https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kawalerzyści z Libiąża uczcili pamięć ofiar egzekucji w Auschwitz 11 listopada 1941 roku

Bogusław Kwiecień
11 listopada 1941 roku, celowo w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Niemcy przeprowadzili egzekucję, zabijając 100 więźniów prawie samych Polaków. Ich pamięć uczcili kawalerzyści z Libiąża

Ułani ze stowarzyszenia Szwadron Kawalerii Ochotniczej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Libiążu uczcili pamięć ofiar egzekucji w obozie Auschwitz przeprowadzonej przez Niemców 11 listopada 1941 roku. Przed Ścianą Śmierci na terenie byłego obozu, gdzie 78 lat temu Niemcy zgładzili 100 więźniów, prawie samych Polaków, złożyli kwiaty i zapalili znicze.

- To była pierwsza egzekucja dokonana przez strzał w tył głowy z broni małokalibrowej. Skazańcy rozebrani do naga, ze skrępowanymi z tyłu rękami, byli rozstrzeliwani pojedynczo - podkreśla historyk dr Adam Cyra.

Przed egzekucją, która jak podkreśla Adam Cyra, celowo została wykonana w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wypisano każdemu z więźniów numer obozowy na piersiach. Jej przebieg obserwował komendant obozu Rudolf Höss oraz kierownik obozu i lekarz obozowy. Rozstrzeliwał podoficer raportowy Gerhard Palitzsch, każdorazowo ładując do karabinka nowy nabój.

W powojennym raporcie z 1945 roku Witold Pilecki, dobrowolny więzień KL Auschwitz i twórca konspiracji wojskowej w tym obozie, napisał, że wśród ofiar egzekucji był jego bliski współpracownik z konspiracji wojskowej w KL Auschwitz, por. rez. Tadeusz Lech, nr obozowy 9235, pochodzący z okolic Bochni, który na kilkanaście godzin przed śmiercią powiedział do niego: „Cieszy mnie chociaż to, że zginę 11 listopada”.

Wśród straconych 11 listopada 1941 roku pod Ścianą Straceń było m.in. dwunastu więźniów, pochodzących z Nowego Sącza i okolic. Jednym z nich był sędzia Stanisław Wąsowicz, którego brat Tadeusz Wąsowicz (nr obozowy 20035) również był więziony w Auschwitz, a następnie w Buchenwaldzie, gdzie został  wyzwolony w kwietniu 1945 roku.

Po wojnie Tadeusz Wąsowicz był współtwórcą i pierwszym dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w latach 1947-1952.

https://docs.google.com/document/d/1vn3mUib7xqxXP51B1P6EwXLbb9Iwqnkx3jPJxMSnzv4/edit

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka Nawrocki - Trzaskowski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Do Krakowa zjechały na targi małe, mobilne... domy. Ile za ruchomy metr?

Do Krakowa zjechały na targi małe, mobilne... domy. Ile za ruchomy metr?

Zmiany w ruchu na drodze wojewódzkiej. Drogowcy zajmują jezdnię. Duże utrudnienia

Zmiany w ruchu na drodze wojewódzkiej. Drogowcy zajmują jezdnię. Duże utrudnienia

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska