https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katastrofalna polityka gmin ws. smogu. Zatrważające dane

Piotr Ogórek
Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi przyjrzała się, jak wygląda realizacja Programu Ochrony Powietrza (POP) dla Małopolski. Wyniki są zatrważające. Zaledwie dwie z 90 gmin mających problem z zanieczyszczonym powietrzem zrealizowały cele w zakresie ograniczania niskiej emisji. Aż 51 gmin nie osiągnęło nawet jednego procenta zakładanych celów.

Takie zatrważające dane płyną z analizy sprawozdania POP w latach 2013-2015, które nadesłały małopolskie gminy do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ).

- Swoje cele w zakresie ograniczenia emisji szkodliwych pyłów PM10 osiągnęły dwie gminy: Sucha Beskidzka i Miechów. Prawie 80 proc. swoich zobowiązań zrealizował też Kraków, dla którego wprowadzono uchwałę antysmogową. Władze miasta aktywnie namawiają też mieszkańców do wymiany źródeł ogrzewania - informuje Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Spośród pozostałych miejscowości efekty ekologiczne podjętych działań były średnie albo żadne:

  • 4 gminy osiągnęły powyżej 40 proc. i mniej niż 80 proc. wymaganych efektów;
  • 14 gmin osiągnęło między 10 proc. a 40 proc. wymaganych efektów;
  • 17 gmin osiągnęło między 1 proc. a 10% proc. wymaganych efektów;
  • 36 gmin osiągnęło więcej niż 0 proc. i mniej niż 1 proc. wymaganych efektów;
  • 15 gmin osiągnęło 0 proc. efektu ekologicznego określonego w POP.

- Według WHO aż 9 z 50 nabrudniejszych miast w Europie znajduje się właśnie w Małopolsce. Włodarze gmin coraz częściej mówią o problemie, ale okazuje się, że słowa nie przekładają się na działanie. Trudno inaczej oceniać dane mówiące, że mimo zobowiązania do poprawy jakości powietrza, ponad 50 gmin nie wykazało żadnej albo znikomą poprawę – ocenia Małgorzata Smolak, prawnik z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Smolak przypomina, że w ubiegłym roku weszła w życie tzw. ustawa antysmogowa, czyli poprawka do Prawa ochrony środowiska, pozwalająca sejmikom województw na przyjmowanie uchwał antysmogowych na terenie całego bądź części swojego obszaru. Gminy mogą starać się o takie regulacje na swoim obszarze.

- Urząd Miasta Krakowa i organizacje społeczne skutecznie zabiegali, żeby taka regulacja obowiązywała w mieście od 2019 roku. Warto, aby przykładem Krakowa poszły też inne gminy, w których problem jest najpoważniejszy, w szczególności gminy turystyczne i uzdrowiskowe. Dobrym pomysłem jest też ambitna uchwała antysmogowa dla całego województwa – dodaje Smolak.

W sytuacji nie wykonania zobowiązań wynikających z Planów Ochrony Powietrza gminom grozi kara grzywny w wysokości od 10 do nawet 500 tys złotych.

Smog w Krakowie. Internauci reagują [MEMY]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 14

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
Dokładnie - mało tego, procedura w niektórych przypadkach jest dużo bardziej kłopotliwa więc i ci młodsi mogą się pogubić.
Polecam przejście przez ścieżkę zdrowia: Załatwienie warunków przyłącza MPEC / Gaz, którego nie ma pod budynkiem, próba uzyskania pozwolenia na założenie instalacji w domu, do którego choćby i 1% własności należy do bliżej nieznanego współwłaściciela, nie figurującego z danych osobowych i teleadresowych w księgach wieczystych. Czasu może do 2030 nie wystarczyć.
Tylko w medialnych przekazach to tak ładnie i bezproblemowo wygląda.
*
Smog w Krakowie to efekt spalania węglowodorów (gaz, benzyna, olej itd.) a nie spalania węgla.
S
Sambo
Najgorszy syf jest w Skawinie i wszyscy maja to w czterech literach w tym miescie
x
x
o czym wypiszecie?
Do czasu aż nie przedstawi nikt rzetelnych wyliczeń na których będzie można opierać budżet rodzinny, nikt nie przejdzie na gaz czy inne paliwa. Bo się boi, że nie będzie miał na jedzenie a bajduchy o tanim gazie można sobie wiadomo gdzie dać... ludzie boją się gazu bo nie jest nasz, nie wiadomo jakie będą przykręcenia kurków od ruskich, nie wiadomo jak to będzie z ekogroszkiem, jak każdy będzie miał piec to co będzie z cenami takiego opału? Polecą 400. 500% w górę?
Jak teraz OC, które "musi" być droższe?
Gminy... pojedźcie ludzie za Kraków to dowiecie się ile tam się zarabia. Ci co tu przyjeżdżają pracować opłaca im się jechać kawał drogi i kupować benzynę, bo na wiochach o ile jest robota to zarobki jak sprzed 15 lat tu.... 1200. Domy z dziada pradziada, nieocieplone, bez szans na dotację. Byle do wiosny z ogrzewaniem, spanie w skarpetach, modlitwa o ciepłą zimę.
Owszem, trzeba ze smogiem walczyć, ale niech ktoś opracuje plan pomocy ludziom i niech to nie będą wieczne zakazy!
k
kkkk
tak może by człowiek ogrzewal dom czy mieszkanie gazem czy prądem tylko ze cenowo to puściła by z torbami .....i tyle za wysokie ceny gazu i prądu a najtaniej wychodzi drzewo i węgiel
k
krk
Ponieważ zostałem wykluczony bo zaproponowałem od 0 do wysokości IIIp a w mailu mam "Aby montowane przez nas sensory spełniały swoją funkcję, muszą być instalowane poniżej określonej wysokości. " czyli aby spełnić warunki to albo od kosmosu do IIIp albo poniżej gruntu ;)
ś
św.NH
Wawel na ruski gaz, huta Sędzimira i Łęg i Skawina, sznur samochodowych rur. ekolodzy z Kobierzyńskiej won za Don.
Z
Zatruty
Popatrzcie teraz na niebo i tworzone chmury. Krakow, godzin 15.48. Jaki jest ich chemiczny?
r
rex
Tak jest w całym Krakowie wycina się drzewa robi akcje protestacyjne a na palcach policzyć akcje przeciwko wycince drzew.
r
rex
Starsi ludzie nie wymieniają pieców chociaż mogą bo nie wiedzą jak. Do ankieterów podchodzą nieufnie bojąc się podpisywać aby nie wejść w kłopoty, wszyscy słyszeli o nieuiczniwych sprzedawacach.
g
gość
Etap nakłaniania dochodzi do końca. Teraz trzeba ludziom pomóc, bo ci, którzy zostaną ze starymi piecami to w coraz większej mierze ludzie bez pola manewru (poza autoeksmisją) - na przykład ci korzystający z nieruchomości ale bez 100% praw własności. Nieuregulowanych sytuacji w księgach jest od groma. Wtedy nie da się wymienić pieca na gaz - brak zgody z wydziału architektury.

Tymi ludźmi nikt się nie interesuje, brak inicjatywy ustawodawczej. Legalnego opału udało się w Krakowie zabronić od końca 2019, ale wspierających to wyjątkowych zmian w prawie już się nie da zrobić..?
g
gość
Problem polega na tym, że badanie powinno się też przeprowadzać duuużo wyżej - np z balonu meteo. W lecie smog jest niewiele mniejszy, tylko w związku z innym układem mas powietrza zalega wyżej - a my się cieszymy, że smogu nie ma bo ludzie w piecach nie palą...
Ignorancja jest błogosławieństwem.
k
krk
Aplikowałem, do programu AGH pyłomierze Airly. Opisałem, że pyłomierz mogę zainstalować na wysokości od poziomu gruntu do poziomu dachu nad III pietrem. Dostałem odpowiedź że nie kwalifikuję się bo nie spełniam wymagań umiejscowienia pyłomierza. Wniosek w projekcie będzie badane zanieczyszczenie powyżej 3 kondygnacji. Trochę mnie to zastanawia jak wiarygodne będą te wyniki gdyż z większości publikacji wynika że największe zanieczyszczenie jest do ok 2m nad poziom gruntu .....
l
leszek
To miałem koszmar zaobserwować jak zniknął park ze starodrzewiem przy ulicy Cieślewskiego 7A a w jego miejsce pojawia się bloczysko w odległości kilku metrów od sąsiadujących bloków. I nie potrafię zrozumieć dlaczego te stare drzewa zaczęły usychać dopiero po wykupieniu działki przez firmę Janex .
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska