https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie głosowania "na dwie ręce" podczas sesji Rady Miasta Bochnia

Paweł Michalczyk
Radna Jolanta Michałowska zagłosowała za siebie, ale i za nieobecną na sali Urszulę Golińską, 19.09.2024
Radna Jolanta Michałowska zagłosowała za siebie, ale i za nieobecną na sali Urszulę Golińską, 19.09.2024 archiwum bochnia.sesja.pl
Po zawiadomieniu do prokuratury złożonym przez burmistrz Magdalenę Łacną prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie incydentu, do jakiego doszło podczas wrześniowego posiedzenia rady miasta. Jedna z radnych zagłosowała wówczas za pomocą tabletu w imieniu innej radnej, nie mając jej upoważnienia.

Śledztwo w sprawie głosowanie "na dwie ręce" w Bochni

Sprawa dotyczy sesji z 19 września 2024. Podczas głosowania nad zasadnością skargi mieszkańca na bezczynność burmistrz Bochni w sprawie walki z barszczem Sosnowskiego Jolanta Michałowska (PO) oddała głos nie tylko we własnym imieniu, ale i za swoją nieobecną koleżankę Urszulę Golińską (PO). Zachowanie zostało szybko zauważone i jeszcze w trakcie obrad sytuację skonsultowano z radcą prawnym, który uznał sytuację za niedopuszczalną. Jolanta Michałowska zapytana tuż po głosowaniu czy miała ustne upoważnienie koleżanki do głosowania w jej imieniu, potwierdziła. Dzień później jednak Urszula Golińska wydała oświadczenie, w którym zaprzeczyła, jakoby miała udzielać koleżance takiej dyspozycji. Z kolei radna Michałowska przeprosiła za swoje zachowanie.

Ostatecznie głosu nie zaliczono, ale sprawa została zgłoszona do prokuratury, najpierw przez ówczesną przewodniczącą rady Katarzynę Kortę-Wójcik, a później przez burmistrz Magdalenę Łacną.

- Zawiadomienie zostało złożone na podstawie art. 304 Kodeksu postępowania karnego, który nakłada na instytucje państwowe i samorządowe obowiązek informowania prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, jeśli dowiedzą się o takim incydencie w trakcie wykonywania swoich obowiązków - wyjaśniała burmistrz Bochni na naszych łamach.

5 listopada Prokurator Rejonowy w Bochni wydał postanowienie o wszczęciu śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez radną Rady Miasta Bochnia, do jakiego miało dojść 19.09.2024, "poprzez oddanie głosu również za pośrednictwem tabletu przypisanego do innej radnej, tj. Urszuli Golińskiej, a to przez poświadczenie nieprawdy w zakresie udziału radnej Urszuli Golińskiej".

W ocenie prokuratury okoliczność ta "miała wpływ na wynik głosowania, a przez to miała znaczenie prawne, zaś samo "głosowanie na dwie ręce" działało na szkodę interesu publicznego i prywatnego wyborców oraz Urszuli Golińskiej".

Śledztwo prowadzone jest w kierunku art. 231 par. 1 kodeksu karnego i art. 271 par. 1 kk w związku z art. 11 par. 2 kk.

Trwa rozbudowa szpitala w Bochni

emisja bez ograniczeń wiekowych

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska