Zapisy rozpoczną się 1 listopada i potrwają do 5 grudnia. Link do formularza zostanie udostępniony na stronie konkursowej Muzeum Krakowa w momencie startu zapisów.
Regulamin konkursu jest już dostępny na stronie internetowej muzeumkrakowa.pl. Dodatkowe informacje są udzielane pod adresem e-mail: [email protected].
Każdego roku w pierwszy czwartek grudnia szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają je na stopniach „Adasia", by ich dzieła mogli podziwiać krakowianie i turyści. Po hejnale krakowskim o godz. 12.00 wyrusza korowód szopek wokół Rynku prowadzony przez kapelę ludową z Bronowic, który prowadzi na scenę, gdzie następuje prezentacja szopek i szopkarzy.
Następnie twórcy przenoszą swoje dzieła do pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną ocenione przez jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków.
W tym roku konkurs odbędzie się po raz 81. Dzieła krakowskich szopkarzy zobaczymy 7 grudnia. A wystawa pokonkursowa potrwa od 11 grudnia do 25 lutego 2024 roku.
Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. Bogato zdobione, wielowieżowe sceny o architekturze nawiązującej do zabytków Krakowa, przedstawiające misterium Bożego Narodzenia szopki trafiły w 2014 roku na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. A od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.
Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?
