https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Klucze. 145-tonowy cylinder dotarł już do „Papierni”

W piątek, 28 kwietnia do Olkusza dotarło serce nowej maszyny papierniczej. Ogromny cylinder ważący 145 ton płynął i jechał do Klucz kilka tygodni.

Ogromny okrągły cylinder przyjechał do Velvet Care w Kluczach na specjalnej naczepie w piątek przed południem. Transport z Opola trwał około tygodnia. - Wcześniej urządzenie przypłynęło z zagranicy do portu w Szczecinie i Odrą popłynęło dalej, do Opola - mówi Marek Ściążko, wiceprezes Velvet Care.

Cylinder, który ma długość 9 metrów, średnicę 5,5 metra i waży ponad 145 ton, to serce nowoczesnej maszyny papierniczej. Budowa hali i pomieszczeń pod urządzenie rozpoczęła się we wrześniu 2016 r. Obecnie część budynków jest już przykryta dachem. Całość zajmuje ok. 17 tys. m kw.

Nowa maszyna papiernicza, której poszczególne elementy będą powoli zjeżdżać do Klucz, jest bardzo efektywne energetycznie. To ważne, ponieważ ilość energii zużytej do produkcji papieru jest istotną częścią kosztów. Urządzenie będzie też pobierać dwa i pół raza mniej wody. Stare zużywa 12,5 m sześc. na tonę, nowe - 5 m sześc. Maszyna ma być bardzo wydajna. Obecna produkuje 33 tys. bibułki rocznie, a nowy sprzęt wyprodukuje prawie 70 tys. ton.

- To maszyna z górnej półki. Dzięki niej będziemy produkować bibułkę o bardzo wysokiej jakości - podkreśla Marek Ściążko. Z niej powstaną z kolei papiery toaletowe, ręczniki papierowe czy chusteczki higieniczne. Maszyna ma planowo zacząć działać w pierwszym kwartale przyszłego roku. Zatrudnienie znajdzie przy niej około 50 osób.

https://gazetakrakowska.pl/velvet-care-inwestuje-rozbudowa-fabryki-i-nowe-miejsca-pracy-w-kluczach/ar/c3-11441149

W marcu 2017 r. została już oddana do użytku w pełni wyposażona hala na wyroby gotowe. Ma 20 tys. 600 m kw. To również bardzo ważny krok dla kluczewskiej „Papierni”. Obecnie zakład wynajmuje magazyny w Olkuszu i Mysłowicach. Od teraz towar będzie składowany na miejscu.

Realizowana z rozmachem inwestycja warta jest 160 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE:
MPK wyremontowało historyczny wagon Ring

Autor: Bartosz Dybała, Gazeta Krakowska

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
m.k. 1
Zakład bazował na analizie akustycznej według projektu, który miał nie przekraczać dopuszczalnych norm. Prawda jest jednak taka, że badania WIOŚ wykazały przekroczenia w porach nocnych. Zakład otrzymał jakąś karę i zalecenia oraz niestety aż trzy miesiące na ich wykonanie. Dla mnie patologią jest fakt, że maszyna nadal hałasuje mimo przekroczeń, a cenę płacą mieszkańcy - dzisiaj w nocy dokładnie o 2:30 można było "podziwiać" apogeum akustycznych możliwości nowej maszyny (nawet przy zamkniętych oknach).
M
Misiek
To jest jakiś obłęd z tym hałasem kto wydał pozwolenie na emisję hałasu na takim poziomie
G
Gość
Wspaniała nowoczesna i wydajna maszyna i wspaniałe jednostajne buczenie 24/h na całym osiedlu i połowie Klucz. To jakaś masakra! Kompletny brak szacunku dla mieszkańców! Gratulacje!!!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska