FLESZ - Nauczyciele nie boją się zarazy
Sama komisja nie pochwaliła się decyzją o doniesieniu do prokuratury na kościelnych hierarchów. Poinformował o tym Janusz Szymik w rozmowie z TVN24. Ofiara księdza pedofila otrzymała pismo z Państwowej komisji ds. pedofilii, w którym stwierdzono, że komisja „skierowała we własnym zakresie zawiadomienie i wniosek o przeprowadzenie postępowania w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Tadeusza Rakoczego, Stanisława Dziwisza, Romana Pindla i Piotra Gregora czynów stypizowanych w przepisie art. 240 par. 1 k.k.”. To przepis, który mówi, że niezawiadomienie o przestępstwie jest karalne. Doniesienie trafiło do zastępcy prokuratura generalnego.
To nie ja będę musiał teraz ciągle chodzić i udowadniać, kto powinien składać wyjaśnienia, kto powinien zostać pociągnięty do jakiejkolwiek odpowiedzialności – komentuje w rozmowie z TVN24 Janusz Szymik.
W latach 80., jako chłopak, przez kilka lat był wykorzystywany seksualnie przez ówczesnego proboszcza parafii w Międzybrodziu Bialskim księdza Jana Wodniaka. Poinformował o tym biskupa Tadeusza Rakoczego, ówczesnego ordynariusza bielsko-żywieckiego, potem – dzięki interwencji ks. Tadeusza Isakowicza-Zalewskiego – sprawa trafiła w ręce metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Reakcji hierarchów kościelnych jednak nie było.
Doniesienie do prokuratury dotyczące kard. Dziwisza w listopadzie 2020 roku złożył europoseł Lewicy Łukasz Kohut. On informował śledczych o „możliwości popełnienia przestępstwa poplecznictwa art. 239 KK oraz niezawiadomienie organów ściągania o popełnieniu przestępstw wykorzystania seksualnego dzieci art. 240 KK”. Prokuratura w Krakowie odmówiła wszczęcia śledztwa.
- Tego nie wolno robić w bloku! Grill, czy "dymek" na balkonie to dopiero początek
- Te rasy psów są najmądrzejsze. Chcesz nauczyć psa sztuczek? Wybierz którąś z tych ras
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Pseudografficiarze niszczą Kraków. Czy to również efekt pandemii? [ZDJĘCIA]
- Nowa lista leków refundowanych. Najwięcej zmian dla pacjentów onkologicznych
