- Serdecznie zapraszamy na Kiermasz Św. Józefa – Patrona Krakowa, który odbędzie się na krakowskim Małym Rynku w dniach od 8 do 17 marca. To już czwarta edycja kiermaszu, który zapewnia przestrzeń na wspólne świętowanie imienin patrona miasta, a także pozwala promować lokalne rzemiosło i rękodzieło - zaprasza organizator wydarzenia IMAGO Centrum Sztuki Ludowej.
Na Krakowian i turystów czekać będą aż 52 stoiska prezentujące sztukę rękodzielników, rzemieślników i lokalnych artystów.
Kiermasz to nie tylko szansa na zakupienie ich dzieł, ale także rozmowę z artystami i poznanie tradycyjnych metod twórczych, a tym samym kultywowanie tradycji niematerialnych naszego regionu. Na stoiskach oglądać będzie można biżuterię, ceramikę, wyroby skórzane i tekstylne, artykuły z drewna, ozdoby, naturalne świece i wiele innych. Na gości czekać będą również ręcznie tworzone ozdoby wielkanocne.
Odwiedzający kiermasz będą mogli spróbować typowo polskich dań. Tradycyjnej kuchni towarzyszyć będą rzemieślnicze wyroby cukiernicze, miody z okolicznych pasiek czy lokalne wina. Coś dla siebie znajdą zarówno fani kuchni mięsnej, jak i wegetarianie.
Kiermasz Św. Józefa to nie tylko część targowa, ale także bogaty program artystyczny. Na scenie codziennie pojawiać będą się nowe zespoły ludowe, etniczne i folkowe. Widzowie będą mogli posłuchać m.in. Zespołu Zakuka, Kapeli Kasi Chodoń czy Kapeli Zbieranej, a także obejrzeć występy grup tanecznych.
Nowością na targach będzie debata oksfordzka moderowana przez Krakowskie Stowarzyszenie Mówców.
- Tegoroczny kiermasz zamknie wyjątkowe wydarzenie taneczne, jakim jest flash mob. Wspólnie z Michałem Kostempskim, znanym krakowskim tancerzem i choreografem, zatańczymy do ludowej piosenki w nowoczesnym wydaniu - informuje organizator Kiermaszu.
Jak mówi Michał Czerski, prezes IMAGO Centrum Sztuki Ludowej: - Kiermasz Św. Józefa nie tylko pełni rolę tradycyjnego wydarzenia kulturalno-handlowego; jest on swoistą wizytówką miasta, ukazującą niepowtarzalne piękno oraz wyjątkowe umiejętności artystyczne, które tkwią w sercu Krakowa.
- Kluczowym aspektem tego kiermaszu jest jego rola jako promotora rzemiosła artystycznego, co stanowi manifestację bogactwa kulturowego zarówno lokalnej społeczności, jak i całego kraju. Poprzez prezentację unikatowych wyrobów rękodzielniczych, Kiermasz św. Józefa przyczynia się do zachowania, pielęgnacji oraz promocji dziedzictwa kulturowego, odzwierciedlając nie tylko lokalną tożsamość, lecz także szeroko pojętą kreatywność polskich rękodzielników oraz rzemieślników - dodaje Czerski.
Sztuczna inteligencja - czy świat stanie się lepszy?
