Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kino Kijów szuka mężczyzny, który zniszczył stojącą w holu rzeźbę. Jest nagranie

Anna Piątkowska
Rzeźba filmowca stoi w foyer kina Kijów od listopada 2022 roku
Rzeźba filmowca stoi w foyer kina Kijów od listopada 2022 roku Wojciech Matusik
Rzeźba przedstawiająca filmowca przy pracy autorstwa prof. Jana Tutaja stanęła w foyer kina Kijów jesienią ubiegłego roku z okazji 55-lecia istnienia kina. Choć nie jest to dzieło kontrowersyjne, rzeźba nie spodobała się mężczyźnie, który odwiedził Kijów w piątek 24 listopada. Na udostępnionym przez kino nagraniu widać, jak próbuje uszkodzić rzeźbę.

- U zarania była idea, by pokazać historię kina poprzez pokazanie ludzi kina - w tym wypadku jednej osoby. Postać nawiązuje, poprzez specyficzne upozowanie i atrybuty, do końca lat sześćdziesiątych, kiedy kino Kijów powstało. Elementem wizualnym, który pojawiał się w mojej głowie podczas pracy, był obraz Jamesa Deana, ikony kina tamtego czasu - wyjaśniał podczas odsłonięcia rzeźby jej twórca prof. Jan Tutaj.

Od ponad roku rzeźba stoi w foyer kina, witając gości zmierzających do sal. W piątek w holu kina pojawił się mężczyzna, który parasolem usiłował zniszczyć rzeźbę. Jak widać na udostępnionym przez kino nagraniu, zdołał ją zepsuć.

"Szukamy WANDALA 🔥Mężczyzna z nagrania zniszczył 24.11 rzeźbę stojącą w holu Kino Kijów autorstwa Jan Tutaj 😞😡 Może kiedy bohater 🤬tego filmiku zobaczy co zrobił sam przyjdzie naprawić to co zepsuł. Udostępniajcie!" - apeluje instytucja.

Kijów jest największym w Krakowie zabytkowym obiektem. Uznawane dziś za arcydzieło architektury modernistycznej kino powstało w 1967 roku jako element jednego zespołu z hotelem Cracovia. Budynek projektował ówczesny Główny Architekt Miasta Krakowa, Witold Cęckiewicz, a wnętrza Krystyna Zgud-Strachocka. Tu znajduje się największa, pod względem powierzchni, mozaika w Krakowie. Wykonana z płyt łysogórskich kompozycja inspirowana kosmosem i przestrzeniami międzygwiezdnymi, burzy surowość modernistycznej bryły budynku. Kijów miał być nie tylko miejscem projekcji filmowych, tu miały się odbywać uroczystości lokalne i prestiżowe wydarzenia kulturalne.

Bryła kina, do dziś fascynuje znawców prostotą i oryginalnością konstrukcji, dość powiedzieć, że sala kina ma tysiąc metrów kwadratowych i jest konstrukcją bez żadnego filara w środku.

Na tylnej elewacji z kolei można zobaczyć dekorację z motywem zachodzącego słońca.

Gdy powstało, było największym kinem w Krakowie, z salą na 960 widzów i najnowocześniejszym w Polsce.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska