Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jazz to muzyka, która tworzy się teraz i jest otwarta - rozmowa z organizatorami cyklu koncertów i warsztatów Huta Jazzu

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Marek Hohenauer i Maciej Trifonidis - organizatorzy cyklu koncertów i warsztatów Huta Jazzu
Marek Hohenauer i Maciej Trifonidis - organizatorzy cyklu koncertów i warsztatów Huta Jazzu Magdalena Dudek
Od 14 stycznia w Młodzieżowym Domu Kultury im. Andrzeja Bursy oraz w Klubie Kuźnia Ośrodka Kultury Norwida startuje cykl koncertów i warsztatów Huta Jazzu. Opowiadają nam o nim Marek Hohenauer – prezes Stowarzyszenia Huta Jazzu i przewodniczący Rady Dzielnicy XV oraz Maciej Trifonidis – kompozytor, producent muzyczny, twórca projektu Trifopark i dyrektor artystyczny Huta Jazzu 2023.

Polska pierwsza w rankingu CNN

od 16 lat

- Jak narodził się pomysł na Hutę Jazzu?
Marek Hohenauer: Pomysł narodził się z mojej fascynacji muzyką jazzową i chęci prezentacji jazzu w Nowej Hucie. W tej części miasta mieszka około jednej trzeciej wszystkich krakowian i warto, aby w swojej najbliższej okolicy mieli dostęp do wartościowych wydarzeń kulturalnych.

- Dlaczego cykl dedykowany jest jazzowi i world music, a nie innym gatunkom?
Maciej Trifonidis: W dzisiejszych czasach muzyka przekracza granice, gatunki się przenikają, a artyści łączą różne stylistyki. Powstaje coś zupełnie nowego, coś co bardzo trudno zdefiniować, ale jest to wartościowe i dobre, a przede wszystkim rozwojowe. Na początku jazz był muzyką do tańca, a dziś to forma bez granic. Na festiwalach jazzowych można usłyszeć muzykę daleką od tego, co było początkiem jazzu. Poniekąd w jazzie mieści się world music, sporo elementów klasyki czy muzyki współczesnej. Dlatego wybór jazzu, jako naszej podstawy działania, jest oczywisty. To muzyka żywa, muzyka, która tworzy się teraz i jest otwarta.

- Huta Jazzu to nie tylko koncerty, ale też warsztaty. Na czym polega edukacyjny charakter tego przedsięwzięcia?
Maciej Trifonidis: Edukacja muzyczna w tych czasach jest bardzo ważna. Wciąż nie ma skutecznego programu, który rozwijałby muzycznie dzieci i młodzież szkolną, a i jak wiemy, poziom osłuchania dorosłych ludzi również bywa różny. Wielu z nas pamięta, że w szkołach, na lekcjach muzyki, grało się na fletach prostych lub nawet tego nie było. W wielu krajach, w szkołach podstawowych oraz liceach, zakładane są orkiestry, ludzie muzykują, uczą się podstaw muzyki. U nas tak nie jest. Warsztaty muzyczne to bardzo istotny proces, by właśnie młodym ludziom pomóc w tej muzycznej drodze. Zainspirować ich i dać energię do dalszych poszukiwań i rozwoju. Koncerty same w sobie mają wartość i im więcej ich będzie - i będą na wysokim poziomie - tym lepiej, to właśnie rozwija nas wszystkich.

Marek Hohenauer: Już w szkole średniej, czyli na przełomie lat 80. i 90. byłem widzem konkursu Jazz Juniors, który z powodzeniem jest realizowany do dzisiaj. Moją ideą było zorganizowanie podobnego wydarzenia, ale dla młodszych artystów - uczniów muzycznych szkół średnich, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na ścieżce kariery jazzowej.

- W tym roku odbędzie się druga edycja warsztatów. Jakim zainteresowaniem cieszyła się pierwsza i kto brał w niej udział?
Marek Hohenauer: Pomimo, że był to nasz debiut, to zgłoszeń było znacznie więcej, niż byliśmy w stanie przyjąć osób. Musieliśmy dokonać selekcji, wybrani zostali najciekawsi młodzi muzycy. Uczestnicy pochodzili z Krakowa, Śląska oraz Szczecina. Z pewnością będziemy kontynuować ideę spotkania młodych muzyków z doświadczonymi mistrzami.

Maciej Trifonidis: Nad ostateczną formą warsztatów jeszcze pracujemy, dopinamy wszystkie sprawy by było jeszcze lepiej, ale zeszły rok pokazał, że to dobra droga, przynosi efekty i teraz wiemy dużo więcej.

- Według jakiego klucza dobrano artystów, którzy wezmą udział w cyklu koncertów?
Maciej Trifonidis: Trudno tu mówić o kluczu, to po prostu wybitni artyści, których twórczość chcemy przybliżyć szerszej publiczności. Mamy w kraju tak wielu wspaniałych muzyków, których pragniemy zaprosić do Huty Jazzu, że program na kolejne lata z pewnością będzie atrakcyjny i różnorodny.

- Jakie koncerty i warsztaty odbędą się w ramach Huty Jazzu w tym roku?
Maciej Trifonidis: Zaplanowaliśmy program na cały rok. W każdym miesiącu koncert, a we wrześniu warsztaty. W cyklu koncertowym wystąpią m.in. O.N.E, Apostolis Anthimos Quartet, Szymon Mika, Mateusz Pałka, Kateryna Ziabliuk, Miłosz Bazarnik, Paweł Szamburski, Mark Shepherd i wielu innych. W Mistrzejowicach będzie bardzo jazzowo!

Marek Hohenauer: To będzie nowa jakość w Nowej Hucie, coś czego do tej pory nie było. Występować będą wspaniali artyści - wybitne osobowości muzyczne.

- Jak zostać uczestnikiem warsztatów Huta Jazzu?
Maciej Trifonidis: Będziemy o wszystkim informować na naszej stronie internetowej oraz w social mediach, które warto odwiedzać, by być zawsze na bieżąco.

Wszystkie informacje na stronie internetowej www.hutajazzu.pl oraz www.facebook.com/huta.jazzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska