Rozmowa z Wiolettą Oleś, dyrektorem Muzeum Zamek w Oświęcimiu o atrakcjach na Święto Miasta
- W Oświęcimiu obchodzony jest Rok Andrzeja Patrycego Nideckiego. Co Muzeum Zamek przygotowało w związku z tym dla mieszkańców?
- W najbliższą niedzielę o godz. 16 w ramach Święta Miasta Historycznie zaplanowaliśmy otwarcie wystawy czasowej pt. „Andrzej Patrycy Nidecki – humanista, filolog, oświęcimianin”. Ma ona przybliżyć mieszkańcom naszego miasta, ale także gościom, którzy odwiedzają naszą placówkę, postać tego wielkiego humanisty, który urodził się w Oświęcimiu w 1522 roku. Postanowiliśmy, że nie będzie to tylko wystawa eksponatów i dokumentów związanych z tym wybitnym oświęcimianinem i epoką, w której żył.
- Co w takim razie jeszcze będzie można zobaczyć?
- W dniu otwarcia ekspozycja zostanie wzbogacona „żywym muzeum”, czyli pokazem grupy rekonstruktorów historycznych. Będzie więc można obok Andrzeja Patrycego Nideckiego spotkać przechadzających się po zamku Łukasza Górnickiego, także pochodzącego z Oświęcimia i wielkiego poetę renesansu Jana Kochanowskiego, z którym Nidecki się przyjaźnił.
Przy okazji może krótko przypomnę, że Nidecki był synem obywatela oświęcimskiego i właściciela kamienicy przy Rynku Głównym. W późniejszych latach pełnił funkcje m.in. sekretarza króla Zygmunta Augusta, Anny Jagiellonki i króla Stefana Batorego. Zasłużył się jako wielki znawca i komentator Cycerona.
Chociaż obracał się w kręgach dworskich, biskupich i uniwersyteckich, nie zapomniał o swoim mieście. W testamencie uczynił kilka zapisów dotyczących Oświęcimia, przekazując m.in. 400 florenów na rozbudowę kościoła parafialnego. Były też zapisy o datkach na wieżę, basztę, bramę i mury obronne. Nidecki zmarł 2 stycznia 1587 roku na Łotwie. Wystawa będzie czynna do 12 listopada.
- A jakie jeszcze inne atrakcje na Święto Miasta Historycznie przygotowała placówka?
- W niedzielę także zapraszamy na rodzinną ścieżkę historyczną, w ramach której odbywać się będą warsztaty i gry poświęcone ostatniej wyprawie Stefana Batorego przeciw Iwanowi Groźnemu. Oblężenie Pskowa pozostaje jednym z najsłynniejszych i najbardziej spektakularnych działań sztuki wojennej w polskiej historii.
Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 33 842 44 27. Ponadto będą dwa przedstawienia Teatru Cieni o godz. 13 i 16.30 pt. „Jazda na Moskwę, czyli spektakl o zdobyciu Inflant w trzech aktach”. Jest on nawiązaniem do utworu Jana Kochanowskiego, a także trzech mów gratulacyjnych Nideckiego. Będzie można zobaczyć dynamiczne sceny walk. Ponadto od godz. 11 do 18 będzie można zobaczyć inne wystawy i wejść na wieżę zamkową. Wstęp wolny.
WIDEO: Mówimy po krakosku
