"Trela należy do aktorów, których się pamięta. Nawet raz zobaczone przedstawienie z jego udziałem pozostawia w głowie widza ślad, obraz twarzy, a raczej spojrzenia, tembr głosu" - czytamy w zapowiedzi wystawy.
Aktor występował na scenie Starego Teatru przez ponad trzydzieści lat, od Czeladnika w "Szewcach" i Murdel-Bęskiego w "Matce Witkacego", w których to spektaklach obsadził młodego aktora Jerzy Jarocki, dostrzegając w nim potencjał. Poprzez rolę Konrada w "Dziadach" Adama Mickiewicza oraz postać Konrada w "Wyzwoleniu" Stanisława Wyspiańskiego reżyserowanych przez Konrada Swinarskiego, aż po ostatnie występy sceniczne w "Trąbce do słuchania" Agnieszki Glińskiej.
"Dla Treli Stary Teatr był drugim domem. Zespołowa praca nad przedstawieniami prowadzona przez lata z wybitnymi artystami, budowała atmosferę wyjątkowego zaufania i wzajemnego zrozumienia. – Graliśmy jak w jazzie – mówił Trela, wystarczyło nam spojrzenie, mimowolny ruch ciała by przejąć emocję od scenicznego partnera. Występując na scenie Wiktorem Sadeckim, Jerzym Bińczyckim, Ewą Lassek, Anną Polony, Jerzym Radziwiłowiczem, Krzysztofem Globiszem, Anną Dymną czy Dorotą Segdą tworzył wielkie duety, które pozwalały wybrzmieć jego znakomitemu aktorstwu" - zapowiada wystawę Stary Teatr.
Ekspozycja dokumentuje postaci zagrane przez Artystę w Starym Teatrze w latach 1970 – 2021. Przybliża procesy budowania charakterów we współpracy z reżyserami i scenicznymi partnerami.
Dokumentacja wystawy obejmuje 35 tytułów zaprezentowanych w różnych formach, jako: zdjęcia z przedstawień z dołączonymi fragmentami recenzji, nagrania wideo z wybranymi scenami wielkich monologów zagranych przez Trelę, fotograficzna figura pojedynku Konrada z Belzebubem w Dziadach Swinarskiego, ścieżka dźwiękowa wypowiedzi prywatnych i scenicznych Aktora wypełniająca przestrzeń wystawy, miejsce kontemplacji/performansu widza z nagranym spojrzeniem/twarzą Artysty, obraz/wideo ostatniej sceny zagranej w teatrze przez Aktora w przedstawieniu Trąbka do słuchania Leonory Carrington w reżyserii Agnieszki Glińskiej.
Młodzież uzależniona od smartfona - szokujący raport! o nastolatkach
