Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy szczepienia przeciw COVID-19? Seniorzy już w styczniu. Co z resztą?

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
- Od 25 stycznia będą się mogły zacząć szczepić przeciw COVID-19 osoby w wieku 70 plus – poinformował kilka dni temu minister Michał Dworczyk na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.
- Od 25 stycznia będą się mogły zacząć szczepić przeciw COVID-19 osoby w wieku 70 plus – poinformował kilka dni temu minister Michał Dworczyk na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia. Karolina Misztal
Za niewiele ponad dwa tygodnie mają ruszyć szczepienia osób należących do tzw. grupy pierwszej. Na tym etapie do przyjęcia preparatu uprawnieni będą m.in. seniorzy i nauczyciele. W ciągu najbliższych trzech miesięcy zaszczepionych ma zostać około 3 mln Polaków.

FLESZ - Nie zaszczepisz się, nie polecisz?

Program szczepień przeciw COVID-19 rozpoczął się 27 grudnia. Na razie trwa etap 0, w trakcie którego mają się szczepić głównie pracownicy medyczni i niemedyczni szpitali, domów pomocy społecznej, a także osoby zatrudnione w aptekach, hurtowniach farmaceutycznych oraz studenci medycyny. Do grupy zero w ostatnich dniach Ministerstwo Zdrowia dopisało także rodziców wcześniaków.  Wg danych resortu zdrowia do tej pory zaszczepionych zostało ponad 160 tys. osób z tej grupy.

- Od 25 stycznia będą się mogły zacząć szczepić przeciw COVID-19 osoby w wieku 70 plus

– poinformował kilka dni temu minister Michał Dworczyk na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.

Priorytetowo mają być także traktowane osoby po 60. roku życia z chorobami współistniejącymi, które mogą zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

W skład całej pierwszej grupy grupy wchodzą pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe (żołnierze Wojska Polskiego, Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze policji, straży granicznej, straży gminnej i miejskiej, straży pożarnej, pracownicy TOPR i GOPR, którzy biorą udział w działaniach przeciwpandemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe), a także nauczyciele.

Gdzie w Krakowie będzie można przyjąć szczepionkę, kiedy ruszy szczepienie powszechne? Zobaczcie! Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Punkty szczepień na COVID-19 w Krakowie. Tu się zaszczepisz ...

W całej Polsce to ok. 10 mln osób. Zapisy na szczepienia grupy pierwszej mają rozpocząć się już za kilka dni - 15 stycznia. Rejestrować się będzie można osobiście, telefonicznie lub przez internet. Jednak jak podaje Ministerstwo Zdrowia, skierowanie na szczepienie dla osób z pierwszej grupy zostanie automatycznie wygenerowane. Będzie ono ważne przez 60 dni. Lekarze będą też mogli wystawić pacjentowi indywidualne e-skierowanie (np. gdy ktoś nie ma nr PESEL lub nie mógł się zaszczepić w okresie ważności pierwszego e-skierowania). Po otrzymaniu skierowania na konkretną datę szczepienia umawiać się będzie można przez centralny system e-rejestracji, infolinię (nr telefonu: 989 lub 22 62 62 989) lub u lekarza POZ. Po dokonaniu rezerwacji wizyty każdy otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Pacjent będzie od razu umawiany na dwie wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em.

Szczepienia mają być realizowane w 492 miejscach w Małopolsce. To szpitale, POZ-y, prywatne placówki medyczne, laboratoria i punkty pobrań.

Szczepienia osób z pierwszego etapu potrwają kilka miesięcy

Biorąc pod uwagę aktualne tempo szczepień, podawanie preparatu osobom z etapu pierwszego szacunkowo może potrwać nawet kilka miesięcy.

- Wszystko wskazuje na to, że przez pierwsze trzy miesiące 2021 roku, czyli do końca pierwszego kwartału, możemy liczyć na dostawy szczepionek trzech producentów: Pfizer - 4,6 mln dawek, Moderna - 800 tys. dawek oraz CureVac - o ile zostanie zarejestrowany - 400 tys. dawek. To nam daje łącznie około 5 mln 880 tys. dawek - stwierdził minister Dworczyk.

Do końca marca można będzie zaszczepić więc ok. 2,9 mln osób, ponieważ każda osoba musi przyjąć dwie dawki preparatu. Oznacza to więc, że przy optymistycznym założeniu, szczepienia osób z grupy 1 zakończą się na przełomie września i października.

Na ten moment Ministerstwo Zdrowia nie podało dat szczepień dla kolejnych grup wyszczególnionych w Narodowym Programie Szczepień.

Afera antyszczepionkowa

Tymczasem nie milkną echa afery, która wybuchła, gdy na jaw wyszło, że grupa celebrytów i aktorów poza wyznaczoną kolejnością skorzystała z możliwości zaszczepienia się przeciwko COVID-19 na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Na liście osób osób zaszczepionych w puli z WUM znaleźli się m.in. Krystyna Janda, Wiktor Zborowski, Andrzej Seweryn, Maria Seweryn, Leszek Miller wraz z żoną, Krzysztof Materna, Magda Umer czy też Edward Miszczak.

Niestety, „afera szczepionkowa” przybrała takich rozmiar, że internauci niesłusznie zaczęli podejrzewać także inne lecznice o nieścisłości w programie szczepień. Cień krzywdzących i niesprawdzonych podejrzeń padł także na Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Władze szpitala stanowczo zaprzeczyły jednak powielanym w sieci głosom.

- W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie szczepimy tylko i wyłącznie osoby z grupy zero - zapewnia Maria Włodkowska, rzeczniczka prasowa szpitala.

Dodaje, że zainteresowanie szczepieniami w ich placówce jest na tyle duże, że nie ma możliwości, żeby którakolwiek z dawek preparatu została zmarnowana i trafiła do jakiejkolwiek osoby spoza uprawnionej grupy.

Na początku tygodnia do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie dotarła druga partia 1800 szczepionek. Łącznie w placówce tej chce się zaszczepić ponad 3, 8 tys. samych pracowników szpitala, co stanowi ok. 60 proc. wszystkich uprawnionych z tej placówki. Oprócz nich chęć zaszczepienia w tej jednostce zgłosiło dodatkowo ponad 8 tysięcy osób spoza jednostki.

Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły SARS-CoV-2 u 12 054 osób, z czego 453 z nich to mieszkańcy Małopolski. Z powodu COVID-19 w ciągu ostatniej doby zmarło w całym kraju 38 osób, w naszym województwie – dwie. Natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami liczba przypadków śmiertelnych w kraju wzrosła o 148 osób.  Od początku epidemii w Małopolsce zakażonych zostało 110867 mieszkańców z 2733 z nich zmarło.

Szczepionka przeciw COVID-19 - co powinniśmy wiedzieć? Pytania i odpowiedzi

FAQ - szczepienie przeciw koronawirusowi

Jak powstawała szczepionka przeciw koronawirusowi, czy każdy może ją przyjąć, gdzie się zgłosić, aby się zaszczepić? Odpowiadamy na pytania związanie ze szczepieniami.

Jak wygląda szczepienie przeciw koronawirusowi?

Pierwszym etapem jest kwalifikacja do szczepienia, o której decyduje lekarz. Szczepionka podawania jest w postaci iniekcji (zastrzyk) w mięsień naramienny.

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. Można zaszczepić się w ciągu całego dnia, niezależnie od posiłków, ale najlepiej gdy jesteśmy wypoczęci.

Czy warto się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepionka to jedna z największych medycznych zdobyczy człowieka. Dzięki szczepionkom udało się wyeliminować lub znacznie ograniczyć wiele chorób np. ospę prawdziwą, błonicę, wirusowe zapalenia wątroby typu B. Podobnie może być w przypadku koronawirusa. Dzięki skutecznej szczepionce jego zdolność do zakażenia kolejnych osób może zostać wyeliminowana, skutecznie go neutralizując.

Aby osiągnąć odporność populacyjną zaszczepić powinno się jak najwięcej osób. Przyjmuje się, że powyżej 80 % zaszczepionych osób w populacji będzie stanowić kokon ochronny dla niezaszczepionych. Ale już 50 % zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej  koronawirusa.

Czy szczepionka na koronawirusa może wywołać skutki uboczne?

Tak jak po podaniu jakiegokolwiek leku, również po szczepieniu przeciw koronawirusowi mogą się pojawić objawy niepożądane. W przypadku pojawienia się niepożądanych objawów, należy skontaktować się z lekarzem poradni, w której było wykonane szczepienie.

Czy szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna?

Szczepionka przeciw koronawirusowi przechodzi badania i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje. Skrócono do minimum procedury rejestracyjne, ale badania szczepionek zostały wykonane według najwyższych standardów bezpieczeństwa (podobnie jak w przypadku innych szczepionek).

W Polsce dopuszczeniem szczepionek do obrotu zajmuje się Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Decyzja może być także podjęta przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską po przeprowadzeniu procedury scentralizowanej przez Europejską Agencję Leków.

W każdym przypadku pozwolenie na dopuszczenie do obrotu jest wydawane po ocenie stosunku korzyści do ryzyka. Następuje to na podstawie dokumentacji zawierającej dane zebrane w czasie prac nad produktem i badań klinicznych. Ocena ryzyka dotyczy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego.

Własne testy przeprowadzają także firmy farmaceutyczne.

Jakimi szczepionkami przeciw koronawirusowi będą szczepieni Polacy?

Polska ma pięć umów (dane na 7 grudnia 2020) na zakup szczepionek przeciw COVID-19 z producentami: Astra Zeneca (16 mln dawek), Janssen Pharmaceutica NV (16,98 mln dawek), Pfizer / BioNTech (16,74 mln dawek), CureVac (5,65 mln dawek), Moderna (6,69 mln dawek). Zakupy będą finansowane z budżetu państwa. Umowy opiewają na zakup w sumie ponad 62 mln szczepionek, a szacowany koszt to ok. 2,4 mld zł. Zakupy będą finansowane z budżetu państwa.

Czy dostanę dokument, że jestem zaszczepiony?

Informacja o szczepieniu będzie wpisana do systemu elektronicznego. Pacjent dostanie również zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Kiedy będę się mógł zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia przeciw koronawirusowi odbędą się etapami:

Etap 0: pracownicy służby zdrowia, pracownicy Domów Pomocy Społecznej, pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, pracownicy sanepidu. 

Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, nauczyciele;

Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne ;

Etap 3: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Gdzie będzie można się szczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia mają być realizowane:

  • w placówkach POZ i AOS;
  • w innych stacjonarnych placówkach medycznych;
  • w mobilnych zespołach szczepiących;
  • w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Na stronie gov.pl/szczepimysie dostępna będzie mapka z wykazem wszystkich punktów szczepień.

Co trzeba zrobić, żeby się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienie będzie możliwe dzięki e-skierowaniu. Będzie ono generowane automatycznie w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (grupy wiekowe, grupy zawodowe). Pacjenci będą mogli też mieć wystawione skierowanie przez lekarza (dotyczy to osób, które nie posiadają numeru PESEL albo nie mogły się poddać szczepieniu w pierwszym dostępnym terminie). 

Na szczepienie przeciw koronawirusowi będzie można się umówić w centralnym systemie rejestracji - pacjent będzie mógł skorzystać z Infolinii, umówić się elektronicznie przez swoje Internetowe Konto Pacjenta, za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Po rezerwacji wizyty pacjent dostanie SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia (pacjent będzie umówiony na dwa terminy). 

Kolejność szczepień jest określona w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup priorytetowych - personel służby zdrowia, pracownicy i pensjonariusze DPS, osoby 60+.

Czy trzeba płacić za szczepienie przeciw koronawirusowi?

Szczepionka przeciw koronawirusowi jest bezpłatna i dobrowolna.

Czy szczepionka jest obowiązkowa?

Szczepienia przeciw koronawirusowi są dobrowolne. Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza. Szczepienia mają być dostępne w każdej gminie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska