Jaka przyszłość Wesołej? Mieszkańcy Krakowa się wypowiedzieli: park, odpoczynek i rekreacja

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Mieszkańcy na Wesołej chcą przede wszystkim parku oraz miejsca rekreacji i odpoczynku Konrad Kozlowski/Polskapress
Od 26 listopada do 26 lutego trwały konsultacje społeczne ws. Wesołej. Właśnie powstał raport z ich przebiegu. Czego chcą mieszkańcy na terenie kupionym przez miasto od Szpitala Uniwersyteckiego? Przede wszystkim parku, miejsca odpoczynku i rekreacji.

FLESZ - 4 mln dawek szczepionki Pfizera wkrótce trafi do Polski

Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, która zarządzania nieruchomościami na Wesołej, dwa miesiące temu przedstawiła koncepcję zagospodarowania terenu Wesołej. Wskazano przeznaczenie kolejnych budynków przejmowanych sukcesywnie od Szpitala Uniwersyteckiego. Określono wzrost powierzchni obszarów zielonych oraz terenów do zabudowy.

Czy koncepcja coś wyjaśniła? Niekoniecznie. W dokumencie jest wiele ogólników, które określają kierunki rozwoju, bez wdawania się w konkrety. Właściwie nie dowiedzieliśmy się niczego nowego, czego nie było wiadomo już wcześniej – że na Wesołej ma powstać nowy miejski plac, ogrody renesansowe, a budynki przejęte od SU staną się siedzibą m.in. miejskich jednostek, czy instytucji kultury.

Co natomiast o Wesołej mówią mieszkańcy? O tym mówi opracowany właśnie raport z konsultacji społecznych. Zdecydowana większość uczestników konsultacji wskazała, że obszar powinien pełnić rolę miejsca z funkcją parku (87 proc.), miejsca odpoczynku (81 proc.), miejsca do rekreacji (80 proc.), miejsca działalności artystycznej (72 proc.), miejsca wydarzeń kulturalnych (68 proc.), miejsca działalności instytucji kultury (66 proc.).

Raport z konsultacji wskazuje także poniższe funkcje, na zasadzie ogólnych wytycznych. Co więcej, publiczna dyskusja z udziałem mieszkańców na temat Wesołej, będzie prowadzona nadal.

  • Przygotowując szczegółową koncepcję zagospodarowania obszaru Wesoła i poszczególnych budynków należy uwzględnić to, że celem nadrzędnym jest stworzenie dzielnicy dla mieszkańców Krakowa.
  • Planując przeznaczenie budynków znajdujących się na obszarze Wesoła, należy przewidzieć odpowiednio dużo przestrzeni na postulowane przez mieszkańców funkcje społeczne, opisane szczegółowo w dalszej części raportu.
  • Lokalizacja i dobór operatorów funkcji społecznych powinna być przeprowadzona z uwzględnieniem wyników konsultacji oraz poddana dalszej dyskusji w ramach cyklicznych spotkań "Porozmawiajmy o Wesołej".
  • Tereny otwarte przylegające bezpośrednio do budynków, a także przestrzeń otwarta w ich sąsiedztwie (tzw. przestrzenie między budynkami) należy wykorzystać jako tzw. aktywną krawędź przez wprowadzenie "żywotnej" funkcji na styku przestrzeni publicznej i budynku oraz przez możliwie aktywne wykorzystanie parterów budynków i atrakcyjnie zaaranżowaną zieleń.

Co do sposobu projektowania terenu Wesołej – mieszkańcy chcą, aby obszar ten był projektowany i tworzony stopniowo, w transparentny sposób.

Zagospodarowanie terenów i budynków

Pomysły zgłaszane przez mieszkańców podzielono na trzy kategorie, zgodnie z obszarami w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego.

Teren zabudowy usługowej oraz dla terenów zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej – przykładowe funkcje:

  • edukacyjne - centrum edukacji ekologicznej, centrum edukacyjne młodzieży,
  • muzealne – muzea o różnych profilach,
  • funkcje prozdrowotne i prospołeczne – wykorzystanie budynków po klinikach na: ogólnodostępną, publiczną przychodnię zdrowia z gabinetami specjalistycznymi, diagnostyką ogólną, obrazową i specjalistyczną; na wielopokoleniowy dom kultury czy dom seniora,
  • siedziby instytucji kultury, sztuki i rzemiosła
  • siedziba start-upów, nowych idei – sztuka i technologia
  • funkcje uzupełniające: kawiarnie, restauracje, galerie, pracownie artystyczne

Tereny zieleni urządzonej
Pas terenów zielonych powinien zawierać parki, ogrody, zieleń towarzyszącą obiektom budowlanym, zieleńce oraz zieleń przy budynkach.

Rozwiązania sprzyjające klimatowi
Mieszkańcy wskazywali w konsultacjach, że „Wesołą” należy zaprojektować jako obszar miejski z rozwiązaniami sprzyjającymi klimatowi. Należy stworzyć system zintegrowanych przestrzeni zielonych, z wykorzystaniem rozwiązań proekologicznych, takich jak: mała retencja wód opadowych, odnawialne źródła energii, ogrody deszczowe, permakulturowe, ogrody społeczne i sensoryczne, sprzyjające relaksowi parki z alejkami do spacerowania, skwery; wspieranie bioróżnorodności.

Zielone dachy
W nowej zabudowie powinny pojawić się tzw. zielone dachy, które stanowiłyby ogólnodostępną strefę zieleni.

Projekt nowej „Wesołej” powinien maksymalnie ochronić i zachować zieleń już istniejącą na tym terenie. Mieszkańcy podkreślali w konsultacjach, aby nie dokonywać wycinek drzew i nie wprowadzać nowej zabudowy kolidującej z zielenią.

Zabudowa pawilonowa
W strefach zielonych powinny znaleźć się również obiekty w zabudowie pawilonowej, takie jak: mała gastronomia, kawiarnie lodziarnie, pawilony wystawowe. Będą to miejsca, które umożliwią organizację imprez plenerowych, wystaw czy warsztatów. Pojawiły się też propozycje zlokalizowania w strefach zielonych – ogrodów społecznych dla mieszkańców.

Ankieta internetowa
Wśród propozycji zagospodarowania terenów zielonych, wskazywanych przez uczestników ankiety internetowej, najczęściej znajdują się: strefy zielone, parki z alejkami do spacerowania, skwery, ścieżki piesze i pieszo-rowerowe, w otoczeniu zieleni.

Tereny zagospodarowania placu

Plac przestrzennie i funkcjonalnie powinien pełnić rolę centrum Wesołej, a w jego obrębie powinny krzyżować się wszystkie główne osie komunikacyjne tej dzielnicy. Południowa zabudowa placu powinna zawierać również funkcje publiczne, miejskie. We wnętrzu południowej zabudowy placu, należy rozważyć stworzenie otwartej przestrzeni, w postaci dziedzińca lub drugiego mniejszego placu, który łączyłby się z placem głównym. Mieszkańcy zgłaszali w konsultacjach, aby plac miał różnorodną przestrzeń, był miejscem odpoczynku, ale i symbolem dzielnicy i miejscem związanym z instytucjami kultury. Istotnym jest, według uczestników konsultacji, aby na placu pojawiła się ekspozycja sztuki np. kino plenerowe, teatr w plenerze, galeria rzemiosła.

Projekt "Porozmawiajmy o Wesołej" będzie polegał na cyklicznych dyskusjach publicznych o bieżących decyzjach w sprawie Wesołej, w których będą uczestniczyć przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, Agencji Rozwoju Miasta Krakowa oraz mieszkańcy. Celem projektu jest zapewnienie transparentności procesu zagospodarowania dzielnicy Wesoła. Spotkania będą pełnić funkcję informacyjno - konsultacyjną. Przedstawiciele miasta będą informować o podejmowanych decyzjach. Sprawdzane będą również punkty wymagające pogłębionych konsultacji lub badań.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
grzeg

Okay, okay. Tylko jedno podstawowe pytanie: kto za to zapłaci? Skoro prywatne inicjatywy traktuje się z góry wrogo, to zostają pieniądze publiczne. Sami zobaczycie, co z tego wyniknie w praktyce.

Dodaj ogłoszenie