https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kino Kijów szuka mężczyzny, który zniszczył stojącą w holu rzeźbę. Jest nagranie

Anna Piątkowska
Rzeźba filmowca stoi w foyer kina Kijów od listopada 2022 roku
Rzeźba filmowca stoi w foyer kina Kijów od listopada 2022 roku Wojciech Matusik
Rzeźba przedstawiająca filmowca przy pracy autorstwa prof. Jana Tutaja stanęła w foyer kina Kijów jesienią ubiegłego roku z okazji 55-lecia istnienia kina. Choć nie jest to dzieło kontrowersyjne, rzeźba nie spodobała się mężczyźnie, który odwiedził Kijów w piątek 24 listopada. Na udostępnionym przez kino nagraniu widać, jak próbuje uszkodzić rzeźbę.

- U zarania była idea, by pokazać historię kina poprzez pokazanie ludzi kina - w tym wypadku jednej osoby. Postać nawiązuje, poprzez specyficzne upozowanie i atrybuty, do końca lat sześćdziesiątych, kiedy kino Kijów powstało. Elementem wizualnym, który pojawiał się w mojej głowie podczas pracy, był obraz Jamesa Deana, ikony kina tamtego czasu - wyjaśniał podczas odsłonięcia rzeźby jej twórca prof. Jan Tutaj.

Od ponad roku rzeźba stoi w foyer kina, witając gości zmierzających do sal. W piątek w holu kina pojawił się mężczyzna, który parasolem usiłował zniszczyć rzeźbę. Jak widać na udostępnionym przez kino nagraniu, zdołał ją zepsuć.

"Szukamy WANDALA 🔥Mężczyzna z nagrania zniszczył 24.11 rzeźbę stojącą w holu Kino Kijów autorstwa Jan Tutaj 😞😡 Może kiedy bohater 🤬tego filmiku zobaczy co zrobił sam przyjdzie naprawić to co zepsuł. Udostępniajcie!" - apeluje instytucja.

Kijów jest największym w Krakowie zabytkowym obiektem. Uznawane dziś za arcydzieło architektury modernistycznej kino powstało w 1967 roku jako element jednego zespołu z hotelem Cracovia. Budynek projektował ówczesny Główny Architekt Miasta Krakowa, Witold Cęckiewicz, a wnętrza Krystyna Zgud-Strachocka. Tu znajduje się największa, pod względem powierzchni, mozaika w Krakowie. Wykonana z płyt łysogórskich kompozycja inspirowana kosmosem i przestrzeniami międzygwiezdnymi, burzy surowość modernistycznej bryły budynku. Kijów miał być nie tylko miejscem projekcji filmowych, tu miały się odbywać uroczystości lokalne i prestiżowe wydarzenia kulturalne.

Bryła kina, do dziś fascynuje znawców prostotą i oryginalnością konstrukcji, dość powiedzieć, że sala kina ma tysiąc metrów kwadratowych i jest konstrukcją bez żadnego filara w środku.

Na tylnej elewacji z kolei można zobaczyć dekorację z motywem zachodzącego słońca.

Gdy powstało, było największym kinem w Krakowie, z salą na 960 widzów i najnowocześniejszym w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

C
Czytelnick
Ja już nie wiem co się z tym narodem dzieje...
R
Rudy z Budy
Ten koles to znany dzialacz lokalnych struktur PO w Krakowie o nazwisku Jan Fisielski. Mozna go latwo znalesc w siedzibie PO przy ulicy Karmelickiej, drugi pokoj po prawej od wejscia. On tez jest odpowiedzialny za dewastacje smoka krakowskiego i urwanie mu rogu.
R
Robert
Brawo dla szukania wandala, może w ten sam sposób ogłaszamy poszukiwania autorów bazgrołów na mieście, po ujęciu pasy drzeć
Z
Zbigniew Rusek
Nawet chyba (o kilkadziesiąt miejsc) zdystansowało Teatr Słowackiego (chociażoprocz parteru ma aż 3 piętra) a o przeszło 100 miejsc - Filharmonię.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska