Osiem kilo wiedzy o mieście
- Minęło 23 lata od pierwszego wydania „Encyklopedii Krakowa” z 2000 roku, trzeba było zaktualizować i uzupełnić wiedzę o Krakowie: wyrosło całe nowe pokolenie, wiele się w mieście zmieniło, stąd pomysł drugiego wydania – wyjaśnia Krzysztof Haczewski z Muzeum Krakowa, które wspólnie z Biblioteką Kraków jest wydawcą kompendium wiedzy o Krakowie.
Na dwutomową „Encyklopedię Krakowa” złoży się 6 tys. haseł, 3 tys. ilustracji, 171 map i planów, będą też tabele i wykresy pokazujące Kraków w liczbach. Nowe hasła opracowało blisko trzystu autorów pod redakcją prof. Jacka Purchli. Dwa tomy wiedzy o Krakowie będzie ważyło 8 kg. Do sprzedaży trafi w połowie października, ale już dziś muzeum prowadzi przedsprzedaż dzieła w promocyjnej cenie. Encyklopedię można zamówić przez stronę internetową www.muzeumkrakowa.pl
45 lat Krakowa na liście UNESCO
We wrześniu Kraków świętuje 45-lecie wpisu miasta na prestiżową listę światowego dziedzictwa. Jednym z wydarzeń będzie wystawa „45 lat odnowy Krakowa – miasta na Liście Światowego dziedzictwa UNESCO” przygotowana przez Muzeum Krakowa, którą od 7 września do 8 października można będzie oglądać w Pałacu Krzysztofory. Ekspozycja zaprezentuje główne etapy i kierunki działalności SKOZK na rzecz odnowienia zabytków miasta.
Dni Pamięci Ofiar Gestapo
Tradycyjnie już wrzesień to miesiąc pamięci o krakowskich ofiarach Gestapo, na które zaprasza krakowian oddział Muzeum Krakowa Ulica Pomorska, mieszczący się w dawnej siedzibie Gestapo. Tegoroczna edycja odbywać się będzie od 7 do 12 września, a obchody związane są z 80. rocznicą krwawej niemieckiej pacyfikacji Woli Justowskiej przeprowadzonej po wykryciu przez niemiecką policję mieszczących się tam tajnych drukarni. W efekcie pacyfikacji rozstrzelano 21 osób, a 80 wywieziono do KL Auschwitz.
W programie 17 edycji Dni Pamięci Ofiar Gestapo m.in. sesja naukowa, spotkania, spacery edukacyjne, warsztaty. Tegoroczne edycja będzie poświęcona konspiracyjnym drukom, drukarniom i osobom zaangażowanym w wytwarzaniem dystrybuowanie- prasy konspiracyjnej w Krakowie.
Zajrzyj do Huty!
113 wydarzeń złoży się na tegoroczną edycję projektu „Zajrzyj do Huty”, dzięki któremu zarówno mieszkańcy najmłodszej dzielnicy Krakowa, jak i krakowianie z innych części miasta mogą poznać samą dzielnicę, jej historię i dziedzictwo. Przez trzy dni, od 15 do 17 września uczestnicy projektu będą eksplorować Nową Hutę podczas spacerów, wycieczek rowerowych i przejażdżek „ogórkiem”.
- Swoje drzwi otworzą muzea, wielkie zakłady pracy, kościoły i teatry. Poznamy tajemnice dworów i pałaców należących przed wiekami do tak znanych rodów jak Braniccy, Wodziccy, Czartoryscy czy Kirchmayerowie – zapowiada Piotr Kapusta, nowohucki przewodnik. - Pojedziemy na Przylasek Rusiecki, zwiedzimy dawne budynki administracyjne Kombinatu.
Harcerskie ścieżki
Wrześniowe wydarzenia zakończy weekend otwarcia wystawy poświęconej ruchowi harcerskiemu w forcie Jugowice. Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego zaprosi na oprowadzania, warsztaty, gry terenowe 30 września i 1 października. Wystawa „Harcerskie ścieżki”, którą pierwsi zwiedzający zobaczą 29 września będzie opowieścią o fenomenie ruchu harcerskiego.
Muzeum na wynos
Muzealnicy przygotowali także program edukacyjny „Muzeum na wynos” adresowany do nauczycieli i opiekunów szkolnych, bibliotek i domów kultury. Zainteresowani mogą wypożyczyć jeden z czterech tematycznych kufrów wyposażony w repliki muzealnych eksponatów, nawiązujący do podstawy programowej.
- Ogromna część uczniów krakowskich szkół trafia do muzeów, ale nie dla wszystkich jest to możliwe, dlatego przygotowaliśmy program „Muzeum na wynos”. To edukacyjny eksperyment, który przetestowaliśmy w krakowskich szpitalach, miejscach, gdzie dzieci nie mogą swobodnie uczestniczyć w kulturze. Kuferki dają możliwość innego niż tylko rozumowe poznania tematu – wyjaśnia Anna Surma z działu edukacji Muzeum Krakowa.
Kuferki „Muzeum na wynos” dostępne są w czterech wersjach tematycznych: „W świecie krakowskich legend”, „Z czego składał się rycerz”, „Życie codzienne w średniowiecznym mieście” oraz „Dole i niedole służących”.
Szczegóły wypożyczenia kufra na stronie internetowej www.muzeumkrakowa.pl/muzeum-na-wynos
Bolt nagra pasażerów
