"Jaskółki" bez problemów pokonały beniaminka z Bydgoszczy. Najskuteczniejszym zawodnikiem Unii po raz kolejny był Mateusz Cierniak

Piotr Pietras
Mateusz Cierniak (w czerwonym kasku) po raz kolejny był najskuteczniejszym zawodnikiem „Jaskółek”. W meczu z Polonia Bydgoszcz zdobył 12+1 pkt www.unia.tarnow.pl/Paweł Wilczyński
W meczu 3. kolejki eWinner 1. Ligi Żużlowej zespół Unii Tarnów pokonał na własnym torze beniaminka Abramczyk Polonię Bydgoszcz 53:37.

Tarnowianie pewnie pokonali beniaminka z Bydgoszczy, a w ich zespole po raz kolejny najskuteczniejszym zawodnikiem był Mateusz Cierniak. Niespełna 18-letni junior „Jaskółek” (w poniedziałek 27 lipca w Bydgoszczy wystąpi w finale Złotego Kasku) w całych zawodach tylko raz przyjechał na metę za placami rywala, gdy w 14. biegu przegrał rywalizację z Duńczykiem Andreasem Lyagerem.

Na początku meczu zespołowi Unii sprzyjało szczęście. W wyścigu otwierającym zawody, jadący na trzecim miejscu Dawid Lampart zanotował bowiem defekt motocykla (Wychowanek Stali Rzeszów wystąpił w drużynie Polonii jako „gość”), natomiast w biegu juniorów, jadący na drugim i trzecim miejscu bydgoszczanie, uczestniczyli w bardzo poważnym wypadku, spowodowanym przez Mateusza Błażykowskiego. Na torze pojawiły się dwie karetki, natomiast sprawca kraksy na sygnale został odwieziony do szpitala.

Do szpitala miał także trafić drugi z bydgoszczan Tomasz Orwat, lecz po chwili trafił do parkingu i… wystąpił w biegu powtórzonym! Obserwując jego jazdę (oczywiście na końcu stawki) zarówno w 2. jak i 4. biegu, widać było, że jest mocno oszołomiony. W kolejnym swoim wyścigu nie pojawił się już jednak na starcie, został bowiem uznany przez lekarza za niezdolnego do jazdy i został odwieziony do szpitala na badania. Ostatecznie, po oględzinach lekarskich w szpitalu, okazało się, ze obaj bydgoszczanie są tylko mocno poobijani.

W pierwszej części zawody były jednostronne i toczyły się pod pełna kontrola tarnowian, którzy po 7. biegu mieli już 14 punktów przewagi (28:14). Obok wspomnianego na wstępie Cierniaka w zespole „Jaskółek” znakomicie spisywał się także inny wychowanek Unii Ernest Koza, który w 7. wyścigu przegrał z Kaiem Huckenbeckiem (poważniejszą wpadkę zanotował dopiero w ostatnim biegu, gdy przyjechał na metę ostatni).

Gdy wydawało się, że tarnowianie będą utrzymywali bezpieczną przewagę, w 8. biegu, jeżdżący w sobotę „w kratkę”, kapitan Unii Peter Ljung przegrał podwójnie z para Polonii Lyager – Lampart i przewaga gospodarzy zmalała do 10 „oczek” (29:19). W zespole tarnowskim bardzo nierówno jeździł także Michał Gruchalski, który obok znakomitych wyścigów, dwukrotnie przyjeżdżał na metę na końcu stawki. Bydgoszczanie po 11. biegu, gdy Unia prowadziła 38:28, byli jeszcze w grze, jednak ich menedżer Jerzy Kanclerz w trakcie zawodów nie wykorzystał w pełni możliwości taktycznych zespołu.

Znakomita postawa w trzech kolejnych wyścigach Gruchalskiego, Cierniaka, Ljunga i Kozy, sprawiła że po 14. biegu tarnowianie prowadzili już 52:32 i nawet podwójna przegrana w ostatnim wyścigu pary Ljung – Koza nie zepsuła w ich szeregach dobrego nastroju.

Unia Tarnów 2020, oto kadra na nowy sezon. Poznaj skład żużl...

UNIA TARNÓW – ABRAMCZYK POLONIA BYDGOSZCZ 53:37
Unia: Nilsson 3 (2, 1, 0, -, -), Koza 10+1 (3, 2, 3, 2*, 0), Gruchalski 11 (1, 3, 1, 3, 3), Mroczka 5+1 (1, 2*, t, 2), Ljung 9 (3, 1, 1, 3, 1), Rempała 3+1 (2*, 1, 0), Cierniak 12+1 (3, 3, 3, 2*, 1), Kaczmarek 0 (0).
Abramczyk Polonia: Bellego 9 (3, 0, 2, 1, 0, 3), Berge 3+1 (0, 2, 1*, -, -), Lampart 3+1 (d, 1, 2*, 0, -), Brzozowski 2 (2, d, -, -), Huckenbeck 10+1 (2, 3, 2, 1, 2*), Orwat 1 (1, 0, -), Błażykowski 0 (w, -, -), Lyager 9 (3, 3, 1, 2).
Bieg po biegu: 3:3, 5:1 (8:4), 4:2 (12:6), 4:2 (16:8), 5:1 (21:9), 4:2 (25:11), 3:3 (28:14), 1:5 (29:19), 3:3 (32:22), 4:2 (36:24), 2:4 (38:28), 5:1 (43:29), 5:1 (48:30), 4:2 (52:32), 1:5 (53:37).
Sędziował: Jerzy Najwer (Gliwice). Najlepszy czas: 68,14 s. - David Bellego w 1. wyścigu. Widzów: 2600.