Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakub Józef Orliński zaśpiewa w Krakowie. Muzyk wystąpi razem z Capellą Cracoviensis

Julia Kalęba
Julia Kalęba
30-letni Jakub Józef Orliński szybko zyskał sławę wokalisty o uderzająco pięknym głosie i niezwykłej charyzmie estradowej.
30-letni Jakub Józef Orliński szybko zyskał sławę wokalisty o uderzająco pięknym głosie i niezwykłej charyzmie estradowej. Jiyang Chen/materiały prasowe
Jakub Józef Orliński z Capellą Cracoviensis wystąpi na deskach Dużej Sceny Teatru Słowackiego w Krakowie już 14 marca. Ten wyjątkowy koncert został dodany do programu festiwalu Opera Rara.

FLESZ - Jak się uchronić przed cyberpandemią

"New Yorker” nazwał go „Justinem Timberlakem opery”. Jakub Józef Orliński - jeden z najbardziej znanych na świecie polskich solistów i jeden z najpopularniejszych w kraju kontratenorów - łączy klasykę muzyki i świeżość wykonania. Doceniony za niepospolitą umiejętność poruszania emocji w interpretacjach muzyki dawnej został nagrodzony w ubiegłym roku Paszportem "Polityki", a w 2019 roku nagrodą brytyjskiego magazynu „The Gramophone". Sławę przyniosły mu już wcześniej zwycięstwa w konkursach po obu stronach Atlantyku, w tym w Metropolitan Opera National Council w 2016 roku i Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Marcelli Sembrich w roku 2015.

Teraz najwyższy męski głos wybrzmi ze sceny Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Jakub Józef Orliński wystąpi tam wraz z Capellą Cracoviensis, która zagra na historycznych instrumentach pod batutą Jana Tomasza Adamusa. "Arie e concerti" odbędzie się 14 marca o godz. 18 w ramach festiwalu Opera Rara - corocznego wydarzenia prezentującego dzieła operowe powstałe na przestrzeni czterech stuleci tego gatunku. Jego organizatorami są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Capella Cracoviensis.

Tegorocznej edycji przyświeca motto „Stań jak przyjaciel i spójrz mi w oczy — pogodnie, życzliwie”. Słowa antycznej greckiej poetki Safony mają korespondować z obecną sytuacją, gdy zmuszeni do zasłaniania twarzy emocje innych wyczytujemy ze spojrzeń. Jak podkreślają organizatorzy - właśnie ta nawiązująca do słów Safony postawa jest dziś potrzebna i o niej opowiadają koncerty uwzględnione tym razem w programie Opery Rary. Ze względu na pandemię zmienia się także czas trwania festiwalu, którego wydarzenia będą rozrzucone na przestrzeni kilku miesięcy.

W marcu widzowie będą mogli obejrzeć także spektakl The Golden Dragon w reż. Karoliny Sofulak. Wydarzenie będzie transmitowane przez platformę Play Kraków, a jeśli sytuacja epidemiologiczna i związane z nią obostrzenia na to pozwolą - widzowie zostaną również zaproszeni do Centrum Kongresowego ICE. Wciąż nieznana natomiast pozostaje data spektaklu "Così fan tutte" w reż. Cezarego Tomaszewskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska