kiczerą a Żdżarem na zachodzie i Uboczem na wschodzie – wzgórzami Gorlickich Pienin nad Klimkówką z mgieł i rosy budzi się jesienny dzień. Zza jednej z zatok zalewu wyłania się drewniana czajka. Na jej dziobie dumny i zamyślony Michał Żebrowski w roli Skrzetuskiego, a obok przestraszony Wojciech Malajkat – Rzędzian. Płyną z poselstwem na Sicz Zaporoską.
- Oj dla Boga mój Jegomość. Tyle wody to ja w życiu nie widziałem – dziwi się pachołek. - Dniepr – odpowiada mu namiestnik chorągwi pancernej księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. A na widowni nieistniejącego już dzisiaj Kina Wiarus rozlega się śmiech i szepty: - To Klimkówka, to Klimkówka zagrała Dniepr.
Do nakręcenia produkcji zużyto 130 km taśmy filmowej, zatrudniono tysiące statystów, wydano 24 mln złotych. Jak wspominał w jednym z wywiadów Jerzy Hoffman znalezienie inwestorów trwało 11 lat. Sam reżyser, by zamknąć budżet produkcji, zastawił swoje mieszkanie, dom na Mazurach i samochód, byleby tylko znaleźć środki. Zdjęcia do ekranizacji „Ogniem i mieczem” trwały 118 dni, zaczęły się 6 października 1997 roku i potrwały do 28 czerwca 1998 roku.
Choć od ekranizacji sienkiewiczowskiej powieści „Ogniem i Mieczem” w reżyserii gorliczanina Jerzego Hoffmana minęło już ćwierć wieku, historia rodem z planu filmowego wciąż jest tutaj żywa, choć Klimkówka już nie taka dzika, nie taka majestatyczna, jak kiedyś.
Dzisiaj zalew Klimkówka poza zabezpieczaniem Gorlic i sąsiedniego Jasła w wodę, jest przede wszystkim miejscem rekreacji, turystyki, pieszej, rowerowej, wędkarskiej. Od połowy czerwca aż do połowy września służbę pełnią tutaj policjanci posterunku wodnego, bosman i ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Działają punty gastronomiczne, plaże kompaktowe, wypożyczalnie sprzętu wodnego i strzeżone kąpieliska. Można zatrzymać się na polu namiotowym lub miejscu wyznaczonym dla kamperów. Przy stanicy wodnej ogólnodostępne są tutaj toalety, prysznice, wiata grillowa i wieża widokowa. Brzegiem jeziora wiedzie czterokilometrowa ścieżka rowerowa.