- Na spotkanie w Teatrze Ludowym zapraszamy nauczycieli-emerytów, absolwentów, uczniów, rodziców. Po części oficjalnej, na której chcemy zaprezentować szkołę, jej specyfikę i wyjątkowość, nagradzać i dziękować, w kuluarach teatru będzie również tort i toast - informuje nas Małgorzata Kaleta, wicedyrektor Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza w Krakowie.
Z kolei część druga to zaproszenie do szkoły na os. Tysiąclecia 38 na wspomnienia, rozmowy, spotkania absolwentów, oglądanie wystaw - prace uczniów i nauczycieli.
Współorganizatorami wydarzenia są również współpracujące ze szkołą firmy wydawnicze, drukarnie, m.in. Związek Zawodowy Poligrafów, Arctic Paper S.A z Kostrzyna nad Odrą (sponsor szkoły od 25 lat - i również to będzie świętowane), Wyższa Szkoła Zarządzania i Biznesu.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski, Małopolska Kurator Oświaty Pani Barbara Nowak, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Pani Marta Malec Lech. Patroni medialni: TVP3 Kraków, Radio Kraków, "Świat Druku" oraz "Dziennik Polski".
Historia krakowskiego „Poligrafika"
Początku historii szkoły należy szukać w 1908 roku, kiedy to w Krakowie została założona przez Wacława Anczyca pierwsza na ziemiach polskich szkoła zawodowa dla uczniów kształcących się w zawodzie drukarza. Otrzymała nazwę: Uzupełniająca Zawodowa Szkoła Przemysłowa Gremium Stowarzyszenia Drukarzy i Litografów w Krakowie. Zdecydowano, że będzie to dwuletnia wieczorowa szkoła męska.
W 1909 r. rozpoczęły się pierwsze zajęcia w szkole drukarskiej. Placówka otrzymała wówczas dwie sale lekcyjne w Szkole Wydziałowej Męskiej im. Jana Kochanowskiego przy ul. Loretańskiej 16. Po niespełna 5 latach, w 1914 r. zawieszono działalności szkoły z powodu wybuchu I wojny światowej.
Dopiero w 1924 r. dzięki staraniom Wacława Anczyca i Pawła Madejskiego, prezesa Gremium Drukarzy i Litografów, szkoła drukarska rozpoczęła działalność edukacyjną w odrodzonej ojczyźnie. Nauka odbywała się w budynku przy pl. Ducha Św. 20.
Następnie po burzliwych latach reorganizacji programu nauczania, przekształcono dotychczasową dwuletnią szkołę na trzyletnią, zmieniono jej nazwę na: Szkoła Trzyklasowa Dokształcająca Zawodowa Drukarska w Krakowie. Nastąpiła również przeprowadzka na pl. Matejki 11 do budynku Szkoły Miejskiej im. Zygmunta Krasińskiego. Nie była to jednak ostatnia przeprowadzka, ponieważ szkoła zmieniała swój adres jeszcze kilka razy.
W 1950r. szkoła zaczęła działać jako samodzielna placówka pod nazwą Zasadnicza Szkoła Poligraficzna Ministerstwa Przemysłu Lekkiego. Otwarto trzyletnie Państwowe Technikum Graficzne dla Dorosłych, w którym był wydział typograficzno-reprodukcyjny. Była to szkoła wieczorowa. Dwa lata później utworzono czteroletnie Technikum Księgarskie, a po dziesięciu latach połączono Technikum Księgarskie z Technikum Poligraficznym. Od tego momentu datuje się powstanie Technikum Poligraficzno-Księgarskiego. Kolejna – dziesiąta – przeprowadzka do budynku przy ul. Podwale 6.
Z kolei w 1972 r. połączono wszystkie typy szkół pod nazwą Zespół Szkół Poligraficzno-Księgarskich w Krakowie, a w 1974 r. obchodzono 25-lecie istnienia szkoły księgarskiej. Wówczas nadano szkole przez władze oświatowe, imienia prof. Zenona Klemensiewicza oraz przekazano sztandar ufundowany przez Dom Książki. Uhonorowano też ZSPK Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Złotą Odznaką Miasta Krakowa.
W 2008 r. obchodzono jubileusz 100-lecia założenia szkoły. Po czterech latach rozpoczęto kształcenie w zawodach: technik procesów drukowania, technik procesów introligatorskich, fototechnik, fotograf. W 2014r. nastąpiła zmiana nazwy szkoły na Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych.
Dwa lata temu "Poligrafikowi" przyznano Srebrną Tarczę i tytułu „Srebrnej Szkoły 2020”. W Rankingu „Perspektyw” szkoła zajęła 166. miejsce w kraju, 28. w województwie małopolskim oraz 8. wśród krakowskich techników, natomiast w Rankingu Maturalnym 5. miejsce w Krakowie, a w Małopolsce miejsce 19. wśród najlepszych techników.
W 2022 r. szkoła rozpoczęła współpracę z Krakowskim Biurem Festiwalowym.
Z kolei w 2023 r. szkole przyznano Srebrną Tarczę. W Rankingu „Perspektyw” szkoła zajęła 193. miejsce w kraju, natomiast 28. miejsce w województwie małopolskim oraz 8. wśród krakowskich techników.
- Co pasażerowie komunikacji miejskiej robią źle? Przegląd najgorszych zachowań
- Fryzury dla kobiet po 40. i 50. Zobacz, jak się czesać, aby odjąć sobie lat!
- Oto najbardziej luksusowe ulice Krakowa. Tutaj mieszkania kosztują krocie!
- TOP 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o Krakowie, przyjeżdżając tu na studia!
Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?
