Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kawiarnia literacka MDSM w Oświęcimiu nosi imię Zofii Posmysz, pisarki, byłej więźniarki KL Auschwitz i innych niemieckich obozów. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Kawiarni literackiej MDSM uroczyście nadano imię Zofii Posmysz, byłej więźniarki KL Auschwitz
Kawiarni literackiej MDSM uroczyście nadano imię Zofii Posmysz, byłej więźniarki KL Auschwitz Roman Stopa / MDSM Facebook
W Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyła się uroczystość nadania imienia Zofii Posmysz kawiarni literackiej. Była to jednocześnie okazja do uczczenia przypadającej 23 sierpnia 100. rocznicy urodzin Zofii Posmysz, pisarki, byłej więźniarki KL Auschwitz i innych niemieckich obozów.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

„Café Sonia” w Oświęcimiu

Po uroczystym przecięciu wstęgi i otwarciu kawiarni „Café Sonia”, goście uroczystości z Polski i Niemiec podzielili się osobistymi wspomnieniami o Zofii Posmysz. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnili Jacek Hołubowski, Piotr Skupniewicz i Mateusz Pliniewicz.

W drugiej części uroczystości odbyła się prezentacja filmu „Jaka szkoda, że taka odległość nasz dzieli.”, paradokumentalnej produkcji, zrealizowanej w 2020 roku przez MDSM we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera.

- Film opowiada historię narodzonej w Auschwitz przyjaźni Zofii Posmysz i Marty Sawickiej. Scenariusz filmu powstał w oparciu o utwory literackie Zofii Posmysz oraz korespondencję Zofii Posmysz i Marty Sawickiej - zaznaczają w MDSM.

MDSM w Oświęcimiu upamiętnia byłych więźniów

Sale seminaryjne Domu Spotkań noszą imiona więźniów Auschwitz, szczególnie związanych z MDSM, zaangażowanych w jego działalność i zaangażowanych w ideę pojednania między narodami.

- Upamiętniliśmy w ten sposób Tadeusza Szymańskiego, Rene Oppenhaimera, Barbarę Sadowską, Maurica Goldsteina, Alfreda Przybyskiego, Władysława Bartoszewskiego, Jeana Amery, Heinza Galińskiego oraz Stanisława Cięciały i Adama Jurkiewicza - wyliczają w placówce.

Jak dodają, nadanie imienia Zofii Posmysz kawiarni literackiej, jest formą uczczenia i upamiętnienia. Była więźniarka KL Auschwitz była przyjaciółką MDSM.

- Przez wiele lat spotykała się w MDSM z grupami młodzieży. Jej historia oraz twórczość literacka była inspiracją dla wielu projektów edukacyjnych. Pani Zofia często przebywała w naszej kawiarni podczas swoich pobytów w MDSM. Z okazji nadania imienia kawiarni wzbogaciliśmy jej wystrój o zdjęcia, fragmenty utworów, cytaty oraz książki Zofii Posmysz - dodają.

Zofia Posmysz zmarła przed rokiem w Oświęcimiu. Jest pochowana na oświęcimskim cmentarzu komunalnym.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska